Maintenance Loan

Maintenance Loan – pożyczka na życie

na studiach licencjackich


Pewnie wielu z Was przyszłych i obecnych studentów zastanawia się czy istnieje realna szansa dostania zapomogi studenckiej na życie studiując w Wielkiej Brytanii. Uniwersytety są w stanie zaoferować różnego rodzaju stypendia, niestety z reguły są one uzależnione od wyników, jakie osiągnęliście na maturze. Co zrobić w sytuacji, gdy nie spełniacie wymagań na tego rodzaju stypendium a zależy Wam na tym by być samodzielnym finansowo? Tego dowiecie się z naszego artykułu. Pożyczka na utrzymanie tzw. Maintenance Loan nie przysługuje każdemu. By móc ubiegać się o nią musicie przede wszystkim posiadać status Migrant Worker. 


 


Kim jest migrant worker i co trzeba zrobić by nim zostać?

Migrant worker jest to obywatel UE, Szwajcarii lub EEA, który pracuje na terenie UK i spełnia określone kryteria. Tutaj bardzo dobra informacja, po 3 przepracowanych miesiącach w Wielkiej Brytanii tytuł ten otrzymujecie automatycznie.


Kto może ubiegać się o pożyczkę na życie tzw. Maintenance Loan?

Wszyscy ci, którzy aplikują na kierunki undergraduate. Master rządzi się swoimi prawami.


Warunki jakie musi spełniać Wasze zatrudnienie, by móc zakwalifikować się o Maintenance Loan:

 • praca full-time bądź part-time (jeżeli chodzi o pracę na uniwersytecie, niestety w większości przypadków nie będzie ona wliczana)
   
 • dochód w wysokości minimum £7500 rocznie
   
 • minimum 24h pracy w tygodniu

Co jest wliczane do dochodu przy rozpatrywaniu wniosku?

Niestety aplikacja o Maintenance Loan w odróżnieniu od Tuition fee Loan jest oparta na sumie dochodów Waszych rodziców i Waszych (jest to tak zwany household income). Tutaj ważna informacja dotycząca wliczania zarobków do domowego przychodu, poniżej wymieniamy 3 przypadki, w których dochód Twoich rodziców jest liczony razem z Twoim dochodem:

 • jeśli masz poniżej 25 lat i mieszkasz bądź jesteś uzależniony/na finansowo od swoich rodziców
   
 • jeśli masz poniżej 25 lat i mieszkasz bądź jesteś uzależniony/na finansowo od swojego rodzica i jego partnera/ki
   
 • jeśli masz ponad 25 lat I mieszkasz z rodzicami (nawet jeśli oni spędzają większość czasu zagranicą)


O jaką najwyższą kwotę mogę się starać?

Jeśli chodzi o maksymalną kwotę jaka może Wam przysługiwać to w przypadku mieszkania poza Londynem £8,430 rocznie i £11,002 w przypadku mieszkania w Londynie. Warunki spłacania kredytu są dokładnie takie same jak przy pożyczce na czesne – Tuition Fee Loan.


Jakie warunki prócz tytułu migrant worker muszę spełnić dodatkowo?

Powyżej omówiliśmy kwestię posiadania tytułu Migrant Worker, kolejnym wymaganiem by móc zaaplikować o tą pożyczkę jest przeprowadzka do UK przed 1 września. Dlaczego? Założeniem Maintenance Loan jest fakt przeprowadzki do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych a nie kontynuowania edukacji na uczelni wyższej. By móc otrzymywać tą pożyczkę trzeba pracować legalnie i nieprzerwanie. W przypadku, gdy z jakiś względów przestaniesz pracować bądź też Twoje zarobki ulegną zmniejszeniu, Student Finance może przestać wypłacać Ci maintenance loan. Pamiętaj, że będziesz musiał/a wysyłać payslipy do SF. UWAGA! Każda nawet tygodniowa/dwutygodniowa przerwa w Twoim zatrudnieniu może sprawić, że Student Finance nie przyzna Ci pożyczki na utrzymanie. Ważną informacją jest fakt, iż urlopy nie są liczone jako przerwa w pracy, bowiem podczas nich nadal dostajesz payslipy.


Na jaki okres czasu przyznawana jest pożyczka Maintenance Loan?

Jest ona przyznawana na dany rok akademicki i wypłacana w trzech ratach. 

do góry