Wyjazd do Wielkiej Brytanii
Wyjeżdżasz już do Wielkiej Brytanii na studia?
Poniżej znajdziesz co warto zabrać na Induction Week/Freshers Week lub po prostu proces Enrolment na uczelni.
Wszystkie informacje dostaniesz od uczelni mailem albo w liście, a jeśli do 1 września nic nie będzie, zadzwoń do działu Admissions i zapytaj o daty Enrolment.
Co trzeba zabrać?
- tłumaczenie przysięgłe matury i jej oryginał;
- Kartę zdrowia zabraną w kopii od lekarza rodzinnego ze wszystkimi szczepieniami jaki masz zaliczone. O to będą pytać (także przeciw SARS-2)
- list od Student Finance England z tabelką rozpisującą płatności za czesne za 1 rok. Jeśli jeszcze jej nie masz zadzwoń do Student Finance England: 0044 141 243 3570 wyjaśnij kiedy ją dostaniesz! Uczelnia
- zdjęcie jak do dowodu osobistego (przyda się na wyrobienie Twojej karty studenckiej) – możesz je też zrobić w Anglii w „fotobudkach”.
Pamiętaj:
Na miejscu – dział „Admissions” lub „Student Office” lub SID (student infromation desk) odpowie na wszystkie Twoje pytania. Pamiętaj: kto pytanie nie błądzi a wszyscy chętnie Tobię pomogą 🙂
Ubezpieczenie – czy muszę dodatkowo się ubezpieczać?
Oprócz wymaganego ubezpiczenie w brytyjskim NHS, za które musisz zapłacić, warto także mieć ubezpieczenie NNW (od nieszczęśliwych wypadków). Możesz to załatwić w Polsce przez Hestię, PZU czy ING. Polecamy Ci też uniwersalną kartę Euro26, oprócz ubezpieczenia daje wiele zniżek na terenie Europy.
Gdy pojawisz się na uczelni dostaniesz kartę studencką „Student Identity Card”, i dzięki niej możesz zarejestrować się do lokalnej przychodni NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) do lekarza GP (lekarz pierwszego kontaktu). W Anglii będziesz mieć podstawową opiekę zdrowotną, a dodatkowo w pracy Twój pracodawca będzie opłacał Twoje składki ubezpieczenia National Insurance.
NIN potrzebuje każdy zamierzający podjąć pracę na terenie Zjednoczonego Królestwa, a tą naprawdę Wam polecamy, bo pozwala to Wam uniezależnić się od rodziny i utrzymywać się samemu na dobrym poziomie.
Sam proces uzyskania numeru NIN, który jest numerem ubezpieczenia, nie jest skomplikowany, ale niestety dość czasochłonny. Proponujemy umówić się na spotkanie w lokalnym Job Centre jeszcze w Polsce i wybrać termin jak najbliższy Waszemu przyjazdowi do UK. Na wyrobienie Waszego numeru NIN trzeba potem czekać około 6 tygodni.
W teorii NIN nie jest potrzebny do pracy, ale w praktyce każdy pracodawca go wymaga. Wielu z nich jednak przyjmie Was do pracy na podstawie pisma, które dostaniecie z Job Centre potwierdzające ubieganie się o rzeczony numer lub potwierdzenia z uczelni, że zaczynacie studia od tego roku. W najgorszym wypadku zostanie od was pobrany tzw. emergency tax, który zostanie zwrócony Wam w kolejnej pensji, z już przyznanym odpowiednim tax code i NIN.
W rzeczywistości wygląda to następująco.
- Dzwonisz pod numer: 0800 141 2075 – dostaniesz zaproszenie na interview w lokalnym Job Centre;
- Zabierz ze sobą wszystkie dokumenty, które mogą potwierdzić Twoją tożsamość, np.: paszport lub dowód, residence permit (zezwolenie na pobyt – jeżeli takie posiadasz), akt urodzenia, akt małżeństwa (jeżeli taki posiadasz), prawo jazdy;
- Nie spóźnij się na ustalone spotkanie, bo możesz potem czekać nawet kilka msc. na kolejne;
- Poczekaj aż pocztą dostaniesz potwierdzenie aplikacji o NIN, a następnie oficjalny list.
Konto w banku, telefon, Internet – jak ogarnąć temat?
Do wyboru masz wiele firm i oferty się ciągle zmieniają. Polecamy „current account” w Barclays, telefon „o2” i Internet „Talk Talk”, ale oferty Internetu zależą od Twojego adresu, czy tam dana firma ma zasięg. Jeżeli chodzi o O2 to za £22 miesięcznie dostaniesz nielimitowane rozmowy, smsy oraz 40 GB transferu internetowego.
Lokalne konto bankowe jest konieczne do rozpoczęcia jakiejkolwiek pracy w kraju, aby uzyskiwać swoją pensję. Jest to dość skomplikowane na samym początku, bo banki wymagają jakiegoś potwierdzenia Waszego adresu, aby otworzyć Wam rachunek. Z tego powodu absolutnie najłatwiejszą opcją jest konto Wise, który możecie otworzyć jeszcze przebywając w Polsce.
WISE ma wiele zalet, z których największą jest fakt, że jedyne co potrzebujecie, aby go aktywować to Wasz polski dowód osobisty lub paszport. Uzyskujecie dzięki temu dostęp do rachunku, który ma przypisane dane konta brytyjskiego jak i polskiego. