Jak napisać dobrą pracę licencjacką na uczelni brytyjskiej?


autor: Dominika Kalinowska, absolwentka Psychology na University of Bedfordshire i studentka studiów magisterskich Consumer Psychology na Anglia Ruskin University


Dziś pogadamy o procesie pisania pracy licencjackiej na studiach w UK. Skupię się na moich doświadczeniach z University of Bedfordshire w Luton, gdzie pisałam swój licencjat.
Gotowi? Zaczynamy!


Na początek wiedza w pigułce. Poniższe 7 rad, jeśli zostaną zastosowane w dobrej kolejności, dadzą Ci piękną strukturę licencjatu. Opowiem o każdej z nich szczegółowo w tym artykule:
1) Ostrożnie wybierz temat badań oraz swojego supervisora.
2) Sprawdź co dokładnie jest od Ciebie wymagane.
3) Miej jasny cel i strukturę.
4) Daj sobie czas.
5) Kontynuuj pytanie, skup się na odpowiedzeniu na swoją hipotezę.
6) Nie lekceważ etapu edycji: proofread, proofread, proofread!!!
7) Ciesz się osiągnięciem!


1) Pierwszym krokiem w przygotowaniu się do napisania pracy dyplomowej jest wybór doradcy.

Jest to ważny krok, ponieważ będziesz współpracować z tym profesorem przez cały projekt. Bardzo ważne jest, aby utrzymywać dobre stosunki z danym prowadzącym oraz aby ich zainteresowania i wiedza pasowały do tematu, na którym będziesz się skupiać. Nie jest dobrze, jeśli pójdziesz do niewłaściwego profesora. Wybierz mądrze!

Po drugie, musisz wybrać temat. Twój doradca może Ci pomóc w tej kwestii, ale musi być to coś, co Cię interesuje i o czym łatwo Ci będzie pisać. Twój supervisor doradzi Ci także w temacie źródeł i oczekiwaniach dotyczących zakresu projektu. Jest to bardzo ważne, żeby nie skomplikować za bardzo danego zagadnienia.
Ja spędziłam parę tygodni na szukaniu mojego advisora. Pisałam maile do nauczycieli i umawiałam się na spotkania z nimi w celu dogrania mojego tematu z wykładowcą.

Tytuł mojej pracy brzmiał następująco: „Does music ease pain? The effect of music in cold-pressor test on gender differences in pain tolerance”. Moim planem było testowanie, czy muzyka może zredukować ból. Szukałam więc kogoś, kto byłby zainteresowany zdrowiem, muzyką lub czymś artystycznym.
Ostatecznie jako doradcę wybrałam nauczycielkę przedmiotu Health Psychology, która zdecydowała się pomóc mi w projekcie. Gdyby nie ona, na pewno wyglądałby on zupełnie inaczej, niekoniecznie lepiej. Była przecudowna!

Dlatego jest baaaaaardzo ważne, żebyście wybrali kogoś z kim rezonujecie, kto Was wzmocni i pomoże. Najlepiej ktoś, kogo działania podziwiacie! Na uczelniach brytyjskich nie jest to problem, gdyż większość nauczycieli robi coś poza uniwersytetem – może się nawet zdarzyć, że Waszym supervisorem zostanie jakaś sława! Miejcie oczy otwarte od początku pierwszego roku. Już wtedy zacznijcie się zastanawiać nad tematem swojej pracy. Nie zwlekajcie.


2) Sprawdź co jest od Ciebie wymagane.

Dokładnie czytaj Brief jak i Assessment Sheets, które będą dostępne na stronie Twojego uni – tam, gdzie dostajesz oceny i masz wszystkie materiały elektroniczne.
Jeśli ciągle nie wiesz czego od Ciebie oczekują, idź na spotkanie z nauczycielem, supervisorem, prywatnym tutorem. Oni Ci wytłumaczą „Step by Step” strukturę Twojego licencjatu, wymagania, ocenianie i kryteria, które musisz wypełnić, jeśli chcesz dostać wysoką ocenę.

Jeśli nie zrozumiesz oceniania i kryteriów, to nie dostaniesz dobrej oceny, nawet jeśli Twoja praca będzie piękna gramatycznie i zrozumiała lub innowacyjna. Zrozum i pisz jak Ci supervisor radzi. To on jako jedna z osób sprawdzających, będzie Cię oceniać na koniec. Miej z nim dobre stosunki i słuchaj rad, a zajdziesz daleko.


3) Miej jasny cel i strukturę.

Nie ma nic gorszego niż praca bez struktury i sensu! Przed pisaniem jakiejkolwiek pracy – MIEJ PLAN!


Zwykle plan wygląda następująco:

(Introduction) Po pierwsze, przedstawisz swoją pracę z merytorycznym wstępem określającym problem i tezę, o którą będziesz się kłócił. Pomyśl o tym jako o przygotowaniu sceny, aby czytelnik mógł wiedzieć, czego oczekiwać od tego artykułu.

