Studia w Polsce vs studia w UK


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Wielu z Was zastanawia się czy rzeczywiście warto jest wyjechać, czy może lepiej pozostać w Polsce. Jakie są różnice między studiami w Polsce i za granicą? Co jest innego? Jakie są plusy oraz minusy?


Studia za granicą – trudności

Będę tu pisać ze swojej perspektywy, a także z perspektywy moich przyjaciół – zarówno w Polsce jak i za granicą. Znam osoby, które zmieniły polskie studia na zagraniczne po pierwszym roku lub później, nie znam jednak osób, które zrobiłyby odwrotnie. Zapewne gdzieś znalazłyby się takie przypadki, jednak ja osobiście nie miałam z tym styczności.

Gdyby ktoś mnie zapytał czy na studiach za granicą bywa ciężko, odpowiedziałabym „tak”. Nie wynika to jednak z typowych problemów, których można by było się spodziewać. Osobiście nie miałam bariery językowej, ale znam osoby, które po przyjeździe miały z tym duży problem. Zazwyczaj jednak działa to tak, że najlepszą możliwością na nauczenie się języka jest pobyt w kraju, gdzie dany język obowiązuje – kiedy jesteśmy „zmuszeni” się nim posługiwać, uczymy się o wiele szybciej i łatwiej, nawet podczas codziennych sytuacji.

Powiedziałabym, że ciężej jest przez ogrom nowych rzeczy. Większość z nich jest pozytywna, więc problem nie tkwi dokładnie w tym. Bardziej przejmująca jest ich ilość – poznawanie wielu nowych rzeczy w bardzo krótkim, intensywnym czasie. Z czasem nie jest to problemem, a staje się codziennością. Jednak na samym początku musimy do tego przywyknąć, przyzwyczaić się do nowych sytuacji, otworzyć na nowe możliwości, co może być wymagające. Siłą rzeczy wyrastamy w pewnej kulturze i jesteśmy nauczeni niektórych rzeczy, więc każde zetknięcie z nowościami wymaga od nas pewnej otwartości.

Na szczęście, w razie jakichkolwiek problemów czy trudności, zawsze czeka grupa ludzi mających czas i chęci nam pomóc, niezależnie od powodów.


Studia za granicą – zalety

– Nowe znajomości

Podkreślam to wielokrotnie, ponieważ uważam, że jest to jedna z rzeczy, która uczy nas bardzo wiele. Z nowymi relacjami wiążą się inne poglądy, podejście do życia i wiele ciekawych rozmów, które zdecydowanie poszerzają nasze perspektywy. Jest to inne i bardzo cenne – daje dużo więcej niż tylko wymiana zdań wyłącznie z osobami, które mają podobne do naszych doświadczenia. Mamy możliwość dowiedzieć się więcej o kulturze nie tylko w UK, ale również innych krajów. Żaden podręcznik ani przewodnik nie jest w stanie dostarczyć nam tylu informacji oraz tak ciekawych historii, możecie mi wierzyć

– Nauka inna niż książki

Praktycznie wszystkie większe uniwersytety w UK są unowocześnione i prezentują rozwiązania, które jeszcze nie zostały wprowadzone w żadnej z polskich szkół wyższych. Mogłabym rozpisywać się na ten temat w nieskończoność, jednak bardzo cenny jest jeszcze inny rodzaj nauki, którą ja tutaj poznałam. A jest to nauka samych siebie. Zetknięcie się z nowymi sytuacjami pozwala nam sprawdzić siebie samych. A to daje nam więcej niż jakikolwiek podręcznik.

– Perspektywy

Ten temat dokładnie omówiony był w moim osobnym artykule, jednak muszę o tym wspomnieć, ponieważ również jest to jeden z większych plusów, który daje nam studiowanie za granicą.
Perspektywy są znacznie szersze po studiach zagranicznych z bardzo prostego powodu – po studiach w języku angielskim możemy bez obaw szukać pracy w dowolnym zakątku świata, który wpadnie nam do głowy. Niezależnie czy to w UK, czy gdzieś znacznie, znacznie dalej. A co do powrotu do kraju – nie muszę chyba wspominać, że z dokumentem ukończenia szkoły za granicą, praktycznie nie ma drzwi, które nie stałyby otworem…

Również sam uniwersytet jest bardzo wspierający w stosunku do studentów poszukujących pracy, ponieważ dla szkoły też jest ważne, aby utrzymać wysoki wskaźnik zatrudnienia po ukończeniu uniwersytetu.


Podsumowanie

Wyjazd z kraju i odnajdowanie siebie na nowo może okazać się niełatwym zadaniem. Jednak zdecydowanie jest to tego warte i nie znam osoby, która by takiej decyzji żałowała. Jest to wspaniała przygoda, która niesie ze sobą wiele innych możliwości 😉


Chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje? Odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023