autor: Mikołaj Sobański, student 1 roku University of South Wales
Zacznę od przedstawienia siebie: nazywam się Mikołaj Sobański i jestem studentem pierwszego roku na University of South Wales, studiuję Aircraft Maintenance Engineering. Przyjeżdżając tutaj byłem świadomy tylko dwóch rzeczy: otóż czym różni się mój kierunek od tego dedykowanego Aerospace, ale niezbyt dokładnie wiem czym i czym jest EASA (wkrótce napiszę osobny artykuł, ponieważ jest tutaj dużo szczegółów, a chciałbym przedstawić je dokładnie). Piszę ten artykuł dla każdego, kto jest zainteresowany studiami lotniczymi i chciałbym poznać lepiej różnice pomiędzy kierunkami.
Warto zacząć od tego, że mój kierunek jest jedyny w swoim rodzaju, oferowany jest tylko na USW w Treforest i chociaż w teorii nie różni się bardzo od Aerospace Engineering, to jednak pojawiają się szczegóły, które zmieniają bardzo dużo.
Po pierwsze jest on dedykowany dla osób, które nie myślą o projektowaniu samolotów, a raczej o nadzorowaniu pracy innych oraz o sprawdzaniu bezpieczeństwa przed startem. Jest to praca bardziej na lotnisku „ w terenie”. Studenci kierunku Aircraft Maintenance Engineering wykonują naprawy, znają szczegółowe procedury, podczas gdy studenci drugiego roku kierunku Aerospace Systems Engineering są skupieni na projektowaniu, wykonywaniu szkiców, posiadają szeroki zakres wiedzy z dziedziny zasad dynamiki i struktur aerodynamicznych. Nie zrozumcie mnie jednak źle, po tym kierunku też możecie pracować na lotnisku. Na moim roku jest jednak dużo większy nacisk część praktyczną, mianowicie przeprowadzanie ekspresowych napraw. Na czym polega wyjątkowość tego kierunku? Właśnie na tym, że podchodzą do nas praktycznie.
Dodatkowo na University of South Wales moje studia owocują w postaci wykonywania kilku modułów na raz i to one czynią te studia wyjątkowymi. Są to:
- Dyplom Inżyniera
- EASA licence
- Technik lotniczy B1
- Praktyki na uczelni
Warto tutaj wspomnieć o tym, że sami podejmujecie decyzję z czym i z iloma uprawnianiami chcecie zakończyć edukację. Nikt nie oczekuje od Was zdania wszystkich modułów. Jeśli chcecie skończyć tylko z dyplomem, w porządku, a jeżeli tylko jako Technik lotniczy, to też okej. To od Was zależy ile pracy włożycie w zdobycie uprawnień.
Chciałbym zobrazować Wam różnicę pomiędzy tymi kierunkami i do tego posłużę się przykładem kół zębatych. Takie koła są powszechnie używane w silnikach i nie tylko. Osoba studiująca mój kierunek zapozna się z zasadą działania, zostanie nauczona jak wymienić takie koła i w jaki sposób w przypadku awarii zamienić je z innymi, aby było to bezpieczne i przyniosło oczekiwany rezultat. Osoba studiująca Aerospace Engineering zapozna się z zasadą ich działania, dokładnymi wzorami i zastosowaniem, ale poza projektem nie będzie miała już z nimi styczności.
Jeśli macie jakiekolwiek pytania odnośnie mojego kierunku lub jakiegokolwiek kierunku związanego z samolotami, lotnictwem, możecie skontaktować się ze mną przez Team Studia w Anglii. Jestem do Waszej dyspozycji i z chęcią odpowiem Wam na pytania!