Po drugie, wiele tez zawiera obszerny przegląd literatury akademickiej, szczegółowo opisując problem, który został już zrozumiany przez naukowców w tej dziedzinie. Jeśli na przykład pisałeś pracę na temat o muzyce i bólu, to musisz zrobić research o biologii bólu, jak i o strukturze muzyki i wyjaśnić bazę oraz definicje z nimi związane.

(Method Section) Będziesz także musiał wyraźnie określić swoją metodologię, szczegółowo opisując sposób, w jaki zdecydowałeś się podejść do tematu.

Następne będą Twoje odkrycia i obserwacje. To tutaj pokażesz owoce swoich badań i opowiesz się za swoją tezą. W zależności od tematu, prawdopodobnie będzie to najbardziej obszerna część Twojej pracy. W końcu będziesz kłócił się o konkretny punkt widzenia lub ustalenie jakiegoś punktu faktycznego.

(Results) Twój wniosek podsumuje Twoje początkowe ustalenia. Możesz także wskazać, jak niektóre rzeczy wykraczały poza zakres Twojego artykułu i jakie ścieżki mogą obrać przyszłe badania.

(References) Na koniec będziesz mieć swoją bibliografię lub cytowaną stronę. Tutaj będziesz musiał wyczerpująco wymienić wszystkie swoje materiały badawcze. Absolutnie ważne jest, aby wymienić tutaj KAŻDE źródło, z którego korzystałeś!
(Abstract) Możesz również zostać poproszony o napisanie streszczenia głównych punktów Twojej pracy. Zazwyczaj będzie to dołączane na początku pracy magisterskiej.

Oczywisty punkt – Twoja praca nie powinna zawierać absolutnie żadnych błędów. Koniecznie zwróć uwagę na potknięcia typograficzne, gramatyczne, ortograficzne, formatujące i wszelkie inne. Musisz upewnić się, że przesyłasz tylko idealną pracę. PROOFREAD! Ja poprosiłam swojego znajomego Irlandczyka, żeby sprawdził moją. Inna perspektywa może zmienić i ulepszyć Twoje pisanie.


4) Daj sobie czas.

Sukces pisania pracy dyplomowej będzie wymagał ciężkiej pracy, poświęcenia, motywacji i korzystania z pomocy doradcy i współpracowników.
Ciężka praca polega na poświęceniu niezbędnego czasu i wysiłku. Daj sobie dużo czasu i nie odkładaj niczego na później. O wiele łatwiej jest napisać 300 słów dziennie niż napisać 30 000 słów w weekend. Naucz się zarządzać mądrze swoim czasem.

Jeśli robisz research, rób notatki. Nie zostawiaj ich na później, bo gwarantuję, że już nigdy do nich nie wrócisz. Pisanie pracy jest długie, ale ciekawe, jeśli wybierzesz temat, który Cię interesuję.


5) Odpowiedz na swoje pytanie – tezę lub hipotezę.

Nie opowiadaj o teatrze, jeśli Twoja praca jest o bólu i muzyce. Skup się na temacie i pisz tylko tym, czego dotyczy Twoje pytanie w Introduction. Wielu studentów odchodzi łatwo od pytania i zaczyna opowiadać o czymś zupełnie innym, co jest błędem! Skup się na swoim pytaniu i strukturze.


6) Nie lekceważ etapu edycji: proofread, proofread, proofread!!!

Jak już wspomniałam wcześniej, poproś kogoś z Twojego otoczenia o przeczytanie pracy, najlepiej kogoś kto zna angielski.
Jeśli nie znajomi, to osobiście polecam stronę Grammarly: https://www.grammarly.com/
Strona jest darmowa – możesz tam sprawdzać swoją gramatykę szybko i skutecznie. Osobiście używałam jej bardzo często i nigdy mnie nie zawiodła.


7) Bądź z siebie dumny!

Uda Ci się to napisać. Jeśli czasem wydaje się to przytłaczające – nie poddawaj się. Nagradzaj się po każdym większym elemencie pracy. Daj swojemu mózgowi odpocząć, jeśli tego potrzebuje. Daj mu trochę cukru i wody (ale nie przesadzaj ze słodyczami). W trakcie pisania pracy odżywiaj się dobrze i ogranicz alkohol. Dzięki temu będziesz miał więcej energii do myślenia. Rób „power naps” 20min w trakcie dnia, to lepsze niż kawa!

Ale przede wszystkim, bądź z siebie dumny. Należy Ci się!


Krótkie podsumowanie:
pisanie pracy licencjackiej jest ciężkim zadaniem, ale wcale nie musi być stresujące. Nie spiesz się, sprawdzaj wszystko, aby upewnić się, że praca jest dobra. Pamiętaj, aby przygotować pracę licencjacką z wyprzedzeniem, ustalić i zebrać badania przed rozpoczęciem pisania, zawsze postępować zgodnie z odpowiednią strukturą (i cytować wszystko, co trzeba cytować!), edytować artykuł, aż będzie bezbłędny.


Jeśli masz pytania, śmiało wyszukaj mnie na instagramie: madame_dominika albo na Facebooku: Dominika Kalinowska.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl, a oni na pewno Cię ze mną skontaktują.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023