autor: Dominika Kalinowska, absolwentka Psychology na University of Bedfordshire i studentka studiów magisterskich Consumer Psychology na Anglia Ruskin University
Język angielski jest naprawdę bardzo łatwy do ogarnięcia. Mimo tego, że nie uważasz się za osobę, która szybko uczy się nowych języków, jest to zdecydowanie prostsze, gdy mieszkasz za granicą.
Ja miałam 19 lat jak wyjechałam do Anglii na studia, zaraz po maturze. Gdybym oceniła swój język w skali od 0-10, to niestety mogłabym powiedzieć że mój język był na 4… Nie nauczyłam się go wcześniej wystarczająco dobrze. Maturę zdałam OK, rozszerzenie na 50% z angielskiego (cudem!). Na szczęście to wystarczyło, żeby się dostać na studia. Po przyjeździe do Anglii próbowałam wielu technik nauki, ale nie wszystkie działały… Dziś opowiem Wam o paru z nich. Może akurat ktoś tu wykorzysta je z sukcesem.
– Nie bój się popełniać błędów. Bądź pewny siebie. Ludzie mogą poprawić twoje błędy tylko wtedy, gdy słyszą, jak je popełniasz. Otocz się angielskim. Otaczaj się w środowisku anglojęzycznym, w którym możesz uczyć się pasywnie. Najlepszym sposobem na naukę jest mówienie.
– Ćwicz codziennie. Zrób sobie plan nauki. Zdecyduj, ile czasu w tygodniu zamierzasz spędzić na nauce i trzymaj się tego. Ustal rutynę.
– Poinformuj rodzinę i znajomych o swoim planie nauki. Poproś ich, aby zmusili Cię do nauki, a także nie pozwól, by Ci przeszkadzali.
– Ćwicz 4 podstawowe umiejętności: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Wszystkie muszą zostać szlifowane, abyś mógł je ulepszyć.
– Zachowaj notatnik nowych słów, których się uczysz. Używaj ich w zdaniach i wypowiadaj je co najmniej 3 razy, kiedy mówisz.
– Łatwiej zapamiętać słowa, jeśli spróbujesz zapamiętać przykładowe zdanie z jego użyciem.
– Daj sobie długoterminowy cel. Skoncentruj się na pracy w tym kierunku.
– Stawiaj sobie także cele krótkoterminowe i nagradzaj się, gdy je osiągniesz.
– Stwórz atmosferę, w której chcesz się uczyć, a nie musisz się uczyć.
– Dowiedz się, co działa najlepiej dla Ciebie. Zastanów się, jakie metody były dla Ciebie skuteczne w przeszłości i trzymaj się ich.
– Wezwij pomoc! Jeśli czegoś nie rozumiesz, musisz kogoś zapytać. Poproś nauczyciela, kolegów z klasy lub przyjaciół.
– Nie jest dobrym pomysłem uczyć się samemu przez więcej niż 30 minut na raz. Rób regularne przerwy, zaczerpnij świeżego powietrza i rozciągnij nogi.
– Nie spiesz się, aby przejść na wyższy poziom. Skoncentruj się na etapie, na którym jesteś teraz.
– Książki dla dzieci mają łatwiejsze słowa i stanowią dobrą alternatywę dla trudniejszej literatury.
– Gazety są dobrym miejscem do znalezienia ciekawych konstrukcji.
– Przeczytaj najpierw ogólne znaczenie. Nie martw się zrozumieniem każdego słowa, a następnie wróć i poszukaj nowych słów.
– Aby znaleźć słowo, którego nie rozumiesz w zdaniu, spójrz na pozostałe słowa wokół niego. Dadzą Ci podpowiedź. Spróbuj odgadnąć znaczenie na podstawie kontekstu.
– Nie tłumacz na angielski z własnego języka. Myśl po angielsku, aby poprawić swoją płynność. Mów do siebie… ale nie w autobusie, inaczej ludzie pomyślą, że oszalałeś!
– Nie możesz uczyć się angielskiego z książki. Podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu, możesz się uczyć tylko dzięki praktyce.
– Najbardziej naturalnym sposobem nauki gramatyki jest rozmowa.
– Prowadź angielski pamiętnik lub dziennik. Zacznij od napisania kilku zdań dziennie, a następnie przyzwyczaj się do pisania kolejnych. Dlaczego nie założyć bloga online i dzielić się swoimi przemyśleniami ze światem?
– Skorzystaj z Internetu. Jest pełen zasobów, które pomogą Ci się uczyć: BBC Learning English; learnenglish.ecenglish.com, Youtube, TEDx Talks… Dużo ich, ale warto zapoznać się z nimi, znaleźć coś, co najbardziej nam pasuje i ćwiczyć. Dla mnie najważniejszym tipem było SŁUCHANIE. Ciągłe słuchanie, jeszcze jak byłam w Polsce. Ciągle leciało mi w tyle TEDx Talks i wykłady po angielsku z YouTube. Tu macie przykład: https://www.youtube.com/watch?v=iG9CE55wbtY&list=PL70DEC2B0568B5469
W razie pytań, możesz znaleźć mnie na instagramie: madame_dominika albo na Facebooku: Dominika Kalinowska
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno skontaktują Cię ze mną.