NIN – National Insurance Number


National Insurance Number (NIN)


Czym jest National Insurance Number (NIN)?

NIN to Twój numer ubezpieczenia przypisany do Twojego osobistego numeru konta. Daje pewność, że składki na ubezpieczenie i podatki, które płacisz, są odpowiednio rejestrowane na Twoje imię i nazwisko. Każda osoba ma inny numer ubezpieczenia, który jest kombinacją liter i cyfr, np. QQ 12 34 56 A. Numer ten nigdy się nie zmienia i przez całe życie jest przypisany do jednej osoby.


Kto płaci składki na ubezpieczenie?

Składki na ubezpieczenie płaci osoba zatrudniona, która ukończyła 16 lat, o ile jej zarobki przekraczają pewien poziom.


Kto może prosić Cię o Twój NIN?

  • HM Revenue & Customs (agencja rządowa zajmująca się opłatami i podatkami)
  • Twój pracodawca
  • Department for Work and Pensions (Ministerstwo pracy i emerytur)
  • Student Finance, jeśli ubiegasz się o/masz przyznane jakiekolwiek pożyczki czy granty

Numeru nie należy podawać osobom, które Twoim zdaniem wcale go nie potrzebują. Należy go chronić tak samo, jak inne dane osobowe.


Kiedy i jak ubiegać się o NIN?

Jeśli zaczynasz pracę w Wielkiej Brytanii i jeszcze nie masz NIN, to musisz złożyć o niego wniosek. Jeśli masz prawo do pracy w Wielkiej Brytanii (jako Polak nie potrzebujesz specjalnego zezwolenia), musisz zadzwonić do Jobcentre Plus pod numer 0845 600 0643. Linie są otwarte od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do Piątku i zwykle są mniej obciążone przed godziną 9.00. Jobcentre może zaprosić Cię na krótką rozmowę, tzw. ‚Evidence of identity’, żeby potwierdzić Twoją tożsamość.


Czego się spodziewać przy składaniu wniosku o NIN?

Jobcentre Plus zorganizuje dla Ciebie rozmowę lub wyśle Ci formularz aplikacyjny pocztą. W razie potrzeby potwierdzą datę, godzinę i miejsce Twojej rozmowy oraz poinformują, jakie informacje/dokumenty będą potrzebne przy składaniu wniosku.


Czego można się spodziewać po rozmowie?

Rozmowa będzie prowadzona przez jedną osobę. Zostaniesz zapytany o to, dlaczego potrzebujesz NIN oraz o Twoje pochodzenie. Będziesz musiał również udowodnić swoją tożsamość. Przynieś na rozmowę oryginalne dokumenty (dowód osobisty/paszport/prawo jazdy/akt urodzenia), a nie kserokopie. Podczas rozmowy zostanie wypełniony wniosek o NIN i zostaniesz poproszony o jego podpisanie.


Co dalej?

Jeśli zostałeś poproszony o podanie dodatkowych informacji, musisz to zrobić przed uzgodnioną datą. Jobcentre Plus poinformuje Cię, czy twoja aplikacja zakończyła się pomyślnie i przydzieli Ci Twój NIN.


Podaj swojemu pracodawcy oraz Student Finance swój NIN, jak tylko go otrzymasz.


Pamiętaj, aby zachować list informujący, jaki jest Twój numer ubezpieczenia. Sam list nie może być używany do potwierdzenia tożsamości i nie potrzebujesz go do ubiegania się o pracę lub przed zatrudnieniem.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomogliśmy rozpoczyna studia w UK. Ty też możesz! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Dzięki temu zespołowi dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Doradcy ogarną wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja).

Mikołaj | Coventry University

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2020