Let’s talk about money!

Boisz się, że nie poradzisz sobie w Anglii pod względem finansowym? 🤔 Niepotrzebnie! System edukacji akademickiej (tylko ok. 15h/ zwykle 3 dni zajęć) umożliwia ci łączenie studiów z pracą. Pracując możesz bez problemu uzyskać niezależność finansową. Pamiętaj o czesne nie musisz się martwić-pokrywa to w 100% przyjazna pożyczka studencka rządu brytyjskiego, która może być umorzona. Więcej  >>

Przeczytaj artykuł autorstwa Oskara, studenta 2 roku Football Business and Media na UCFB Wembley w Londynie.

PS. Zdjęcie jest również wykonane przez Oskara 🙂


👉🏽 Let’s talk about money
How much does it cost? Jak zarządzać ‘’zielonym’’ w UK podczas studiów?

First things first, więc zacznijmy od tego że tak właściwie to niebieskimi, pomarańczowymi i fioletowymi, bo właśnie w takie szaty odziane są nominały funta. Choć nie pierwszorzędne, to jednak bardzo ważne. Zapewniające byt i przetrwanie, pieniądze są zdecydowanie najpopularniejszym środkiem wymiany gospodarczej, dlatego dzisiaj opowiem Wam, jak wygląda życie pod względem finansowym studenta, w stolicy Zjednoczonego Królestwa. Stawki i ceny w Londynie różnią się znacząco od tych, spotykanych w innych częściach Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii, dlatego dla specyficznego miasta czerwonych autobusów, należy przyjąć finanse o 30-40% wyższe. Poprzez finanse, mam oczywiście na myśli zarobki, jak i również wydatki.

👉🏽 Zarobki:

Jadąc na wyspy, nie mając bladego pojęcia co można tutaj zastać, można się mile zaskoczyć. Kiedy ja zawitałem do Londynu po raz pierwszy, najniższa możliwa stawka godzinna, obcowała w granicach 7 funtów w zamian za godzinę pracy. Stawka ta z roku na rok zostaje modernizowana, średnio o 40-50p rocznie. Zarówno ta, jak i inna reguła mówiąca o wpływie Waszego wieku na Wasz minimalny zarobek, nie dotyczy wszystkich firm i placówek, dlatego ciężko jest sprecyzować obecną minimalną stawkę godzinną. Przyjmijcie, że na ten moment jest to 8£/h. Wykonując szybkie działanie matematyczne, średnie 30 godzin pracy tygodniowo daje Wam 240 funtów. Po doliczeniu dodatków (napiwki itp) oraz odliczeniu podatku w postaci TAXu oraz NINu, na Waszym koncie, co tydzień powinna pojawiać się suma, która zdrowo przewyższy 250£ – Całkiem nieźle, szczególnie gdy rozmawiamy o najniższej możliwej stawce, innit? W centrum, wiele barów, restauracji i innych miejsc gwarantuje 9 czy 10£ za godzinę pracy. Dodatkowo, wiele miejsc pracy gwarantuje posiłek w trakcie zmiany, co ogranicza Wasze wydatki. Ile można z tego wszystkiego wyciągnąć, zależy tylko i wyłącznie od Was samych, dlatego tą kalkulację pozostawiam już Waszym fantazjom. Krótko mówiąc, jeśli chcecie zarobić, w Anglii dostaniecie taką możliwość. O ile tutaj reguła ta funkcjonuje bardzo dobrze, w Polsce już nie koniecznie.

👉🏽 Wydatki:

Żeby nie było tak kolorowo, to niestety wydawać też trzeba. Londyn, a szczególnie jego centrum, pomimo że do najtańszych nie należy, można sobie poradzić z jego wymaganiami finansowymi. Temat wydatków jest bardzo złożony i w dużym stopniu zależy od naszych potrzeb jak i standardów, dlatego poniżej przedstawię przybliżone tygodniowe koszty życia, jedzenia i innych usług tego ogromnego miasta.

📍 Rent (mieszkanie) 1 tydzień – 90-150 £
📍 Przejazd metrem – 1,50 – 2,80 £
📍 Przejazd autobusem – 1,50 £
📍 Mleko 2L – 1 £
📍 Bułka – 25p
📍 Jajka 15szt. – 1 £
📍 Piwo 1-3 £

W sklepach typu Tesco, Lidl czy Aldi każdy produkt jest szeroko dostępny. 20 funtów w Waszej kieszeni podczas zakupów żywnościowych bez większego trudu zapełni lodówkę, na co najmniej tydzień. Doliczając drugie tyle za transport oraz średnią cenę mieszkania w wysokości 120£, jesteście w stanie bezproblemowo się utrzymać za WŁASNE zarobione pieniądze, bez wkładu i pomocy osób z zewnątrz. Nie musicie się obawiać o obciążanie kosztami rodziców. Tutaj każdy jeśli tylko chce, może być zależny od siebie samego. Warto dodać, że pracując regularnie, można odłożyć sporą sumę, która pozwoli Wam wybrać się na przykład na upragnione wakacje.

👉🏽 Obiektywnie okiem studenta:

Warto mieć odłożoną pewną kwotę na start, która pozwoli wynająć pierwsze zakwaterowanie oraz zapewni bezpieczeństwo, przed znalezieniem nowego zatrudnienia. Ilość ‘’zainwestowanych’’ w siebie pieniędzy, bardzo szybko zwraca się, z momentem gdy podejmujemy pracę. Jeśli obawiasz się, że wydatki związane z życiem i studiowaniem w UK będą stanowiły dla Ciebie problem, to osobiście i stanowczo uświadamiam Cię iż nic takiego miejsca mieć nie będzie. Jeśli masz w sobie wystarczająco samodyscypliny, bez żadnych problemów poradzisz sobie z wszelakimi wymaganiami przebywania w Anglii, i właśnie tym akcentem, zachęcam do uwierzenia w swoje możliwości.

Więcej informacji o zasadach spłaty tej korzystnej pożyczki na czesne od rządu Wielkiej Brytanii znajdziesz tutaj >>

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomogliśmy rozpoczyna studia w UK. Ty też możesz! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Dzięki temu zespołowi dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Doradcy ogarną wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja).

Mikołaj | Coventry University

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2020