Jak napisać Personal Statement krok po kroku?
Personal Statement na studia w Wielkiej Brytanii – co to jest?


Personal Statement na studia w Anglii to list motywacyjny, w którym opowiadasz dlaczego chcesz studiować wybrany kierunek w Wielkiej Brytanii i przedstawiasz swoje mocne strony. Jest to najlepsza okazja do zaprezentowania się uczelniom w Anglii i Walii. To twój pierwszy krok w odpowiedzi na pytanie jak się dostać na studia w Anglii. Minimalna długość Personal Statement to 3000 znaków ze spacjami, maksymalna to 4000 znaków ze spacjami.


Personal Statement przykłady


Przykładowe listy motywacyjne Personal Statement według kierunków studiów znajdziesz TUTAJ >


Na początku zadaj sobie kilka ważnych pytań:

 • Czy masz jakąś ciekawą historię do opowiedzenia o sobie?
 • Jak długo interesujesz się Twoim kierunkiem np. wybierasz się na kierunek Music Business, bo Twoją pasją jest muzyka i masz swój własny zespół muzyczny.
 • Czy masz jakieś osiągnięcia ze szkoły? (konkurs, olimpiada, wolontariat, działanie w samorządzie uczniowskim etc.) Pomagasz innym uczniom z Twojej klasy w ogarnięciu jakiegoś przedmiotu?
 • Jakie cechy charakteru posiadasz, które pomogą ci na Twoim kierunku? Np. uwielbiasz zarządzać ludźmi i projektami, lubisz rolę lidera/liderki.
 • Dlaczego chcesz studiować w Wielkiej Brytanii? Co konkretnie Cię w tym kraju interesuje?
 • Dlaczego to właśnie Ciebie uczelnia powinna wybrać?

Jak napisać dobry Personal Statement na studia w Anglii? 


 • Trzymaj się faktów – nie zmyślaj swoich osiągnięć! Skoncentruj się tym kim jesteś i dokąd zmierzasz  w swoich planach. Pomyśl gdzie chcesz być za 5 lat?

 • Zachowaj równowagę – częstym błędem jest skupianie się na banałach przy jednoczesnym pominięciu istotnych kwestii (np. czasem nie warto rozwodzić się nad dzieciństwem kosztem opisu osiągnięć ze szkoły średniej.

 • Staraj się pisać prostymi, krótkimi i czytelnymi zdaniami. Nie musisz się martwić – my poprawimy Twój PS pod względem gramatycznym. Ty natomiast musisz się skupić na treści.

 • Unikaj lania wody – pisz zwięźle i na temat!
 • Pisz pozytywnie! Nie pisz, że nie podoba Ci się polski system edukacji napisz, że podoba Ci się angielski system kształcenia. Ta sama myśl, ale brzmi zupełnie inaczej! Ta sama zasada dotyczy Twoich doświadczeń życiowych. Jeśli masz dramatyczną przeszłość, nie pisz o niej tak, żeby wzbudzić litość. Postaraj się pokazać w jaki sposób trudne doświadczenia Cię wzmocniły i czego Cię nauczyły.

 • Unikaj banałów i klisz. W niemal każdej aplikacji pojawiają się sformułowania typu od zawsze interesuję się kulturą brytyjską. Jeśli tak, to napisz co to konkretnie dla Ciebie oznacza (np. lubię angielską modę, fascynują mnie szkockie góry, uwielbiam brytyjskie programy kulinarne itd.). W przeciwnym razie nie warto o tym pisać.

 • Nie zapomnij o samokrytyce.

 • Uważaj na styl: zarówno patetyczny, przesadnie wzniosły styl jak i nadmierny luz robią złe wrażenie.

 • Jeśli aplikujesz na dwa kierunki, które są od siebie dość różne (np. medycyna i projektowanie wnętrz) musisz napisać dwa osobne paragrafy poświęcone każdemu z nich. Postaraj się skupić na tych doświadczeniach, osiągnięciach i cechach charakteru, które są istotne dla obu wybranych dziedzin.

 • Trzymaj się struktury listu motywacyjnego – pisz przejrzyście, używaj akapitów.

 • Praca skopiowana z Internetu jest zawsze gorsza niż nawet najsłabsza praca napisana samodzielnie.

Struktura listu motywacyjnego Personal Statement


Wstęp

Zrobienie dobrego pierwszego wrażenia w twoim personal statement na studia w Wielkiej Brytanii jest kluczowe i uda Ci się tylko raz.

 1. Na początku przedstaw się i jaki kierunek chcesz studiować.
 2. Opisz dlaczego wybrałaś/eś akurat ten kierunek, co cię w nim fascynuje.
 3. Wstęp powinien wprowadzić czytelnika w interesujący sposób w Twoją całą pracę. Jest to ok. 1/5 Personal Statementu.

Rozwinięcie

Tutaj możesz przekazać najważniejsze informacje o sobie, swoich doświadczeniach i motywacji na studiowanie danego kierunku w UK.

 1. Napisz skąd wziął się u Ciebie pomysł na studia w Wielkiej Brytanii i dany kierunek.
 2. Opisz swoje osiągnięcia szkolne, sportowe, artystyczne, naukowe etc.
 3. Przedstaw swoje cechy charakteru, które sprawiają, że jesteś dobrym kandydatem/tką na studia w Anglii.
 4. Pamiętaj, personal statement to nie rozprawka, nie masz niczego udowadniać, chodzi o przedstawienie Twojej osoby w jak najkorzystniejszy sposób.
 5. Dla przykładu: kandydat aplikuje na studia biznesowe, ponieważ jego rodzina prowadzi biznes i od zawsze interesowało go otwarcie własnej firmy. Podczas stażu nauczył się obsługi klienta, umiejętności sprzedaży, pracy w zespole, punktualności i strategicznego myślenia. Te wszystkie umiejętności są bardzo przydatne na studiach biznesowych.

Zakończenie

 1. Podsumuj najważniejsze informacje o sobie, swoich predyspozycjach, cechach osobowości i motywacji w wyborze danego kierunku. Mogą to być 2-4 krótkie zdania.
 2. Warto też przedstawić nadzieję na pozytywne rozpatrzenie swojego podania.

Sprawdź nasz poradnik Personal Statement na studia w Wielkiej Brytanii:


Potrzebujesz pomocy w napisaniu swojego personal statement?
Przyślij go nam do bezpłatnego sprawdzenia>>


 

100% maturzystów, którym bezpłatnie pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2021