Czy dam sobie radę z językiem?

No to dzisiaj będzie ciekawie. Pisząc ten artykuł, trochę pośmieszkujemy, troszkę opowiem Wam jak to wyglądało ze mną, ale przede wszystkim wytłumaczę na czym polega główna różnica pomiędzy angielskim uczonym w Polsce, a tym realnym – użytkowym. Odpowiem również na jedno z najczęściej zadawanych pytań – Czy ja się dogadam na tych studiach?

📍 Gotowi? Curtains up!

Zaczynając od początku, bo tak by wypadało, trzeba sobie wyjaśnić jedną ważną kwestię: Jak to jest z tym Angielskim i na jakim etapie jego rozwoju jestem? Trzeba realistycznie zaznaczyć, że Angielskiego, jak wielu innych dziedzin uczy się przez całe życie i o ile nie jesteście geniuszami, nie pojmiecie 100% całości języka, tak samo jak swojego języka ojczystego. Nie warto się tym przejmować, nawet jeśli jesteście zawziętymi perfekcjonistami. Cecha ta bardzo pomaga rozwijać swoje umiejętności języka angielskiego, pod warunkiem, że jest odpowiednio zbalansowana. Poprzez tą wypowiedź, staram się dać do zrozumienia każdemu z osobna, że bez znaczenia jest fakt, jak rozbudowany jest twój angielski, tutaj – w Anglii, każdy przechodzi ten sam proces, który niekoniecznie ma wiele wspólnego z tym, czego nauczono Was w szkołach.
Anglia to zbiorowisko ludzi z całego świata – witaj przygodo! Każdy mówi i akcentuje inaczej, każdy brzmi i wysławia się na swój własny sposób, dlatego nie warto się zastanawiać nad tym, co potrafi się teraz, lecz bardziej nad tym, jak nauczyć się języka codziennego, po przyjeździe na studia. Osobista rada, którą mogę się podzielić? Myśl przyszłościowo.

📍 Czyli muszę zaczynać wszystko od początku?

Niezupełnie. Z własnych doświadczeń mogę stwierdzić, że podstawa jak i jej rozszerzenie dla języka angielskiego w Polsce ma swój sens i brnie odpowiednim torem do 6 klasy podstawówki. Nie jest to winą o tyle nauczycieli, co rządów ustalających program który zostanie przerobiony, ale o tym może kiedy indziej. Przejdźmy do tego, co interesuje Was najbardziej, czyli co zastaniecie po przylocie. Żeby niechcący nikogo nie zniechęcić a w zamian zaintrygować, opowiem, jak to było na moim przykładzie.

Lotnisko, pożegnanie z najbliższymi i lecimy. Samolot ląduje, podjeżdżają schody, wszystko się dzieje szybko. W drodze do bramek słychać pierwsze oznaki angielskiego akcentu. Trzeba odnaleźć autobus, będzie gadane – będzie problem. E? y? Bus to London? No i to by było na tyle. Pierwszy dzień, pierwsze jedzenie i spotkanie z Hindusem. To na pewno zostanie w mojej pamięci na długo. To co? Burgery? Ty zamów ja Ci dam kasę, powiedziałem do kolegi słabo przekonany swoimi umiejętnościami. Usiedliśmy wygłodniali naprzeciwko siebie i czekaliśmy spokojnie na nasze jedzenie. Po chwili kucharz zadał pytanie w naszą stronę, na które bezdusznie wzruszyliśmy ramionami, zwyczajnie nie mając pojęcia o co mu chodzi. I właśnie mniej więcej tak wyglądają początki każdego, nawet jeśli parę tygodni wcześniej z matury przyszły wyniki ponad dziewięćdziesięciu procentowe. Można to prosto wytłumaczyć. W Polsce każdy posiada ten sam ton i akcentuje wyrazy w podobny sposób, do czego nasze ucho się przyzwyczaja przez cały proces edukacji. Dlatego, właśnie, gdy osoba o zupełnie innym akcencie odezwie się do Nas, na początku możemy mieć problemy z jej zrozumieniem, ponieważ nigdy nie mieliśmy wcześniej z tym styczności. Nie warto się tym przejmować i zwyczajnie zacząć przyswajać się do środowiska. Z biegiem czasu, (lub też i nie) każdy nabiera własnego stylu, akcentu i rozwija swoje umiejętności językowe, co jest naprawdę ciekawym doświadczeniem.

Najwięcej uczycie się poprzez praktykę a nie teorię i o tym trzeba pamiętać. Regularne przebywanie z ludźmi każdego dnia, uczy i rozwija Was znacznie szybciej, niż lekcje języka angielskiego w szkole, dlatego nie przejmujcie się, jeśli na ten moment Wasz angielski nie jest na zadawalającym Was poziomie. Wszystko jest do nadrobienia, i jest do tego znacznie prostsza droga, droga praktyczna. Dlatego bez obaw o komunikację w pracy czy na studiach, bo ta chodź podstawowa i niezbędna, wcale tak ciężka tutaj nie jest.

Motywująca może być również informacja, że język angielski zawiera znacznie mniej słów w porównaniu do języka polskiego, gdzie większość ludzi żyjących na terenie Anglii używa języka najprostszego, najbardziej komunikatywnego, takiego, którym jesteście w stanie się płynnie porozumiewać już po 3 miesiącach obycia z nim. Wszystkiego rodzaju skomplikowane synonimy czy archaizmy zazwyczaj zostają w zapomnieniu. Pamiętajcie, że nie tylko Wy, będziecie tutaj przyjezdnymi. Poznałem wiele osób, które żyją tutaj bez jakiejkolwiek znajomości języka urzędowego, i znakomicie dają sobie radę, dlatego na koniec taka mała drobnostka: Nie warto się bać, bo żaden Polak od razu Anglikiem się nie urodził – Czasem bywam zbyt oczywisty, a jeśli nie spróbujecie, to jak się sprawdzicie?

📍 Oskar, 2 rok Football Business and Media UCFB Wembley 📍

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023