Wyjazd do UK

WYJAZD DO UKWyjeżdżasz już do Wielkiej Brytanii na studia?

Poniżej znajdziesz co warto zabrać na "Induction Week"/"Freshers Week" lub po prostu proces "Enrollment" na uczelni.

Wszystkie informacje dostaniesz od uczelni mailem albo w liście, a jeśli do 15 września nic nie będzie, DZWOŃ DO DZIAŁU ADMISSIONS i zapytaj o daty "Enrollment".


Co trzeba zabrać:

 1. Tłumaczenie przysięgłe matury i jej oryginał.
   
 2. Certyfikat IELTS/TOEFL - o ile go zdawałaś/eś i był wymagany przez uczelnię.
   
 3. Paszport - jeśli masz sam dowód osobisty, to powinien wystarczyć, ale lepiej wyrób sobie paszport, czasem się przydaje.
   
 4. Karta EKUZ.
   
 5. List od Student Finance England z tabelką rozpisującą ich płatności za czesne za 1 rok. Jeśli jeszcze jej nie masz DZWOŃ DO STUDENT FINANCE ENGLAND: 0044 141 243 3570 wyjaśnij kiedy ją dostaniesz! Wystarczy kopia (jeśli rodzice mogą ten list w PL odebrać i wysłać Ci skan, a potem pocztą oryginał to też OK).
   
 6. Zdjęcie jak do dowodu os. (przyda się na wyrobienie Twojej karty studenckiej) - możesz je też zrobić w Anglii, w "fotobudkach".

Pamiętaj:
Na miejscu - dział "Admissions" lub "Student Office" odpowie na wszystkie Twoje pytania co jest wymagane.


UBEZPIECZENIE

Od 23 września, w momencie, gdy pojawisz się na uczelni dostaniesz kartę studencką "student id card" i dzięki niej możesz zarejestrować się do lokalnej przychodni NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) do lekarza "GP" (lekarz pierwszego kontaktu).
W Anglii będziesz mieć podstawową opiekę zdrowotną, a dodatkowo w pracy Twój pracodawca będzie opłacał Twoje składki ubezpieczenia "National Insurance".


KONTO W BANKU / TELFON / INTERNET

Do wyboru masz wiele firm i oferty się ciągle zmieniają :)
Polecamy "current account" w Barclays, telefon "o2" i Internet "Talk Talk", ale oferty Internetu zależą od Twojego adresu, czy tam dana firma ma zasięg.


UBEZPIECZENIE na turystykę/pracę wakacyjną

Jeżeli wybierasz się do pracy na wakację lub wyjeżdżasz turystycznie do UK musisz mieć kartę NFZ (EKUZ), warto także mieć ubezpieczenie NNW (od nieszczęśliwych wypadków).
Możesz to załatwić w Polsce przez Hestię, PZU czy ING.
Polecamy Ci też uniwersalną kartę euro26, oprócz ubezpieczenia daje wiele zniżek na terenie Unii.

do góry