Londyn jako miasto bardzo dużych rozmiarów jest też domem dla najstarszej oraz najlepiej rozbudowanej sieci metra na świecie. Natomiast nie samym metrem Londyn żyje, są też np. autobusy, które mimo, że wolniejsze są również tańsze, jeśli mowa o przemieszczaniu się w centrum. Chciałbym przybliżyć Wam trochę kwestię poruszania się po Londynie i dać kilka wskazówek na to, jak w miarę przystępnie cenowo korzystać z komunikacji miejskiej w tym mieście.
1. London Underground – czyli metro, zwane również “Tube”
Londyńskie metro to zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza metoda przemieszczenia się po mieście. Ja korzystam z metra wiele razy każdego dnia i nie wyobrażam sobie życia w tak ogromnym mieście bez niego. Jak przykłady strajków w przeszłości pokazały, dobre funkcjonowanie Londynu jest niemalże równoznaczne ze sprawnie działającym metrem.
Metro składa się z 13 linii, które w większości skupiają się na obszarze na północ od brzegu Tamizy. Z tego powodu szukając miejsca dla siebie polecam mieć lokalną stację metra w pobliżu a najlepiej którąś z tych:
- Central (czerwona)
- Northern (Czarna)
- Jubilee (Srebrna)
- Piccadilly (Granatowa)
- Victoria (Niebieska)
Te 5 linii to również linie, które kursują w piątkowe i sobotnie noce. Bardzo przydatne, jeśli lubisz wyjść nocą na miasto tak jak ja!
Cenowo metro w porównaniu do np. cen pociągów krajowych jest bardzo korzystne nawet w najdroższej wersji. Jako studentowi przysługuje mi jednak zniżka, o której wypowiem się w osobnym akapicie. Przejażdżka w obrębie strefy 1 to koszt przeważnie £2,90. W strefach 2-6 jest to £1,50, czyli tyle samo ile przejazd autobusem. Nie jest drogo, chociaż korzystając więcej niż dwa razy dziennie, powoli rośnie koszt, który możemy sprytnie zmniejszyć.
2. London Overground oraz DLR (Docklands Light Railway)
Overground to sieć pociągów kursujących na powierzchni. Są one wolniejsze od metra, ale w 95% kursujące poza 1 strefą. To znaczy, że większość przejazdów to tylko £1,50. Osobiście raczej z nich nie korzystam, bo moje życie koncentruje się w 1 strefie, ale niemniej jednak często okazują się przydatne.
DLR to również pociągi jeżdżące na powierzchni, ale koncentrują się one na okolicach byłych doków, tak jak nazwa wskazuje. Z czystym sercem mogę je polecić, bo mieszkałem kiedyś na terenie, który te pociągi obsługiwały. Może dlatego mam do nich taki sentyment. Cenowo wygląda to tak samo jak inne pociągi. Za wjazd do 1 strefy trzeba zapłacić więcej, od 2-6 jest to tylko £1,50.
3. Autobusy
Nie powiem dokładnie, ile dokładnie jest linii autobusowych w Londynie, ale jest ich absolutnie multum. Dojeżdżają dosłownie wszędzie. Autobusy są przydatne, jeśli mieszkasz w pobliżu uczelni, ale niekoniecznie masz wygodne połączenie pociągowe lub metrowe.
Cena jednego przejazdu to £1,50 niezależnie od strefy, natomiast jest to bilet godzinny. Znaczy to, że w ciągu tej godziny możesz skorzystać z tylu linii autobusów, ile Ci się żywnie podoba. Możesz również sobie w taki autobus wsiąść w centrum, przejechać się na koniec 1 strefy i z górnego pokładu oglądać charakterystyczne dla Londynu landmarki. To wszystko za £1,50 zamiast £20/30 korzystając z usług profesjonalnych firm.
4. Koszty a Student Oyster Card
Domyślnie dzienny limit wydatków na przejazdy komunikacją miejską to £12, jeśli płacimy naszą kartą bankową lub debetem na karcie Oystrer. Tak jak wspominałem, ja codziennie korzystam z metra wiele razy oraz mieszkam w 1 strefie. Nie do końca by spinało mi się płacenie £12 za moje podróże każdego dnia, ponieważ w skali miesiąca rachunek wynosiłby około £360 co jest już solidną kwotą
Z pomocą przychodzi nam Student Oyster Card, która pozwala zaoszczędzić porządne kwoty na przejazdach. Już korzystając ze zwykłej Oyster Card i wykupując bilet miesięczny możemy zaoszczędzić aż 60%, a wersja studencka pozwala oszczędzić dodatkowe 30% od ceny zwykłego biletu miesięcznego.
Żeby ułatwić wam zrozumienie wszystkich oszczędności przygotowałem specjalną tabelkę poniżej na przykładzie stref 1-2:
RODZAJ PRZEJAZDU | PAY AS YOU GO | BILET MIESIĘCZY (OYSTER CARD) | BILET MIESIĘCZNY (STUDENT OYSTER CARD) |
ceny za miesiąc strefy 1-2 | około £360 | około £130 | około £95 |
Tak jak widać, oszczędności są naprawdę spore. Po Student Oyster warto się zgłosić od razu po przyznaniu Wam statusu studenta i otrzymaniu swojego uniwersyteckiego adresu e-mail we wrześniu. Jako studentom przysługuje Wam wiele zniżek na najróżniejsze rzeczy, ale o tym napiszę w osobnym artykule.
Mam nadzieję, że mój wpis da wam trochę światła na temat komunikacji miejskiej w Londynie. Jest to bardzo duża i rozległa sieć natomiast z czasem poruszanie się po mieście staje się bardzo naturalne. Mapa metra jest bardzo przejrzysta i z łatwością da się ją zapamiętać.
Hubert – student 2 roku Computer Systems Engineering na Middlesex University