Studia i życie

 


STUDIA I ŻYCIEWiększość studentów przed wyjazdem za granicę obawia się tego, czy da radę połączyć studia z pracą i życiem prywatnym. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!


W Anglii ilość zajęć na uczelni to około 12-18h tygodniowo, czyli 3-4 dni w tygodniu. Większość studentów równocześnie studiuje i pracuje, więc normą w UK jest, że pracodawca pozwala dostosować grafik do planu zajęć.


Znalezienie pracy też nie jest problemem. Można poszukać ogłoszeń w Internecie, ale najlepiej jest przygotować dobre CV i osobiście zanieść je do kilku miejsc w swojej okolicy. W większych miastach odzew jest natychmiastowy, jednego dnia roznosisz CV, następnego masz 5 telefonów z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.


Nie musisz mieć żadnego doświadczenia, żeby pracować na stanowisku, które pozwoli Ci się utrzymać. Praca w kawiarni, restauracji, sklepie czy w magazynie bez problemu zapewni Ci wystarczające zarobki na pokrycie rachunków i wydatków na jedzenie. Nie będzie to oczywiście życie w luksusie, ale jeśli będziesz rozsądnie wydawać pieniądze, to spokojnie starczy Ci jeszcze na rozrywkę.


Przykładowe koszty życia w UK (zależą od miasta, od tego, czy mieszkasz w centrum czy na obrzeżach i od standardów):

 1. AKADEMIK: £100-180 na tydzień. Każda uczelnia oferuje akademiki lub pośredniczy w wynajmie pokoju u osoby prywatnej. Opłaty rozkłada się na 3 raty, w tym pierwsza najczęściej jest najwyższa. Zawsze trzeba też się liczyć z obowiązkowym wpłaceniem kaucji.
   
 2. MIESZKANIE: opłata za pokój w mieszkaniu lub domu to £70-150 za tydzień. Tu również trzeba się liczyć z kaucją i czasem z kupieniem dodatkowych rzeczy, których nie ma w stałym wyposażeniu. ZAWSZE SPRAWDŹ WSZYSTKO 5 RAZY, ZANIM PODPISZESZ UMOWĘ. UPEWNIJ SIĘ, ŻE WYNAJMUJESZ POKÓJ U SPRAWDZONEGO I UCZCIWEGO WŁAŚCICIELA 
   
 3. WYŻYWIENIE: £200-300.
   
 4. TRANSPORT: zależy od miasta i od tego, jak daleko masz z mieszkania do pracy i uczelni. Przy wyborze pokoju warto pamiętać o tym, że im dalej, tym większe opłaty za dojazd.
   
 5. KSIĄŻKI I MATERIAŁY NAUKOWE: zazwyczaj wszystko zapewnia uczelnia i biblioteka. Na pewno czasem łatwiej jest po prostu kupić jedną książkę, która będzie się przydawać przez całe studia, ale nie ma tak, że każdy przedmiot to osobne podręczniki i spore wydatki.

Jeśli zastanawiasz się, czy lepszy jest pokój w akademiku, czy w mieszkaniu lub szukasz współlokatorów, to zajrzyj na naszą grupę na facebooku: https://www.facebook.com/groups/340305176121327/. Tu zawsze znajdziesz osoby z różnych miejscowości w Anglii, którzy są lub byli w podobnej sytuacji i z doświadczenia wiedzą, co najlepiej zrobić.


Poza studiami, pracą i kosztami liczy się też czas wolny. Tu wszystko zależy od Ciebie i masz na to duży wpływ. W UK nie ma tylu egzaminów co w Polsce. Wręcz przeciwnie, nie ma ich prawie wcale. Najczęściej zaliczenia polegają na przygotowaniu projektu, napisaniu wypracowania, referatu, rozmowy online z wykładowcą i jeśli dobrze zagospodarujesz czasem, to im szybciej oddasz pracę zaliczeniową, tym więcej będziesz mieć czasu wolnego. 

do góry