Krok 3

Piszesz list motywacyjny (Personal Statement) i prosisz nauczyciela o napisanie referencji. 


Co to jest Personal Statement?

Personal Statement na studia w Anglii to list motywacyjny z elementami życiorysu, który wysyłasz do uczelni wraz z aplikacją. Dobrze napisany PS to taki, który prezentuje Twoje osiągnięcia, pasje i przekonuje uniwersytet, że wybrany przez Ciebie kierunek studiów jest tym właściwym. Personal Statement w dużej mierze decyduje o Twoim przyjęciu na studia w Anglii.

  


W aplikacji na studia w UK, oprócz dobrze zdanej matury, liczy się to kim jesteś i jaka jest Twoja pasja i motywacja do studiowania wybranego kierunku. Opisując swoje doświadczenia wytłumacz rekruterowi ich znaczenie – jak wpłynęły one na Twój rozwój i czego Cię nauczyły. Pisać możesz absolutnie o wszystkim – sytuacji rodzinnej, przebytej edukacji, wygranych konkursach czy podjętych wolontariatach. Wszystkie te elementy mają mieć jednak jeden punkt wspólny – wybrany przez Ciebie kierunek. Wszystko o czym piszesz musi zatem przekonać rekrutera, że kierunek, który wybierasz jest Twoją największą pasją, a Ty jesteś najlepszym kandydatem do podjęcia wybranych przez Ciebie studiów.


Dobrze napisany Personal Statement na studia w Anglii musi mieć od 3000 do 4000 znaków ze spacjami. Jest to wymóg wszystkich uczelni w UK.


Jak napisać dobry Personal Statement? Zobacz filmik doradców UCAS.

 • Trzymaj się faktów – nie zmyślaj swoich osiągnięć!
 • Zachowaj równowagę – częstym błędem jest skupianie się na banałach przy jednoczesnym pominięciu istotnych kwestii (np. czasem nie warto rozwodzić się nad dzieciństwem kosztem opisu osiągnięć ze szkoły średniej.
 • Jeśli nie posługujesz się biegle językiem angielskim, staraj się pisać prostymi, krótkimi zdaniami. Nie musisz się martwić – my poprawimy Twój PS pod względem gramatycznym. Ty natomiast musisz się skupić na treści.
 • Unikaj lania wody – pisz zwięźle i na temat!
 • Pisz pozytywnie! Zamiast pisać, że nie podoba Ci się polski system edukacji napisz, że podoba Ci się angielski system kształcenia. Ta sama myśl, ale brzmi zupełnie inaczej! Ta sama zasada dotyczy Twoich doświadczeń życiowych. Jeśli masz dramatyczną przeszłość, nie pisz o niej tak, żeby wzbudzić litość. Postaraj się pokazać w jaki sposób trudne doświadczenia Cię wzmocniły i czego Cię nauczyły.
 • Unikaj banałów i klisz. W niemal każdej aplikacji pojawiają się sformułowania typu od zawsze interesuję się kulturą brytyjską. Jeśli tak, to napisz co to konkretnie dla Ciebie oznacza (np. lubię angielską modę, fascynują mnie szkockie góry, uwielbiam brytyjskie programy kulinarne itd.). W przeciwnym razie nie warto o tym pisać.
 • Nie zapomnij o samokrytyce.
 • Uważaj na styl: zarówno patetyczny, przesadnie wzniosły styl jak i nadmierny luz robią złe wrażenie.
 • Jeśli aplikujesz na dwa kierunki, które są od siebie dość różne (np. medycyna i projektowanie wnętrz) musisz napisać dwa osobne paragrafy poświęcone każdemu z nich. Postaraj się skupić na tych doświadczeniach, osiągnięciach i cechach charakteru, które są istotne dla obu wybranych dziedzin.
 • Trzymaj się struktury listu motywacyjnego – pisz przejrzyście, używaj akapitów.
 • Praca skopiowana z Internetu jest zawsze gorsza niż nawet najsłabsza praca napisana samodzielnie.

