Jak sfinansować studia w Wielkiej Brytanii?
Pożyczka rządową "Tuition Fee Loan" opłacisz czesne. Z pracy "part-time" możesz utrzymać się samemu.

POŻYCZKA NA STUDIA LICENCJACKIEPożyczka na czesne tzw. "Tuition Fee Loan" jest przyznawana każdemu studentowi z Unii Europejskiej, (który otrzymał i potwierdził "ofertę" miejsca na uczelni w Anglii bądź Walii), na pokrycie czesnego studiów licencjackich lub magisterskich w UK- pod warunkiem, że nie masz ukończonych innych studiów wyższych!


Pożycza pokrywa 100% czesnego (Tuition Fee) za 3-letni "Bachelor", 4-letni "Sandwich"/"Year Abroad"/"With Placement" (4-letni licencjat gdzie zazwyczaj na 3 roku masz roczny wyjazd za granicę lub roczną praktykę). Za ten rok gdy pracujesz nie płacisz czesnego tylko opłatę administracyjną ok. 250 funtów zachowując status studenta. Zasady spłaty są bardzo korzystne - to jedyna taka pożyczka na świecie! Pieniądze za czesne będą przesłane bezpośrednio do uczelni (zazwyczaj w 2 ratach) co roku. Na 2 i 3 roku trzeba wypełnić wniosek dla "continuing students" żeby potwierdzić swoją kontynuację studiów na danej uczelni/kierunku.


Pożyczkę spłacasz rok po studiach TYLKO JEŚLI rozpoczniesz pracę i Twoje zarobki przekroczą ustalony pułap roczny ("threshold") dla kraju gdzie będziesz pracować, a ściślej, rozliczać podatki. Zarobki rodziców nie mają znaczenia. Jeżeli nie osiągniesz progu "threshold", po 30 latach pożyczka jest oficjalnie umorzana, dlatego Anglicy mówią o niej: "soft money" :)


Gdy nie masz dochodu powyżej kwoty "threshold" w kraju gdzie pracujesz, przerywasz pracę lub masz urlop - spłata jest zawieszana - nie musisz płacić. Więc jak widzisz nie jest to typowa pożyczka. Żaden bank nie zrobi dla Ciebie takich wakacji :)


Tyle dobrych wiadomości - teraz złe:
Jeżeli masz już ukończone studia licencjackie albo magisterskie (w Polsce lub innym kraju) – nie dostaniesz pożyczki.

UWAGA! Jeśli przekroczysz próg spłaty "threshold" (czego Ci serdecznie życzymy :-) spłacasz tylko 9% z zarobków powyżej kwoty minimalnej. Będzie to bardzo mała kwota w stosunku do Twoich przyszłych zarobków! To po prostu dobry deal! W Anglii próg zarobków "threshold" to 21 tys. funtów rocznie. W Polsce to ok. 3500zł/ brutto miesięcznie - 8400 funtów rocznie. Miesięczna spłata wynosi 9% od zarobków miesięcznych powyżej tej sumy (np. zarabiając 4000zł brutto jest to 9% od 500zł ponad próg).

Wszelkie sprawy związane z pożyczkę musisz załatwić osobiście kontaktując się telefonicznie lub listownie. Maile wysyłasz tylko w sprawach uzgodnionych i potwierdzonych. Aby kontaktować się telefonicznie z biurem "EU Team" organizacji Student Finance England: 0044 141 241 3570


Wniosek o pożyczkę jak i wszelkie pisma wysyłasz listem poleconym na adres:

Student Finance Services
Student Loans Company
PO Box 89
Darlington
County Durham
England
United Kingdom
DL1 9AZUWAGA!

Osoby zainteresowane studiowaniem:

  • w Walii sprawy finansowe załatwiają w Student Finance Wales
  • w Szkocji sprawy finansowe załatwiają w Student Awards Agency For Scotland (SAAS) 

Co jeżeli przerwę studia na I lub na II roku?

Spłacasz tylko tyle ile pożyczyłeś/aś. Pamiętaj pożyczkę bierzesz na dany rok akademicki, nie na cały okres studiów, jest to korzystny deal. Jeśli przerywasz studia po roku z przyczyn losowych, spłacasz pożyczkę tylko za ten rok na powyższych zasadach.


Czy pożyczka jest oprocentowana?

Tak, oprocentowanie (od 1 września 2016) wynosi 4.6% i naliczane jest rocznie od kwoty jaką na dany moment nadal jesteś winien. O najnowsze zasady spłaty możesz dopytać Student Finance England pod nr. 0044 141 243 3660


Co będzie jeśli przestanę pracować?

Jeżeli stracisz pracę lub będziesz na urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim spłata jest zawieszana. To bardzo korzystne warunki, nie sądzisz?


Kiedy zaczynam spłacać? Co muszę robić, gdy skończę studia?

Jeżeli po ukończeniu studiów zaczniesz zarabiać co najmniej 3500zł brutto miesięcznie, wysyłasz do Student Finance England zestawienie podatkowe "PIT" (wystawi Ci je księgowy/a w firmie gdzie będziesz zatrudniony/a lub prywatny księgowy w Twojej własnej firmie).

do góry