Jak oszczędnie podróżować po Londynie?

Londyn jako miasto bardzo dużych rozmiarów jest też domem dla najstarszej oraz najlepiej rozbudowanej sieci metra na świecie. Natomiast nie samym metrem Londyn żyje, są też np. autobusy, które mimo, że wolniejsze są również tańsze, jeśli mowa o przemieszczaniu się w centrum. Chciałbym przybliżyć Wam trochę kwestię poruszania się po Londynie i dać kilka wskazówek na to, jak w miarę przystępnie cenowo korzystać z komunikacji miejskiej w tym mieście.


1. London Underground – czyli metro, zwane również “Tube”


Londyńskie metro to zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza metoda przemieszczenia się po mieście. Ja korzystam z metra wiele razy każdego dnia i nie wyobrażam sobie życia w tak ogromnym mieście bez niego. Jak przykłady strajków w przeszłości pokazały, dobre funkcjonowanie Londynu jest niemalże równoznaczne ze sprawnie działającym metrem.

Metro składa się z 13 linii, które w większości skupiają się na obszarze na północ od brzegu Tamizy. Z tego powodu szukając miejsca dla siebie polecam mieć lokalną stację metra w pobliżu a najlepiej którąś z tych:

  • Central (czerwona)
  • Northern (Czarna)
  • Jubilee (Srebrna)
  • Piccadilly (Granatowa)
  • Victoria (Niebieska)

Te 5 linii to również linie, które kursują w piątkowe i sobotnie noce. Bardzo przydatne, jeśli lubisz wyjść nocą na miasto tak jak ja!

Cenowo metro w porównaniu do np. cen pociągów krajowych jest bardzo korzystne nawet w najdroższej wersji. Jako studentowi przysługuje mi jednak zniżka, o której wypowiem się w osobnym akapicie. Przejażdżka w obrębie strefy 1 to koszt przeważnie £2,90. W strefach 2-6 jest to £1,50, czyli tyle samo ile przejazd autobusem. Nie jest drogo, chociaż korzystając więcej niż dwa razy dziennie, powoli rośnie koszt, który możemy sprytnie zmniejszyć.


2. London Overground oraz DLR (Docklands Light Railway)


Overground to sieć pociągów kursujących na powierzchni. Są one wolniejsze od metra, ale w 95% kursujące poza 1 strefą. To znaczy, że większość przejazdów to tylko £1,50. Osobiście raczej z nich nie korzystam, bo moje życie koncentruje się w 1 strefie, ale niemniej jednak często okazują się przydatne.

DLR to również pociągi jeżdżące na powierzchni, ale koncentrują się one na okolicach byłych doków, tak jak nazwa wskazuje. Z czystym sercem mogę je polecić, bo mieszkałem kiedyś na terenie, który te pociągi obsługiwały. Może dlatego mam do nich taki sentyment. Cenowo wygląda to tak samo jak inne pociągi. Za wjazd do 1 strefy trzeba zapłacić więcej, od 2-6 jest to tylko £1,50.


3. Autobusy


Nie powiem dokładnie, ile dokładnie jest linii autobusowych w Londynie, ale jest ich absolutnie multum. Dojeżdżają dosłownie wszędzie. Autobusy są przydatne, jeśli mieszkasz w pobliżu uczelni, ale niekoniecznie masz wygodne połączenie pociągowe lub metrowe.

Cena jednego przejazdu to £1,50 niezależnie od strefy, natomiast jest to bilet godzinny. Znaczy to, że w ciągu tej godziny możesz skorzystać z tylu linii autobusów, ile Ci się żywnie podoba. Możesz również sobie w taki autobus wsiąść w centrum, przejechać się na koniec 1 strefy i z górnego pokładu oglądać charakterystyczne dla Londynu landmarki. To wszystko za £1,50 zamiast £20/30 korzystając z usług profesjonalnych firm.


4. Koszty a Student Oyster Card


Domyślnie dzienny limit wydatków na przejazdy komunikacją miejską to £12, jeśli płacimy naszą kartą bankową lub debetem na karcie Oystrer. Tak jak wspominałem, ja codziennie korzystam z metra wiele razy oraz mieszkam w 1 strefie. Nie do końca by spinało mi się płacenie £12 za moje podróże każdego dnia, ponieważ w skali miesiąca rachunek wynosiłby około £360 co jest już solidną kwotą

Z pomocą przychodzi nam Student Oyster Card, która pozwala zaoszczędzić porządne kwoty na przejazdach. Już korzystając ze zwykłej Oyster Card i wykupując bilet miesięczny możemy zaoszczędzić aż 60%, a wersja studencka pozwala oszczędzić dodatkowe 30% od ceny zwykłego biletu miesięcznego.

Żeby ułatwić wam zrozumienie wszystkich oszczędności przygotowałem specjalną tabelkę poniżej na przykładzie stref 1-2:

RODZAJ PRZEJAZDU PAY AS YOU GO BILET MIESIĘCZY (OYSTER CARD) BILET MIESIĘCZNY (STUDENT OYSTER CARD)
ceny za miesiąc strefy 1-2 około £360 około £130 około £95

Tak jak widać, oszczędności są naprawdę spore. Po Student Oyster warto się zgłosić od razu po przyznaniu Wam statusu studenta i otrzymaniu swojego uniwersyteckiego adresu e-mail we wrześniu. Jako studentom przysługuje Wam wiele zniżek na najróżniejsze rzeczy, ale o tym napiszę w osobnym artykule.


Mam nadzieję, że mój wpis da wam trochę światła na temat komunikacji miejskiej w Londynie. Jest to bardzo duża i rozległa sieć natomiast z czasem poruszanie się po mieście staje się bardzo naturalne. Mapa metra jest bardzo przejrzysta i z łatwością da się ją zapamiętać.


Hubert – student 2 roku Computer Systems Engineering na Middlesex University

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023