  


Zanim przystąpisz do pisania, poświęć chwilę na planowanie!

Zastanów się w jaki sposób przedstawić swoją osobę , tj, osiągnięcia, zainteresowania, hobby i sposób spędzania wolnego czasu. Musisz pokazać, że jesteś idealnym kandydatem na wybrany kierunek studiów. Zanim zaczniesz pisać, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Czy w Twoim życiorysie jest coś wyjątkowego, niezwykłego, interesującego?
 • Jak długo interesujesz się zagadnieniami związanymi z wybranym kierunkiem studiów? Co rozbudziło w Tobie te zainteresowania? Dlaczego chcesz studiować na wybranym kierunku?
 • Czy masz jakieś osiągnięcia (naukowe, artystyczne, zawodowe, wolontarciackie itd.)? Jeśli tak, czego te doświadczenia Cię nauczyły?
 • Czy posiadasz cechy charakteru, które są przydatne na wybranym przez Ciebie kierunku studiów?
 • Dlaczego to właśnie Ciebie komisja powinna wybrać?
 • Zanotuj swoje odpowiedzi na te pytania i trzymaj się faktów! Im lepiej udokumentowane osiągnięcia, tym lepiej dla Twojej aplikacji!

  

Jak napisać Personal Statement? Struktura, struktura i jeszcze raz struktura!

Dobrze napisany Personal Statement ma taką samą strukturę jak każdy inny dobrze napisany tekst: wstęp, rozwinięcie i zakończenie.


WSTĘP

Pierwsze wrażenie jest kluczowe, więc warto dobrze się zastanowić jak chcesz otworzyć swój Personal Statement. Kandydaci najczęściej zaczynają na dwa sposoby:

 • Opisują jak długo interesują się wybraną tematyką studiów i jakie mają osiągnięcia z tej dziedziny;
 • Zaczynają od ogólnego przedstawienia własnej osoby, ze szczególnym uwzględnieniem charakteru, wpływu rodziny, nauczycieli i znajomych.
 • Jeśli masz dobry pomysł, warto zacząć inaczej: może jakieś konkretne wydarzenie, anegdota, scena z życia? Czasami można wyrazić tę samą myśl dużo barwniej. Porównaj te dwa zdania: Od dziecka interesuję się medycyną, ponieważ lubię pomagać każdemu, kto jest w potrzebie. Podczas gdy inne dziewczynki bawiły się w dom, ja w dzieciństwie byłam ordynatorką szpitala dla zabawek, w którym każdy miś z urwaną łapką mógł liczyć na czułą opiekę.
 • Co warto umieścić we wstępie: Ogólne przyczyny, dla których wybierasz dany kierunek, ogólny opis swojej osoby (osobowości) pod kątem wybranego kierunku studiów, wstęp powinien być krótki (ok. 20% całej pracy) i powinien być interesującym zarysem tego, co czytający znajdzie później.

ROZWINIĘCIE

Tu jest miejsce na podanie konkretów. Kandydaci najczęściej dzielą rozwinięcie na krótsze akapity. Standardowo w tej części umieszcza się:

 • Wyjaśnienie, skąd wzięło się pragnienie studiowania na wybranym kierunku (wraz z konkretnymi przykładami podjętych działań, aby ten cel zrealizować;
 • Opis dokonań naukowych, artystycznych itd.;
 • Twoje cechy charakteru, hobby, czas wolny etc.;
 • Co bardzo istotne, wszystko co pojawia się w rozwinięciu powinno się odnosić do wybranego kierunku studiów.

