Praktyczne rady na szybką naukę języka angielskiego


autor: Dominika Kalinowska, absolwentka Psychology na University of Bedfordshire i studentka studiów magisterskich Consumer Psychology na Anglia Ruskin University


Język angielski jest naprawdę bardzo łatwy do ogarnięcia. Mimo tego, że nie uważasz się za osobę, która szybko uczy się nowych języków, jest to zdecydowanie prostsze, gdy mieszkasz za granicą.
Ja miałam 19 lat jak wyjechałam do Anglii na studia, zaraz po maturze. Gdybym oceniła swój język w skali od 0-10, to niestety mogłabym powiedzieć że mój język był na 4… Nie nauczyłam się go wcześniej wystarczająco dobrze. Maturę zdałam OK, rozszerzenie na 50% z angielskiego (cudem!). Na szczęście to wystarczyło, żeby się dostać na studia. Po przyjeździe do Anglii próbowałam wielu technik nauki, ale nie wszystkie działały… Dziś opowiem Wam o paru z nich. Może akurat ktoś tu wykorzysta je z sukcesem.


– Nie bój się popełniać błędów. Bądź pewny siebie. Ludzie mogą poprawić twoje błędy tylko wtedy, gdy słyszą, jak je popełniasz. Otocz się angielskim. Otaczaj się w środowisku anglojęzycznym, w którym możesz uczyć się pasywnie. Najlepszym sposobem na naukę jest mówienie.

–  Ćwicz codziennie. Zrób sobie plan nauki. Zdecyduj, ile czasu w tygodniu zamierzasz spędzić na nauce i trzymaj się tego. Ustal rutynę.

– Poinformuj rodzinę i znajomych o swoim planie nauki. Poproś ich, aby zmusili Cię do nauki, a także nie pozwól, by Ci przeszkadzali.

– Ćwicz 4 podstawowe umiejętności: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Wszystkie muszą zostać szlifowane, abyś mógł je ulepszyć.

– Zachowaj notatnik nowych słów, których się uczysz. Używaj ich w zdaniach i wypowiadaj je co najmniej 3 razy, kiedy mówisz.

– Łatwiej zapamiętać słowa, jeśli spróbujesz zapamiętać przykładowe zdanie z jego użyciem.

– Daj sobie długoterminowy cel. Skoncentruj się na pracy w tym kierunku.

– Stawiaj sobie także cele krótkoterminowe i nagradzaj się, gdy je osiągniesz.

– Stwórz atmosferę, w której chcesz się uczyć, a nie musisz się uczyć.

– Dowiedz się, co działa najlepiej dla Ciebie. Zastanów się, jakie metody były dla Ciebie skuteczne w przeszłości i trzymaj się ich.

– Wezwij pomoc! Jeśli czegoś nie rozumiesz, musisz kogoś zapytać. Poproś nauczyciela, kolegów z klasy lub przyjaciół.

– Nie jest dobrym pomysłem uczyć się samemu przez więcej niż 30 minut na raz. Rób regularne przerwy, zaczerpnij świeżego powietrza i rozciągnij nogi.

– Nie spiesz się, aby przejść na wyższy poziom. Skoncentruj się na etapie, na którym jesteś teraz.

– Książki dla dzieci mają łatwiejsze słowa i stanowią dobrą alternatywę dla trudniejszej literatury.

– Gazety są dobrym miejscem do znalezienia ciekawych konstrukcji.

– Przeczytaj najpierw ogólne znaczenie. Nie martw się zrozumieniem każdego słowa, a następnie wróć i poszukaj nowych słów.

– Aby znaleźć słowo, którego nie rozumiesz w zdaniu, spójrz na pozostałe słowa wokół niego. Dadzą Ci podpowiedź. Spróbuj odgadnąć znaczenie na podstawie kontekstu.

– Nie tłumacz na angielski z własnego języka. Myśl po angielsku, aby poprawić swoją płynność. Mów do siebie… ale nie w autobusie, inaczej ludzie pomyślą, że oszalałeś!

– Nie możesz uczyć się angielskiego z książki. Podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu, możesz się uczyć tylko dzięki praktyce.

– Najbardziej naturalnym sposobem nauki gramatyki jest rozmowa.

– Prowadź angielski pamiętnik lub dziennik. Zacznij od napisania kilku zdań dziennie, a następnie przyzwyczaj się do pisania kolejnych. Dlaczego nie założyć bloga online i dzielić się swoimi przemyśleniami ze światem?

– Skorzystaj z Internetu. Jest pełen zasobów, które pomogą Ci się uczyć: BBC Learning English; learnenglish.ecenglish.com, Youtube, TEDx Talks… Dużo ich, ale warto zapoznać się z nimi, znaleźć coś, co najbardziej nam pasuje i ćwiczyć. Dla mnie najważniejszym tipem było SŁUCHANIE. Ciągłe słuchanie, jeszcze jak byłam w Polsce. Ciągle leciało mi w tyle TEDx Talks i wykłady po angielsku z YouTube. Tu macie przykład: https://www.youtube.com/watch?v=iG9CE55wbtY&list=PL70DEC2B0568B5469W razie pytań, możesz znaleźć mnie na instagramie: madame_dominika albo na Facebooku: Dominika Kalinowska


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno skontaktują Cię ze mną.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023