STUDIA MAGISTERSKIE W UK
Studia magisterskie w Anglii trwają zazwyczaj tylko rok – są intensywne, kreatywne i mogą zmienić Twoją karierę zawodową! Na dany kierunek przyjmuje się z reguły 25-30 studentów. Stąd zajęcia odbywają się w małych grupach, zdecydowanie podnosząc komfort nauki i ma się dużo lepszy kontakt z wykładowcami. Na studiach magisterskich duży nacisk położony jest na praktykę – jest sporo czytania i grupowych dyskusji, aby studenci mogli rozwijać zdolności krytycznego myślenia. Pisze się też eseje, pracuje się w grupach nad referatami czy innymi projektami.
Jesteś zainteresowany studiami magisterskimi w UK?
JAKI MASTER JEST DLA MNIE?
Szukasz tego wymarzonego kierunku i trafiasz na skróty typu: MA, LLM, MSc itd. Nie wiesz do końca jaka jest różnica między nimi? Poniżej wyjaśnienie najczęstszych przypadków .
a) MA – MASTER OR ARTS – MA odnosi się do kierunków humanistycznych, np. historia, językoznawstwo, kulturoznawstwo, events management, dziennikarstwo, psychologia, literatura, PR, fashion, graphic design itd.
b) MSc – MASTER OF SCIENCE – MSc obejmuje z reguły kierunki ścisłe: biotechnologia, zoologia, chemia, kryminalistyka, geografia, fizyka, inżyniera komputerowa i oprogramowanie itd.
c) LLM – MASTER OF LAW – LLM to magister prawa – tytuł przyznawany dla absolwentów kierunków prawniczych: prawo, prawo międzynarodowe, prawo europejskie, prawo handlowe itd.
d) M. Eng. – MASTER OF ENGINEERING – M. Eng. to magister kierunku inżynieryjnego – inżynieria lądowa, biomedyczna, środowiska, elektryczna, energetyczna, transportu, wojskowa, górnicza, mechaniczna itd.
e) MBA – MASTER OF BUSINES AND ADMINISTRATION – MBA to magister biznesu i administracji.
f) M. Arch. – MASTER OF ARCHITECTURE – M. Arch. to magister kierunku związanego z architekturą.
g) M. PHIL. – MASTER OF PHILOSOPHY – M. Phil. to magister filozofii, ale też kierunków humanistycznych, po ukończeniu których kandydat planuje pozostanie w środowisku akademickim i kontynuację studiów na poziomie doktoratu.
DEADLINE NA WYSŁANIE PODANIA
Z reguły podanie na studia magisterskie w Anglii można składać cały rok akademicki. Mimo wszystko po wyborze kierunku na danej uczelni należy upewnić się, czy nie ma wyznaczonej żadnej deadline aplikacyjnej. Poza tym, warto jest wziąć pod uwagę fakt, że przygotowywanie wszystkich niezbędnych dokumentów zajmuje chwilkę czasu – w może trwać 2 tygodnie, a może zając do 6 – 8 tygodni. Dlatego polecamy zacząć szukać kierunków na uczelniach w okolicy stycznia/lutego, tak aby podanie wysłać do końca maja/czerwca.
KOSZT APLIKACJI
Zdecydowana większość uczelni nie pobiera żadnych opłat rekrutacyjnych za wysłanie podania na studia magisterskie w Anglii. Dlatego nie ma żadnych przeszkód, aby wysłać wiele podań na przeróżne uniwersytety. Zdarzają się wyjątki i uczelnie mogą wymagać opłaty za wysłanie podania, dlatego zawsze trzeba skrupulatnie sprawdzić informacje na stronie internetowej uczelni!
