Zasady spłaty opisane są szczegółowo na stronie rządowej >>
https://www.gov.uk/repaying-your-student-loan/what-you-pay


Pożyczkę spłacasz rok po studiach TYLKO, JEŚLI rozpoczniesz pracę i Twoje zarobki przekroczą ustalony pułap roczny („threshold”) dla kraju, w którym będziesz pracować, a ściślej, rozliczać podatki. Zarobki rodziców nie mają znaczenia. Po 30 latach pożyczka jest oficjalnie umarzana, bez względu ile pozostało na Twoim koncie. Nie musisz spłacić całości pożyczki, dlatego Anglicy mówią o niej: „soft money”.


Pożyczkę udziela organizacja non-profit rządu Wielkiej Brytanii. Gdy nie masz dochodu powyżej kwoty „threshold” w kraju, w którym pracujesz, przerywasz pracę lub masz urlop – spłata jest zawieszana – nie musisz płacić – a lata do jej umorzenia lecą. Dlatego to pożyczka, jak żadna inna pożyczka, nigdy nie będzie Ciebie stresować! Nie zarabiasz -nie spłacasz. Zarabiasz – spłacasz mało, bo tylko 9% od nadwyżki powyżej minimalnego pułapu dla danego kraju.

Zobacz pełną listę krajów aby poznać wysokość pułapu spłaty pożyczki studenckiej>>


UWAGA!

Niestety jeżeli masz już ukończone studia licencjackie albo magisterskie (w Polsce lub innym kraju) – nie dostaniesz pożyczki. Każdy rozpoczęty rok studiów odejmuje jeden rok finansowania.


Jeśli przekroczysz próg spłaty „threshold”, spłacasz tylko 9% od zarobków powyżej kwoty minimalnej. Będzie to bardzo mała kwota w stosunku do Twoich przyszłych zarobków! W Anglii próg zarobków „threshold” to 25.725 funtów brutto rocznie. W Polsce to 15.435 funtów (brutto rocznie) czyli ok. 77 tys. zł rocznie. To ok. 6431 zł brutto/m-c. Twoja spłata wynosi tylko 9% do nadwyżki tej kwoty.


Ile wynosi spłata?

Zobacz kilka przykładowych wariantów:

  • Jeśli po ukończeniu studiów będziesz pracować w UK i zarabiać £2083 miesięcznie.
  • Jeśli po ukończeniu studiów będziesz pracować w Polsce i zarabiać około 6431 PLN brutto miesięcznie.

Dopiero wtedy gdy przekroczysz powyższe progi zarobkowe określone na dany kraj gdzie będziesz rozliczać podatki, będziesz spłacać TYLKO 9% ponad próg miesięcznie.


Zobacz to na przykładzie:

Po studiach wracasz do Polski i zarabiasz miesięcznie 7431 złotych brutto a co za tym idzie 1000zł ponad próg zarobkowy ustalony na Polskę. Twoja spłata na miesiac będzie wynosić:

7431-6431=1000 PLN  tyle zarabiasz ponad próg
1000 x 9%= 90 PLN taka masz spłatę na miesiąc

Co w roku daje:
90PLN x 12= 1080 PLN

Przez 30 lat:
1080 PLN x 30 = 32.400 PLN


Teraz porównaj następujące fakty:

Całkowity koszt Twoich 3 letnich studiów licencjackich w UK przy założeniu, że rok studiów kosztuje £9,250 wyniósłby £27,750 co w przeliczeniu na PLN wynosi 138 750 PLN a Ty przy zarobkach miesięcznych 7431 PLN brutto spłacisz przez 30 lat tylko 32.400 PLN, a reszta kredytu zostanie całkowicie umorzona!


Zobacz jak będzie wyglądać Twoja spłata gdy po studiach rozpoczniesz pracę w UK. Większość studentów tak robi planując zdobycie doświadczenia, kapitału by potem wrócić do ojczyzny i kontynuować karierę na zupełnie innym stanowisku, o którym mogliby tylko pomarzyć.


Zobacz ile będziesz płacić: infografika z przykładem spłaty pożyczki studenckiej
Zródło: media.slc.co.uk

Wszelkie sprawy związane z pożyczką musisz załatwić osobiście kontaktując się telefonicznie lub listownie. Maile wysyłasz tylko w sprawach uzgodnionych i potwierdzonych. Aby kontaktować się telefonicznie z biurem „EU Team” organizacji Student Finance England: +44 141 243 3570.


Czy pożyczka jest oprocentowana?

Tak ale bardzo korzystnie! Oprocentowanie RPI (UK Retail Price Index) wynosi 3,3% gdy Twoje zarobki są poniżej poziomu tzw. Lower Income Threshold. Gdy Twoje zarobki przekraczają kwotę tzw. Upper Income Treshold, dodatkowo odsetki wzrastają o 3 %.  Więcej informacji o odsetkach i zasadach spłaty bezpiecznej pożyczki na czesne znajdziesz tutaj >> O najnowsze zasady spłaty najlepiej zapytać Student Finance England> pod nr: +44 141 243 3570


Co będzie jeśli przestanę pracować?


Jeżeli stracisz pracę lub będziesz na urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim, spłata jest zawieszana, a lata do jej umorzenia lecą. 


Co się stanie jeżeli zapomnę przesłać swój PIT?


Nic strasznego – SLC (Student Loans Company)> rządowa firma zajmująca się spłatą pożyczki na czesne delikatnie się upomni, przypominając o przesłaniu rozliczenia rocznego. Jeżeli to zlekceważysz uzna, że masz tyle kasy, że Ciebie to nie obchodzi i trzeba będzie zapłacić ryczałtową kwotę spłaty miesięcznej. Dla Polski to 120 funtów i 60 pensów. Jak widzisz warto przesłać rozliczenie i płacić mniej lub zero. Zobacz stałą kwotą spłaty dla innych krajów>

100% maturzystów, którym bezpłatnie pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2021