Przykład:
Kandydat X zdaje na medycynę. Ukończył szkołę muzyczną, udziela się w miejscowym hospicjum, lubi gry komputerowe. W swoim Personal Statement mógłby napisać:

 • szkoła muzyczna nauczyła mnie precyzji, cierpliwości i przyjmowania krytyki;
 • wolontariat w hospicjum otworzył mi oczy na cierpienie drugiego człowieka i rolę wsparcia psychologicznego w opiece paliatywnej;
 • gry komputerowe rozwinęły moje umiejętności logicznego myślenia i planowania;
 • głęboko wierzę, że wszystkie te umiejętności są przydatne w zawodzie lekarza.

Rozwinięcie to główna cześć Twojej pracy – powinno stanowić ok. 70% jej objętości.


 

ZAKOŃCZENIE

Jest to krótkie podsumowanie całego Personal Statement. Powinny to być 2-3 zdania wyjaśniające Twój wybór. Zakończ wszystko pozytywnie, nie powtarzaj swoich myśli, tylko je podsumuj.


Napisany Personal Statement wklej w swoim koncie po zalogowaniu  na naszą stronę.


Co to są referencje do aplikacji na studia w Anglii i co powinny zawierać?

Referencje na studia w Wielkiej Brytanii to list polecający kandydata na wybrany kierunek (lub kierunki) studiów (powinien zawierać od 3.000 do 4.000 znaków ze spacjami). W referencjach powinny zostać uwzględnione osiągnięcia szkolne i pozaszkolne, cechy charakteru oraz nasze osobiste odczucia względem kandydata.


Wyślij ten link do nauczyciela z prośbą o uzupełnienie i przesłanie referencji:
LINK DLA NAUCZYCIELA – UCAS REFERENCE UPLOAD >>>


Kto powinien napisać referencje?

Referencje na studia w Wielkiej Brytanii mogą napisać nauczyciele, trenerzy, opiekunowie wolontariatu, pracodawcy itp. Prośba o wystawienie referencji jest oznaką zaufania ze strony kandydata, dlatego ważne jest, aby tego zaufania nie zawieść i napisać referencje w taki sposób, żeby ułatwić kandydatowi aplikację na studia. Jeśli uważa Pani/ Pan, że kandydat nie zasługuje na Pani/ Pana referencje, lepiej powiedzieć mu wprost aby poprosił kogoś innego o ich wystawienie.


Jak napisać dobre referencje?

 • Bądźmy pozytywni: jeśli kandydat np. boryka się z językiem angielskim nie ma co tego ukrywać. Porównajmy: (…) Choć X jest komunikatywna i kreatywna w posługiwaniu się językiem angielskim, to popełnia mnóstwo błędów i czasami trudno ją zrozumieć (…) (…) X jest komunikatywna i kreatywna w posługiwaniu się językiem angielskim, choć popełnia sporo błędów. Myślę, że dzięki swojemu uporowi i ambicji szybko pokona te trudności w stymulującym środowisku anglojęzycznym (…).
 • Ważne, aby nawet słabości były pokazane w pozytywnym, optymistycznym świetle.

  

Co powinno się znaleźć w poszczególnych częściach referencji?

WSTĘP

 • Powinien być ogólny – nie wchodzimy tu w szczegóły.
 • Dobrze jest tu zaznaczyć, jaka relacja łączy nas z kandydatem, jak długo i w jakim stopniu go znamy.
 • Nie warto zamieszczać tu nazw szkół z patronami itp.
 • Powinien być krótki – ograniczmy przedstawienie sylwetki kandydata do niezbędnego minimum.