KRYTERIA PRZYJĘCIA – PROGI REKRUTACYJNE
Progi rekrutacyjne na studia magisterskie w Anglii są dość elastyczne i warto z tego skorzystać. Generalnie warto jest wykazać się średnią oceną z całego licencjatu 4.0 i w górę. Jednak jeżeli masz niższą średnią to ona nie skreśla Twoich szans. Wówczas nadrobić możesz doświadczeniem zawodowym związane z dziedziną/kierunkiem na który się aplikuje. Mamy też dobre wieści dla tych, którzy w ogóle nie ukończyli studiów licencjackich. Na niektóre kierunki (często np. Na MBA) można się dostać bez ukończonych studiów licencjackich jeżeli jest się w stanie zademonstrować swoje doświadczenie zawodowe. W UK bowiem studia magisterskie postrzegane są jako dopełnienie wiedzy praktycznej i teoretycznej.
WYBÓR KIERUNKU
Masz licencjat z dziennikarstwa i chcesz aplikować na studia magisterskie w Anglii np. na kryminologię, PR, zarządzanie eventami, prawo międzynarodowe, coś związanego z kulturoznawstwem, antropologią, historią czy jakimkolwiek innym humanistycznym kierunkiem? Nic nie stoi na przeszkodzie! Wystarczy w liście motywacyjnym (PERSONAL STATEMENT) wyjaśnić skąd ten pomysł? Na ile studia tego właśnie kierunku zmienią Twoją sytuację zawodową – pomoże w awansie w pracy, lub w zdobyciu tej nowej, wymarzonej pracy. Warto jest też wykazać link pomiędzy zdobytą już wiedzą z zakończonego licencjatu a tym nowym wybranym kierunkiem. Studia magisterskie w Anglii to idealna opcja dla osób, które po studiach licencjackich chcą zdobyć wykształcenie w pokrewnej branży.
JAK ZNALEŹĆ TEN WYMARZONY KIERUNEK?
Wyszukanie kierunku na studia licencjackie w Anglii jest o tyle łatwiejsze, że pomocna jest wyszukiwarka UCAS. Niestety nie do końca sprawdza się ona w przypadku studiów magisterskich. Istnieje też kilka wyszukiwarek internetowych – np. mastersportal.eu, ale i ona nie posiada wszystkich uczelni w swojej bazie danych. Dlatego napiszcie do nas używając formularza w zakładce kontakt a pomożemy wam ogarnąć szukanie kierunku – aby było prostsze i szybsze.
WYMAGANE DOKUMENTY APLIKACYJNE
TEST IELTS
Aby dostać miejsce na studiach magisterskich w Anglii wymagany jest certyfikat językowy potwierdzający znajomość języka angielskiego na określonym poziomie. W Anglii i w Walii uczelnie najczęściej wymagają testu IELTS zdanego na co najmniej 6.5, a przy niektórych kierunkach (np. Dziennikarstwo, prawo czy niektóre kierunki ścisłe) może być wymagane 7.0 czy nawet 7.5. Wyniki testu z reguły należy dostarczyć uczelni do 30 sierpnia. Oznacza to, że podanie na studia magisterskie w Anglii można wysłać nie posiadając jeszcze zdanego egzaminu IELTS. W podaniu zaznacza się uczestnictwo w egzaminie. O zwolnienie z certyfikatu mogą ubiegać się aplikanci, którzy skończyli studia licencjackie w Anglii, lub w jakimkolwiek innym kraju, ale językiem wykładowym był język angielski.
