Zdrowie, NHS, opieka lekarska w Anglii


autor: Dominika Kalinowska, absolwentka Psychology na University of Bedfordshire i studentka studiów magisterskich Consumer Psychology na Anglia Ruskin University


Co zrobić po przyjeździe? Jak się zarejestrować? Jak to wszystko ogarnąć? Przygotowałam dla Was rady jak przez to wszystko przejść step by step.


Zarejestruj się u lokalnego lekarza ogólnego (GP)


Jeśli jak większość studentów, spędzasz więcej tygodni w roku pod adresem uczelni niż adresem rodziny musisz jak najszybciej zarejestrować się u lekarza rodzinnego w pobliżu uczelni.


W ten sposób możesz otrzymać pomoc w nagłych wypadkach, jeśli jej będziesz potrzebować i uzyskać szybki i łatwy dostęp do opieki zdrowotnej podczas studiów. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój stan zdrowia ulega pogorszeniu, szczególnie wtedy, gdy wymagasz ciągłego podawania lekarstw przy chorobach takich jak astma, cukrzyca lub epilepsja.


Możesz wybrać rejestrację u dowolnego lokalnego lekarza ogólnego. Centrum medyczne dołączone do Twojej uczelni może być najwygodniejsze, a lekarze tam pracujący będą doświadczeni w potrzebach zdrowotnych studentów.
Na każdym freshers week będzie stoisko lekarza, gdzie będziesz mógł się zarejestrować. Musisz przynieść swój paszport i dowód adresu, wraz z aplikacją, którą Ci dadzą do wypełnienia.


Wiele ośrodków zdrowia uczelni ma dobre kontakty ze specjalistami, takimi jak psychiatrzy, lekarze sportowi, psychoterapeuci, doradcy i fizjoterapeuci.


Masz problem z umówieniem się na spotkanie? Zawsze możesz również poprosić lokalnego farmaceutę o poradę i wsparcie medyczne. W Anglii jest tak, że jeśli chcesz dostać się do specjalisty na tzw. kasę chorych (NHS), to nie ma innej drogi jak przez swojego GP (General Practitioner, lekarz). Chyba, że nie chcesz czekać, to w takim wypadku idziesz prywatnie, ale płacisz z własnej kieszeni.


Zachorowanie podczas wakacji


Jeśli źle się poczujesz lub potrzebujesz innego leczenia, gdy jesteś w domu lub nie przebywasz w pobliżu GP swojego uniwersytetu, możesz skontaktować się z najbliższą praktyką, aby poprosić o leczenie. Możesz otrzymywać pomoc doraźną przez 14 dni. Następnie będziesz musiał zarejestrować się jako tymczasowy mieszkaniec lub stały pacjent.
Możesz również odwiedzić przychodnię NHS lub oddział drobnych obrażeń. Mogą one zapewnić leczenie drobnych urazów lub chorób, takich jak skaleczenia, siniaki i wysypki. Nie są one jednak przeznaczone do leczenia chorób przewlekłych ani problemów zagrażających życiu. Nie musisz się rejestrować i nie potrzebujesz spotkania.


Zarejestruj się u dentysty


Lekarze nie mogą rozwiązać problemów dentystycznych, więc upewnij się, że zarejestrowałeś się u lokalnego dentysty. Nie wszystkie leczenie jest bezpłatne, nawet w ramach NHS – koszt przeglądu to 25funtów, leczenie zęba to ok 60funtów państwowo! Prywatnie będzie o wiele droższe.  ALE! Możesz ubiegać się o pomoc w pokryciu kosztów opieki zdrowotnej, w tym recepty i opieki dentystycznej. Jako, że jesteś studentem, możesz na swojej uczelni dostać aplikację HC1 (Health Cost Application – niebieska aplikacja). Wygląda ona następująco:  Wypełniasz, wysyłasz na adres podany we wniosku i czekasz na certyfikat, który wyślą Ci pocztą. Dzięki niemu możesz uzyskać: darmowego dentystę, okulistę i zniżkę na okulary, aparaty słuchowe, darmowe recepty w aptece i inne pomoce, które mogą pomóc w Twoich medycznych kosztach! Korzystaj z tego, po to to jest.


Uzyskaj antykoncepcję


Nawet jeśli nie planujesz aktywności seksualnej, gdy jesteś studentem, dobrze się przygotować. Antykoncepcja i prezerwatywy są bezpłatne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet u dowolnego lekarza rodzinnego – nie musi to być Twoja własna – ani klinika planowania rodziny. Nikt Cię nie ocenia. Jeśli chcesz użyć jakiejkolwiek antykoncepcji, jest ona za darmo w Anglii. Tylko musisz się zarejestrować u swojego GP. 


Podsumowanie


Póki co opieka zdrowotna jest bezpłatna. Co będzie w przyszłości? Wszystko się może zmienić. Ale póki co, korzystajcie z tego co jest. Zarejestrujcie się u GP jak najszybciej po przyjeździe, znajdźcie dentystę i bądźcie bezpieczni, że gdyby coś się stało, jesteście pod opieką NHS. Nie zapominajcie o tym! 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o NHS, mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje odezwij się do Teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl skontaktują Cię ze mną.


 

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023