Studia w UK czy studia w Polsce?
Studia w Wielkiej Brytanii: - 15h zajęć tygodniowo, praktyczne zajęcia, wykłady "guest speakerów", praktyki, to tylko początek...

Chcesz dowiedzieć się jakie są  studia w Anglii?

W skrócie porównanie wygląda tak:)


Ale bez sugestii ;) TO TY musisz sobie odpowiedzieć na pytanie "studia w UK czy studia w Polsce"?
Jedno jest PEWNE - Możliwości na i po studiach w UK masz OGROMNE. 

Parę FAKTÓW Z MOJEGO ŻYCIA ZAWODOWEGO PO STUDIACH W ANGLII:

1. Ile szukałem pracy po skończeniu studiów w Anglii?
Tydzień. 
Gdzie ją znalazłem?
W Krakowie (miałem też oferty w Londynie i paru innych miejscach w UK, ale Kraków okazał się najciekawszą opcją z firmą jaka tam mnie zatrudniła)

2. Czy byłem na jakiś praktykach?
Tak, w topowej agencji reklamowej w USA w stanie Minnesota. 
Nie nikt mi tego nie opłacił ani nie załatwił. Ciężka praca i determinacja + genialne możliwości podczas pobytu w UK.

3. Czy brałem udział w jakichś wycieczkach, stażach?
W Chicago, w programie "Work & Travel" z organizacją Camp America (POLECAM - mega doświadczenie życiowe!)


No ale dobra, z powrotem do tematu - studiować w Anglii, studiować w Walii czy w Polsce?

Ja wybrałem studia w Anglii i dziś jako ich absolwent (więcej w "O mnie">>>) mogę ci śmiało powiedzieć, że studia są tam PRAKTYCZNE i DOBRZE ZOORGANIZOWANE.
U mnie na uczelni Bucks New University>>> pod Londynem (więcej o mojej uczelni w "Studia">>> i "Kierunki">>>) mieliśmy przede wszystkim zazwyczaj 15h tygodniowo!
Pozwoliło to mnie i moim znajomym z Polski (ale też Niemiec, Hiszpanii, Włoch czy Rumunii) na pracę na pół etatu podczas studiów i utrzymanie się samemu.

Mała ilość godzin nie oznacza wcale, że w Anglii i Walii jest niższy poziom nauczania czy obijanie się. Dokładnie odwrotnie!
Często dostaje się projekty, tzw. "assignments" z określonymi kryteriami i deadlinem oddania.

"Assignment" może być w formie:
- Eseju
- Prezentacji grupowej
lub (jeśli studiujesz kierunek artystyczny np. Film, Produkcja Muzyczna, Animacja, Architektura, Grafika Komputerowa, Projektowanie Gier Komputerowych etc.):
- Reportaż
- Klip, filmik, animacja
- Utwór, mix muzyczny
- Rysunek/projekt 3D

Czytelnie otwarte są zwykle 24h/dobę i możesz realizować projekt kiedy chcesz.
Zamawiasz pokój tzw. "study room" i razem ze znajomymi z grupy przygotowujesz assignment, który potem jest oceniany procentowo.
Od 75% jest polska "5".

SUPER aspektem studiowania praktycznego są wykłady "guest lectures" - czyli zapraszani goście z różnych branż (albo przez kontakty uczelni z firmami albo osobiste kontakty wykładowców). Na Bucks New University, u mnie na kierunku Marketing byli to np. przedstawiciele znanych Londyńskich agencji reklamowych, firm medialnych czy firm związanych z badaniami rynku konsumentów (tzw. market research). Na takich wykładach można dowiedzieć się jak działa dana branża i zyskać świetne kontakty! Często taki jeden wykład może zapoczątkować praktykę, a nawet przyszłą pracę czy karierę!!

W Anglii jest też multum konkursów, programów praktyk, wyjazdów, wymian i zajęć dodatkowych.
KAŻDA uczelnia ma "student union" czyli stowarzyszenie studentów organizujące imprezy, kluby, praktyki, wyjazdy i inne wydarzenia. Na prawdę ciężko jest się nudzić.

Dodatkowo pierwszy rok w UK często nie liczy się do dyplomu licencjackiego i jest rokiem "rozruchowym".
Od samego początku dostajesz tzw. wykładowcę/wykładowczynię "personal tutor", którzy pomagają ci i doradzają w kwestiach związanych z projektami, zaliczeniami, ale nie tylko.
Wszyscy wykładowcy traktują wszystkich studentów na równi, po przyjacielsku (byłem też w szoku, że większość po prostu każe mówić do siebie na "ty"!), co sprawia, że atmosfera jest bardzo przyjemna i bez zbędnych napięć i stresów.

Jeśli martwisz się czy dasz radę studiować po angielsku - CO 5 STUDENT/TKA W ANGLII i WALII NIE POCHODZI Z ANGLOJĘZYCZNEGO KRAJU!!


Co oznacza, że NA PEWNO nie będziesz jedyną/ym osobą z "obcego kraju". Uczelnie często oferują też dodatkowe kursy "Academic English", są dodatkowe zajęcia i praktycznie nauka angielskiego 24h/dobę, bo on cię po prostu otacza - studiujesz, pracujesz lub robisz praktyki, podróżujesz, imprezujesz, poznajesz nowych znajomych - nie da się w Anglii nie mówić po angielsku :) I to na prawdę ma OGROMNY wpływ na Twój poziom języka. Mi "zaaklimatyzowanie" i ogarnięcie slangu, akcentów i typowej, potocznego angielskiego zajęło ok. pół roku, potem było już z górki. A dziś zrozumiem i dogadam się na każdy temat z najbardziej "sepleniącym" Szkotem, Irlandczykiem czy Walijczykiem - no worries m8t :D

Jeśli martwisz się o sesję egzaminacyjną po angielsku, to W ANGLII i WALII NIE MA NA STUDIACH SESJI!!! Głównie realizuje się assignments, a pod koniec każdego roku jest kilka egzaminów, ale nie jest to kucie tygodniami i zarywanie nocy!!

Sprawdź co o studiach na wyspach mówią:

Reportaż TVN porównujący systemy edukacji PL i UK.
TUTAJ>>>

Audycja radia "Trójki" o polskich studentach
ekonomii w Londynie
Trójka BWP Studenci w Londynie.mp3

Źródło: 
http://www.polskieradio.pl/9/539/Artykul/795271,Polscy-studenci-w-Londynie-oplaca-sie-studiowac-za-granica

 

 

 

Audycja radia "Czwórki" - wywiad ze studentką - Martą Rajch
TUTAJ>>>

Źródło:
http://www.polskieradio.pl/10/3962/Artykul/1339928,Studia-w-Anglii-sila-tradycji 

Chcesz pogadać jak się dostać i utrzymać na studiach w Anglii?
PORADŹ SIĘ>>>

do góry