British Driving Licence – brytyjskie prawo jazdy

Jeżeli nie udało Ci się zrobić prawa jazdy w Polsce za czasów liceum to bez problemu możesz takie zdobyć po swoim przyjeździe do UK.; Zdawanie prawa jazdy w UK jest o wiele łatwiejsze niż w Polsce, ale oczywiście obowiązuje słownictwo angielskie w tym przypadku. Jednakże to tylko kwestia nauczenia się teorii.

Możesz ubiegać się o tymczasowe prawo jazdy, gdy masz ponad 15 lat i 9 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że możesz prowadzić samochód od tego czasu. Zgodnie z prawem musisz mieć 17 lat, zanim będziesz mógł prowadzić samochód z tymczasowym prawem jazdy (provisional driving licence). Niestety nawet wtedy musisz być pod nadzorem.

Jeśli chodzi o ubieganie się o tymczasowe prawo jazdy, istnieją dwie możliwości – aplikacje można złożyć pocztą lub przez Internet. Są jednak dwa różne koszty tych opcji i przez Internet aplikacja wychodzi taniej. Wypełnienie wniosku online kosztuje tylko £34 płatne przy użyciu karty kredytowej lub debetowej. Ewentualnie, jeśli wolisz aplikować pocztą, będzie Cię to kosztować £43, płatne czekiem lub przekazem pocztowym.

Jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku online, będziesz potrzebował/ła ważnego paszportu.
Aby ubiegać się o tymczasową licencję online, będziesz potrzebować: dowód tożsamości, na przykład paszport, adres miejsca, w którym mieszkałeś przez ostatnie trzy lata (jeśli mieszkałeś pod obecnym adresem przez mniej niż trzy lata, będziesz musiał podać swoje poprzednie adresy na pokrycie tego trzyletniego okresu), twój numer NIN (National Insurance Number, który nabywasz po przyjeździe do UK w siedzibie Jobcenter), bank statement lub korespondencję od HM Revenue & Customs (HMRC)-jak zaczniesz pracować part-time to zaczniesz dostawać tego typu korespondencje.


ZDAWANIE TEORII


Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kosztuje £23. W odróżnieniu od Polski, w UK na test teoretyczny zazwyczaj trzeba się przygotować samemu – istnieje wiele podręczników, DVD i pomocy naukowych. To bardzo oszczędza Ci czasu i pieniędzy, ponieważ nie musisz uczęszczać obowiązkowo na wykłady. Oczywiście istnieją również lekcje, jeżeli ktoś ma problem z samodzielnym przygotowaniem się do testu.

Aby być bezpiecznym kierowcą, musisz znać zasady obowiązujące na drodze, i tu właśnie pojawia się test teoretyczny jazdy. Test składa się z dwóch części – wielokrotnego wyboru i postrzegania zagrożeń (Hazard Perception). Oba testy zwykle kończą się na komputerze na stanowisku gdzie odbywa się test. Sekcja wielokrotnego wyboru składa się z 50 pytań, do wypełnienia których masz 57 minut. Do zaliczenia potrzebujesz 43 lub więcej poprawnych odpowiedzi.

Będziesz mieć możliwość zrobienia krótkiej przerwy przed rozpoczęciem testu percepcji zagrożeń. Ta sekcja obejmuje oglądanie 14 klipów wideo zawierających „codzienne sceny drogowe” z co najmniej jednym rozwijającym się zagrożeniem.Znakiem zaliczenia testu percepcji zagrożeń jest 44 punktów z 75 możliwych .


PRAKTYCZNY TEST


Posiadając tymczasowe prawo jazdy możesz zacząć uczyć się jazdy samochodem po drogach publicznych, ale są też pewne zasady.

Przez cały czas musi towarzyszyć Ci pełnoprawny posiadacz licencji, który ukończył 21 lat i jest uprawniony do prowadzenia pojazdu, którym kierujesz. Osoba ta musi posiadać prawo jazdy przez minimum trzy lata – może to być tata, znajomy albo po prostu instruktor, który Cię nauczy na najlepszym poziomie. Będziesz musiał wyświetlać tablicę L (tablice typu D w Walii) i nie możesz jeździć po autostradach.

Większość kandydatów robi mieszankę opłacanych lekcji jazdy z wykwalifikowanym instruktorem i nieformalną praktyką z członkiem rodziny lub przyjaciela. Nie ma minimalnej ilości ćwiczeń, które musisz wykonać przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy, więc teoretycznie możesz ubiegać się o to od razu – ale lepiej jest uzyskać ocenę od instruktora, zanim zmarnujesz pieniądze na spotkanie testowe, na które możesz nie być gotowy.

Aby zapisać się na egzamin na prawo jazdy, musisz zdać test teoretyczny. To tylko kwestia podania numeru prawa jazdy i uiszczenia opłaty. W dniu testu będziesz potrzebować obu części tymczasowego prawa jazdy i świadectwa zdanego egzaminu teoretycznego.

Bez względu na to, jak bardzo jesteś kompetentny za kierownicą, egzamin na prawo jazdy wciąż może być zniechęcającą perspektywą. Po prostu trzeba być zrelaksowanym aby swobodnie go zdać.
Praktyczny egzamin na prawo jazdy rozpoczyna się od sprawdzenia wzroku, w którym musisz przeczytać tablicę rejestracyjną z odległości 20 metrów. To dwa pytania „pokaż mi, powiedz mi” dotyczące bezpieczeństwa pojazdu i dopiero wtedy dostaniesz za kierownicą.

Ocena umiejętności prowadzenia pojazdu obejmuje różne manewry, o które poprosi Cię egzaminator. Po 10 minutach niezależnej jazdy, będziesz musiał wykonać serię wskazówek lub rozpoznać znaki drogowe, wtedy też egzaminator będzie w stanie ocenić jak jedziesz bez ciągłych instrukcji. Nie ma znaczenia, czy zgubisz się, czy pojedziesz w niewłaściwą stronę, kluczem jest dobre i bezpieczne prowadzenie.
Jeśli popełnisz mniej niż 15 błędów podczas jazdy i żadnych poważnych błędów podczas całego egzaminu na prawo jazdy, zdasz. Twój egzaminator wyda Ci certyfikat przejścia i zapyta Cię, czy chciałbyś, aby twoja pełna licencja została wysłana do Ciebie automatycznie pocztą. Nie musisz czekać na przybycie licencji. Możesz od razu rozpocząć jazdę.

Niestety, od 2014 roku w UK, Walii i Szkocji nie można zdawać już testów po Polsku. Jednakże jeżeli obawiasz się języka, ponieważ jesteś nowy na wyspach to możesz pojechać 2 razy do Irlandii i tam zdać test w języku polskim. Na terenie Londynu i UK znajduje się wiele polskich szkół na prawo jazdy oraz producentów materiałów naukowych w języku ojczystym.

 

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023