TEST TOEFL
Innym akceptowanym przez uniwerystety brytyjskie jest test TOEFL
Egzamin ten kosztuje 205$ i możesz go zdawać zdalnie bez wychodzenia z domu lub w jednym z ośrodków egzaminacyjnych w Polsce. Zwykle jest jeden termin w miesiącu. Terminy możesz sprawdzić w wyszukiwarce >>
PERSONAL STATEMENT – LIST MOTYWACYJNY
Personal Statement to list motywacyjny, w którym kandydat na studia magisterskie w Anglii musi dobrze zareklamować samego siebie oraz wyjaśnić dlaczego aplikuje na wybrany kierunek, jaką posiada już wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które przydarzą mu się na studiach; raz jak ukończenie tych studiów wpłynie na jego przyszłą karierę. Personal Statement musi być napisany dość formalnie, ale nie może być on sztywny. Poprzez Personal Statement rekruter na uczelni musi poznać kandydata i zostać przekonany, że to właśnie jemu powinien przyznać miejsce na danym kierunku. Długość Personal Statement to ok. strony A4 (napisanej Arialem, rozmiar 11). Czasem uczelnie mają jasno sprecyzowane tematy jakie kandydat musi poruszyć w liście oraz ściśle określają długość np. 500 słów, której pod żadnym pozorem nie wolno przekroczyć. Wówczas uczelnia wnioskuje, że kandydat nie umie czytać ze zrozumieniem i odrzuci automatycznie aplikację nawet nie czytając personal statement.
RECOMMENDATION LETTER – LIST REKOMENDUJĄCY
Na studia magisterskie wymagane są dwa listy rekomendacyjne (czasem jeden – ponieważ jak wiadomo zdarzają się wyjątki). Uczelnie też precyzują kto powinien napisać list – zazwyczaj profesor/wykładowca ze studiów licencjackich, często może to być też pracodawca. Referent przygotowuje list rekomendacyjny na papierze firmowym/uniwersyteckim z adresem i logo firmy/uczelni. W liście należy wyjaśnić skąd i jak długo zna się kandydata, należy podkreślić jaką wiedzę i doświadczenia posiada aplikant i dlaczego może ona być pomocna na studiach magisterskich w Anglii. List powinien odzwierciedlać dobrą relację pomiędzy aplikantem a referentem stawiają aplikanta w jak najlepszym świetle.
PORTFOLIO/ ROZMOWA KWALIFIKACYJNA
Na kierunki artystyczne (np. muzyczne, aktorskie, filmowe, teatralne, filmowe, taneczne, designerskie, fotograficzne, związane z make-upem, czy fashion) może być wymagane portfolio prac demonstrujących wasze zdolności. Czasem uczelnie zapraszają też kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne (face-to face lub poprzez Skype), aby móc ich lepiej poznać i przekonać się czy mają predyspozycje, aby spełnić się w wybranym kierunku – np. na studiach magisterskich z pielęgniarstwa czy też z kierunków aktorskich, tanecznych czy wokalnych.
TRANSCRIPT OF RECORDS
Przy aplikacji na studia magisterskie w Anglii możecie maturę odstawić do lamusa. Tu liczy się tylko średnia wyliczona ze wszystkich ocen zdobytych w trakcie całych 3 lub 4 lat studiów licencjackich – w tym ocena z obrony i za pracę licencjacką. Transcript of records to lista waszych zdobytych ocen, którą jeżeli wasza alma mater nie wystawia wam po angielsku, to musicie ją przetłumaczyć przysięgle u tłumacza. Uczelni wyślecie tylko skan tego tłumaczenia.
JAK WYSŁAĆ PODANIE NA STUDIA MAGISTERSKIE W ANGLII?
Podanie na studia magisterskie w Anglii wysyła się drogą online – albo należy wypełnić podanie na stronie uczelnie (po wcześniejszym zalogowaniu się) – albo wysyła się je na podany adres mailowy – wtedy wypełnia się plik PDF. Napisz do nas lub zadzwoń pod +48600554555 pomożemy wybrać odpowiedni sposób aplikacji. Razem poszukamy uniwerystetu i odpowiedniego kierunk u dl aCiebie zapominając o stereotypach i kalkach 🙂
POŻYCZKA
Od roku akademickiego 2016-2017 dostępna jest pożyczka na studia magisterskie w Anglii.
- Można otrzymać max. £10,000 na pokrycie czesnego i kosztów życia!
