POŻYCZKA NA STUDIA LICENCJACKIE


Pożyczka na czesne, tzw. „Tuition Fee Loan”, jest przyznawana każdemu studentowi z Unii Europejskiej, (który otrzymał i potwierdził „ofertę” miejsca na uczelni w Anglii bądź Walii), na pokrycie czesnego studiów licencjackich lub magisterskich w UK- pod warunkiem, że nie ma ukończonych innych studiów wyższych i mieszkał na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii przez ostatnie trzy lata przed rozpoczęciem studiów!


Pożyczka pokrywa 100% czesnego (Tuition Fee) za 3-letni „Bachelor”, 4-letni „Sandwich”/”Year Abroad”/”With Placement” (4-letni licencjat, gdzie zazwyczaj na 3 roku masz roczny wyjazd za granicę lub roczną praktykę). Za ten rok gdy pracujesz nie płacisz czesnego . Zasady spłaty są bardzo korzystne – to jedyna taka pożyczka na świecie! Pieniądze za czesne będą przesłane bezpośrednio do uczelni co roku w kilku ratach. Na 2 i 3 roku musisz wypełnić wniosek dla „continuing students”, żeby potwierdzić swoją kontynuację studiów na danej uczelni/kierunku aby było wiadomo gdzie mają wpłynąć pieniądze na Twoje czesne.


Pożyczkę spłacasz rok po studiach TYLKO, JEŚLI rozpoczniesz pracę i Twoje zarobki przekroczą ustalony pułap roczny („threshold”) dla kraju, w którym będziesz pracować, a ściślej, rozliczać podatki. Zarobki rodziców nie mają znaczenia. Po 30 latach pożyczka jest oficjalnie umarzana, bez względu ile pozostało na Twoim koncie. Nie musisz spłacić całości pożyczki, dlatego Anglicy mówią o niej: „soft money”.


Pożyczkę udziela organizacja non-profit rządu Wielkiej Brytanii. Gdy nie masz dochodu powyżej kwoty „threshold” w kraju, w którym pracujesz, przerywasz pracę lub masz urlop – spłata jest zawieszana – nie musisz płacić. Dlatego to pożyczka, jak żadna inna pożyczka, nigdy nie będzie ciebie stresować! Nie zarabiasz-nie spłacasz. Zarabiasz-spłacasz mało, bo tylko 9% od nadwyżki powyżej minimalnego pułapu dla danego kraju.

Student Loan Company logo

Zobacz pełną listę krajów aby poznać wysokość pułapu spłaty pożyczki studenckiej>>


UWAGA!
Niestety jeżeli masz już ukończone studia licencjackie albo magisterskie (w Polsce lub innym kraju) – nie dostaniesz pożyczki. Każdy rozpoczęty rok studiów-odejmuje jeden rok finansowania.

Jeśli przekroczysz próg spłaty „threshold”, spłacasz tylko 9% od zarobków powyżej kwoty minimalnej. Będzie to bardzo mała kwota w stosunku do Twoich przyszłych zarobków! W Anglii próg zarobków „threshold” to 25.725 funtów brutto rocznie. W Polsce to 15.435 funtów (brutto rocznie) czyli ok. 77 tys. zł rocznie. To ok. 6400 zł/m-c. Twoja spłata wynosi tylko 9% do nadwyżki tej kwoty.


Policzmy to na przykładzie: Twoja pensja po powrocie z Anglii do Polski wyniesie 7400zł brutto miesięcznie. Masz super kwalifikacje, doświadczenie ze staży, błyskotliwy angielski. Wymagasz i zasługujesz na dobrą pensję 🙂 Czyli przekraczasz poziom biedy (jak żartują studenci 🙂 o 1000zł. Spłacasz 9% od  1000zł x 9%=90zł miesięcznie przy zarobku 7400zł. Niewiele? Tak stać Ciebie na spłatę 🙂
Możesz studiować w Anglii! YES YOU CAN! 

Zobacz jak będzie wyglądać Twoja spłata gdy po studiach rozpoczniesz pracę w UK. Większość studentów tak robi planując zdobycie doświadczenia, kapitału by potem wrócić do ojczyzny i kontynuować karierę na zupełnie innym stanowisku, o którym mogliby tylko pomarzyć.

 

Zobacz ile będziesz płacić: infografika z przykładem spłaty pożyczki studenckiej
Zródło: media.slc.co.uk

Wszelkie sprawy związane z pożyczką musisz załatwić osobiście kontaktując się telefonicznie lub listownie. Maile wysyłasz tylko w sprawach uzgodnionych i potwierdzonych. Aby kontaktować się telefonicznie z biurem „EU Team” organizacji Student Finance England: +44 141 243 3570.


Wniosek o pożyczkę jak i wszelkie pisma wysyłasz listem poleconym na adres:

Student Finance Services
Student Loans Company
PO Box 89
Darlington
County Durham
England
United Kingdom
DL1 9AZ


UWAGA!

Osoby zainteresowane studiowaniem:

  • w Walii sprawy finansowe załatwiają w Student Finance Wales
  • w Szkocji sprawy finansowe załatwiają w Student Awards Agency For Scotland (SAAS) 

Co jeżeli przerwę studia na I lub na II roku?