ROZWINIĘCIE

 • Warto podzielić je na krótsze akapity, aby zachować przejrzystość tekstu.
 • W tej części dobrze jest poświęcić jeden akapit na to, jak wykazał się kandydat w obszarze, w jakim go znamy (np. jeśli to nasz uczeń piszemy tu o jego postępach, zaangażowaniu, motywacji, pracy na zajęciach, itd.).
 • Kolejnym ważnym elementem są znane nam osiągnięcia kandydata, niekoniecznie związane z obszarem, w jakim go znamy (np. trener piłkarski może napisać tu o wygranej w konkursie biologicznym) i opis charakteru.
 • Co ważne, opis ten nie powinien być pustosłowiem; jeśli np. piszemy, że kandydat jest sumienny, wyjaśnijmy co konkretnie o tej sumienności świadczy.
 • Należy zadbać o to, aby opisywać kandydata i jego dokonania w taki sposób, aby było to istotne na wybranym kierunku studiów. Np. sucha informacja o tym, że: (…) kandydat od dziesięciu lat gra na flecie (…) nie wnosi nic przydatnego rekrutującemu – ale już podanie tej samej informacji w następujący sposób: (…) kandydat od dziesięciu lat gra na flecie i nauczył się dzięki temu wytrwałości, precyzji i organizacji czasu (…) mówi o wiele więcej.
 • Dobrze jest pokazać, że kandydat jest dojrzałą osobą, która potrafi podejmować świadome decyzje i organizować swój własny czas.

ZAKOŃCZENIE

Powinno być krótkim podsumowaniem referencji. Wrto tu napisać:

 • dlaczego popiera się aplikację kandydata na wybrany kierunek;

How to write UCAS references – guidelines in English

Notice:
The student needs to use the buzzword studyengland2019 while registering in UCAS in year 2018. After registration the reference will be authorize and linked with the student by OXFORDON


You can use up to 4,000 characters or 47 lines of text (including spaces and blank lines) – whichever comes first.

 • We recommend you write in a word processor first and then copy and paste into the online application (but watch out for the character and line count – the word-processor might get different values because it doesn’t count tabs or paragraphs).
 • When you add into the online application, click ‘save’ regularly because it will time out after 35 minutes of inactivity.
 • You can use some European characters in the reference.
 • We recommend you save a copy of each reference you write for your records.

What to include

 • Their post-16 academic performance and their potential for success in higher education.
 • Why they’re suited to their chosen subject and career path, plus their attitude, motivation and commitment.
 • Skills and qualities like aptitude and enthusiasm, plus current or past achievements that will help with their chosen subject area.
 • Achievements, work experience, and extracurricular activities that relate to their chosen course(s).
 • Any commitments (like January AS assessments) that might prevent interview attendance on a particular day.
 • Any contextual information which might warrant special consideration. This could include individual circumstances – e.g. mature student, disability, widening participation activities, or information about your school which may affect performance, such as significant staff changes, or damage to buildings.
 • Any mitigating factors that might affect their performance, for example serious, acute or chronic illness, or significant adverse personal circumstances (with applicant consent).
 • Avoid repeating any of the information they’ve given in their application, unless you want to comment on it, and avoid mentioning any particular university or college.

Guidelines

 • If you’re writing a reference for an international applicant, please write in English. If their first language isn’t English, please comment on their ability to write and speak in English, and indicate if any of their studies were taught in English
 • If you teach the applicant now or taught them previously, please give details and describe how they compare with others in their class
 • If the applicant is on an access course, foundation course or other one-year course, you might not have known them long enough to write a full reference. In this case, please say so and explain that you’re providing a temporary reference (including as much detail as you can) and confirm you will provide a complete reference next spring. All supplementary references should be sent directly to all the chosen course providers, and should quote the applicant’s Personal I.D
 • When writing a reference for any applicant, please remember that – under the Data Protection Act – the applicant can ask for a copy of the reference and any other personal information we have about them.

100% osób dostało się z naszą pomocą na studia w UK.
Wybierzemy kierunek, uczelnię, akademik i złożymy wniosek o 100% finansowania czesnego.
Nasza pomoc jest bezpłatna. ZAWSZE :)

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja).

Mikołaj | Coventry University

5

Zdecydowanie polecam! Agencja pomogła mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

sq

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Bardzo polecam ! Bardzo pomocni i zaangażowani. Odpowiadali na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osob tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2019