- Pożyczka jest na studia: full-time, part-time i distance learning
- Kwalifikują się aplikanci którzy:
→ Mają poniżej 60 lat
→ Mieszkają w UK lub w pochodzą z kraju UE i przyjadą do UK przed 1.01.2021
→ Decyzja o pożyczce nie będzie zależna od Twojego dochodu
→ Nie masz jeszcze tytułu magistra* (wystarczy, że nie obronisz pracy magisterskiej a korzystna pożyczka już Ci nie przepada!) Uwaga! Pożyczka dostępna tylko w roku 2020 po raz ostatni, chyba, że zaczynasz studia w UK w rok 2020 lub wcześniej już studiowałeś. Wtedy bez względu kiedy zaczniesz master Brexit Ciebie nie dotyczy.
* Jeżeli już masz jeden tytuł magisterski, wówczas zdecydowanie polecamy aplikowanie na studia magisterskie w Walii. Rząd Walijski dokłada się do czesnego, I student musi sam pokryć koszt ok. 4700 funtów za cały rok. Dodatkowo dostępne są różne stypendia. Można więc samemu spokojnie wyrobić na zapłatę czesnego.
- Pożyczka jest oprocentowana (RPI +3%)
- Spłata nie zacznie się przed 2021
- Spłata będzie zależna od Twoich przychodów
- Jeżeli masz już kredyt na pokrycie kosztów czesnego studio licencjackich w Anglii, to ta pożyczka będzie spłacana jednocześnie z tą za studia mgr. Wówczas oprocentowanie będzie wynosić 6% liczone od dochodu rocznego powyżej 25.000 funtów.
AKADEMIK I KOSZTY ŻYCIA W ANGLII
Studenci studiów magisterskich w Anglii mogą się ubiegać o miejsce w akademiku. Koszty są różne – w zależności od standardu pokoju (przy pokój jednoosobowy to podstawowy standard) , od tego czy studiujesz w Londynie (który jest dość drogim miastem) czy poza Londynem.
Stąd spory rozstrzał cen:
- ok. 78 -135 funtów tygodniowo na University of Sunderland
- ok. 111- 190 funtów tygodniowo na University of West London
- ok. 103 – 120 funtów tygodniowo na South Wales University
- ok. 140 do 180 funtów tygodniowo na London Metropolitan University
Opłaty dokonuje się na kilka sposobów – można zapłacić za cały rok z góry, można płacić kwartalnie lub po ustaleniu z uczelnią miesięcznie. Z racji tego, że studia magisterskie trwają z reguły tylko rok akademicki (wykłady kończą w kwietniu-maju i do lipca/sierpnia piszesz intensywnie pracę magisterską, której długość jest też krótsza od Pana Tadeusza – musisz napisać między 30 a 60 stron) jest on jest bardzo zajęty. Jak najbardziej będziesz w stanie pracować i studiować jednocześnie, ale musisz być osobą, która bardzo dobrze umie sobie zorganizować czas – lub pracować w weekendy. Dlatego warto jest pojechać do Anglii 2-3 miesiące wcześniej i skupić się tylko na pracy, aby odłożyć sobie trochę pieniędzy.
WYMIANY ZAGRANICZNE I STYPENDIA
Często uczelnie oferują możliwość uczestnictwa w wymianach zagranicznych, których koszty albo pokrywa uczelnia, albo student albo pół-na-pół. Każda uczelnia ma zupełnie inną ofertę i inne warunki wymian oraz inne destynacje, dlatego warto powertować stronę internetową uczelni, aby zdobyć szczegóły. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii stypendiów naukowych. Każdy uniwersytet posiada swoją ofertę – są stypendia naukowe, sportowe, dofinansowania projektów itd. Czasem uczelnie mają stypendia tylko dla jakiś określonych kierunków. Pisz do nas, a pomożemy Ci dowiedzieć się, jaka jest oferta stypendiów na wybranej przez Ciebie uczelni.
Napisz do nas maila używając formularza kontaktowego a nasz Team pomoże Ci we wszystkim!