Przykładowe koszty utrzymania w UK

PRZYKŁADOWE KOSZTY UTRZYMANIA W UK


Często zadawanymi przez Was pytaniami są te dotyczące kwestii finansowych, jak wygląda to z perspektywy portfela studenta, czy student jest w stanie sam siebie utrzymać etc. Postanowiliśmy przybliżyć Wam tą kwestie.


AKADEMIK

Opłaty wynoszą od £100-180/tydzień w zależności od standardu i lokalizacji. Sprawdź oferty na stronach uczelni lub zacznij samemu szukać wolnego pokoju, ogłoszenia znajdziesz na portalu Gumtree lub Facebooku. Na pierwszym roku polecamy pomoc uniwersytetu w znalezieniu zakwaterowania. Wszystkie nasze partnerskie uczelnie posiadają biura zakwaterowania "Accomodation Office", które pomagają w znalezieniu lokum dla studenta. Zapewnia to święty spokój w podpisaniu kontraktu.

wynajem domu lub mieszkania

Możesz wynająć mieszkanie ze znajomymi lub znaleźć ofertę wolnego pokoju w mieszkaniu studenckim. Sprawdź:
http://www.accommodationforstudents.com/ 
Opłata za pokój wynosi około 70-150£/tydzień za pokój we wspólnie wynajętym domu lub mieszkaniu.
Sprawdź: 
http://uk.easyroommate.com/
Uważaj na niewarygodne okazje - one nie istnieją - to oszuści łowiący naiwne owieczki. Nie daj się ostrzyc!

INNE KOSZTY

WYŻYWIENIE:

- przykłady cen: chleb £1.20, masło £1, Coca-Cola 85p
- średni miesięczny koszt wyżywienia wynosi ok. 200-300 funtów
- supermarkety TESCO, MORRISON’S, czy ASDA są w pobliżu

KSIĄŻKI:

- wypożyczasz z biblioteki lub pobierasz w wersji elektronicznej
- biblioteki uniwersyteckie są bogato wyposażone, nie musisz kupować żadnych książek

TRANSPORT:

- pociąg do Londynu (z Bucks New University) - £12.50 (bilet powrotny łącznie z metrem i autobusami w Londynie)
- metro (magnetyczna karta OYSTER) - £30-120/miesiąc w zależności od strefy w jakiej zamieszkasz. Weź to pod uwagę licząc koszty. Zlicz wszystko: Dalej=taniej + drogi transport. Lokalizacja w konkretnej strefie Londynu ma wpływ na koszt dojazdu do uczelni.

 


PRACA PODCZAS STUDIÓW

Nie możemy zagwarantować, że uda Ci się to w pierwszy dzień pobytu w Wielkiej Brytanii, jednak fakt bycia studentem nie przeszkodzi Tobie w rozpoczęciu pracy. Wszystko zależy od twojego zaangażowania, napisania CV i poszukiwania. Managerowie często pozytywnie biorą pod uwagę studentów ponieważ ich tygodniowy system godzinowy tzw. "rota" zmienia się nieustannie. Ilość zajęć na uczelni (ok.12-18h/tydzień) pozwala na bezproblemowe pogodzenie studiów i pracy. Poziom zarobków będzie oczywiście zależał od rodzaju pracy i ilości godzin, jednak większość studentów utrzymuje się podczas studiów w Anglii samodzielnie.


POWROTY DO POLSKI

Studenci zazwyczaj mają możliwość powrotu do domu co 1,5 miesiąca. Zależy to od projektów na uczelni i w pracy. Pierwszy termin to tzw. "Guided Learning Week" w listopadzie i w lutym, gdy nie ma zajęć na uczelni i masz czas na przygotowanie się do projektów czy nadrobienie materiałów. Możesz to oczywiście zrobić w domu!


ILE KOSZTUJE PODRÓŻ?

W zależności od terminu 150-600zł (w jedną stronę). Możesz lecieć następującymi liniami lotniczymi: Ryanair, Wizz, easyJet, British Airways. Koszty podróży zależą od terminu (uważaj! najdrożej w okolicach świąt) i tego z jakim wyprzedzeniem rezerwujesz bilet. "Tanie linie lotnicze" oferują szereg promocji np. 50% tańszy bilet lub bilet za 100zł.  Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas maila na KONTAKT >

do góry