autor: Dominika Kalinowska, absolwentka Psychology na University of Bedfordshire i studentka studiów magisterskich Consumer Psychology na Anglia Ruskin University
Wyjechałeś za granicę w poszukiwaniu nowego i lepszego życia. Super! Gratuluję! Ale jak wykorzystać tę szansę jak najlepiej? Z mojego doświadczenia wiem, że najważniejszym krokiem jest otwarcie się na nowe możliwości. Brzmi to jak coś oczywistego, ale niestety dla wielu ludzi taki nie jest. Co oznacza otwarcie się? To znaczy, że nie zamykasz się w swoim świecie biologii (jeśli poszedłeś na biologię) albo tylko w kierunku psychologii (jeśli wybrałeś psychologię).
Bycie otwartym to, poza konkretnym planem na przyszłość, do którego dążysz, otwarcie na nowe kursy, pracę, ludzi z innego środowiska… to jeżdżenie na warsztaty lub wykłady, które zupełnie nie są związane z Twoim kierunkiem. Dlaczego? Ponieważ dopiero wtedy poznajesz inne perspektywy, innych ludzi i inne problemy.
Pomijając tę kwestię, istotne jest też wykorzystywanie wszystkich możliwości, które oferuje uniwersytet. Korzystanie z personalnego tutora (minimum raz w miesiącu), korzystanie z dofinansowań, chodzenie na wykłady dodatkowe (guest speakers), udzielanie się w Student Union, bycie w jakimś society albo w zarządzie studenckim. Uczelnie oferują także wyjazdy w ramach Erasmus+ lub innych programów, które są generalnie łatwe do zrealizowania, jak i również wycieczki zagraniczne oraz lokalne. Cokolwiek, co da Ci dodatkowy bonus do CV, jak i również personalnie wzbogaci Cię od środka. Wszystko to jest za darmo (prócz wycieczek), więc nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów!
Po prostu bądź aktywny i wykorzystaj swój potencjał do maksimum.
W jednym z moich filmików (filmik po angielsku) opowiadam o tym, jak się wyróżnić. Być może tam znajdziesz coś godnego uwagi i przemyślenia? Zapraszam do oglądania.
- Wolontariat/Staż/Placement
Nie traktuj tych zajęć jako „wyzysku”. Spójrz na nie pod kątem swojego CV. Pracując nad projektami, które są zbieżne z Twoim doświadczeniem, zyskujesz wiedzę i kolejne kontakty.
Zdobyte na praktykach lub w czasie wolontariatu doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości. Wolontariaty w Anglii są bardzo oblegane i pracodawcy często pytają czy udzielałeś się w jakimś charity i byłoby wstyd powiedzieć, że nie zrobiłeś NIC prócz studiowania przez 3 lata… Więc zdobądź dodatkowe doświadczenie, to nie jest takie trudne. Godzina w tygodniu wystarczy!
Prócz tego, uczęszczaj na networkingowe spotkania, rozmawiaj z ludźmi i wymieniaj się z nimi kontaktami. Poznawaj różne osoby ze swojej branży. Pomoże Ci to w trakcie szukania pracy, stażu lub nowych kontaktów potrzebnych w danym czasie. Znajomości to klucz.
W razie pytań, możesz znaleźć mnie na instagramie: madame_dominika albo na Facebooku: Dominika Kalinowska
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno skontaktują Cię ze mną.