Spłacasz tylko tyle ile pożyczyłeś/aś. Pamiętaj, pożyczkę bierzesz na dany rok akademicki, a nie na cały okres studiów. Jeśli przerywasz studia po roku z przyczyn losowych, spłacasz pożyczkę tylko za ten rok na powyższych zasadach.

WAŻNA INFORMACJA!

Jeśli zdecydujesz o rezygnacji ze studiów, powiadom natychmiast o tym uczelnię i Student Finance, w przeciwnym wypadku będą naliczane opłaty. Powiadomienie wysyłaj tylko listownie z opcją potwierdzenia o dostarczeniu na Twojego maila.

Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze studiów, zawiesić naukę lub zmienić kierunek jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, to wystarczy, że zaktualizujesz te informacje na swoim spersonalizowanym koncie internetowym na stronie Student Finance. Jeśli Twoje studia już się zaczęły, to musisz jak najszybciej skontaktować się ze Student Finance i przedstawić sytuację. Trzeba pamiętać, że rezygnacja z nauki na brytyjskiej uczelni może mieć wpływ na wysokość dofinansowania ewentualnego kolejnego kierunku studiów.

Jeśli zmieniasz kierunek studiów i czesne na nowej uczelni jest wyższe niż na poprzedniej, to możesz się ubiegać o podwyższenie pożyczki (max. do £9,250). Jeśli będziesz się przenosić w trakcie roku akademickiego, to część Twojego kredytu studenckiego dalej będzie wpłacana na tę pierwszą uczelnię. Jeżeli przerwiesz studia, zmienisz kierunek lub zawiesisz naukę, to spłata tej części kredytu, która już wpłynęła na konto uczelni, wciąż będzie Cię dotyczyć. Jeśli z powodu choroby zawieszasz naukę na maksymalnie 60 dni, to wciąż możesz się ubiegać o pełną pożyczkę na studia. To upoważnienie może Cię nie obejmować, jeśli zawieszasz studia z innych powodów niż choroba lub niedyspozycja trwa dłużej niż 60 dni. Jeśli zrezygnujesz ze studiów w czasie roku akademickiego, możliwość przyznania pożyczki zostanie na nowo rozważona, a decyzja zostanie przesłana listownie. Jeśli z jakiegoś powodu dostaniesz więcej pieniędzy, niż powinieneś, to będziesz musiał zwrócić tę nadpłatę. W tym wypadku nadwyżka nie jest oprocentowana i będzie możliwość spłaty tej kwoty wcześniej niż przed rozpoczęciem pracy.


Czy pożyczka jest oprocentowana?

Tak ale bardzo korzystnie! Oprocentowanie RPI (UK Retail Price Index) wynosi 3,3% gdy twoje zarobki są poniżej poziomu tzw. „Lower Income Threshold” (poziomu biedy-jak mówią studenci:) Gdy twoje zarobki przekraczają kwotę tzw. „Upper Income Treshold” (to poziom luksusu:) dodatkowo odsetki wzrastają o 3 %. Bardzo życzymy aby przekroczyć ten poziom! 🙂
Więcej informacji o odsetkach i zasadach spłaty bezpiecznej pożyczki na czesne znajdziesz tutaj >>
O najnowsze zasady spłaty najlepiej zapytać Student Finance England>> pod nr: +44 141 243 3570


Co będzie jeśli przestanę pracować?

Jeżeli stracisz pracę lub będziesz na urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim, spłata jest zawieszana. 


Kiedy zaczynam spłacać? Co muszę robić, gdy skończę studia?

Po ukończeniu studiów co rok przedstawiasz swoje zarobki w kwietniu kolejnego roku (termin rozliczenia podatkowego). Gdy zaczniesz zarabiać rocznie powyżej 25.725 funtów (brutto) tj. 2143 miesięcznie, wysyłasz do Student Finance England zestawienie podatkowe P60 „PIT” (wystawi Ci je księgowość w firmie gdzie będziesz pracować lub prywatny księgowy w Twojej własnej firmie). Od nadwyżki tej kwoty spłacasz rocznie tylko 9%.
Jeżeli nie przekroczysz -nic nie spłacasz, a pożyczka bez względu na stan twojego konta i wysokość dokonanych spłat po 30 latach jest oficjalnie umarzana! Tak, umarzana-nie musisz się martwić czy ją spłacisz. Ty ją musisz spłacać i regularnie „spowiadać się” z uzyskanych rocznych dochodów. I tak musisz 🙂

 

A co będzie jeżeli zapomnę przesłać swój PIT?

Nic strasznego- SLC (Student Loans Company) dedykowana ogarnianiem spłat firma rządowa delikatnie się upomni, przypominając o przesłaniu rozliczenia rocznego. Jeżeli to zlekceważysz uzna, że masz tyle kasy, że ciebie to nie obchodzi i trzeba będzie zapłacić ryczałtową kwotę spłaty miesięcznej. Dla Polski to 120 funtów i 60 pensów. Jak widzisz warto przesłać rozliczenie i płacić mniej lub zero 🙂
Zobacz stałą kwotą spłaty dla innyc krajów >>

 

 

100% maturzystów, którym pomogliśmy rozpoczyna studia w UK. Ty też możesz! Zabierz maturę, przyjdź na interview w sierpniu! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Dzięki temu zespołowi dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Doradcy ogarną wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja).

Mikołaj | Coventry University

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2019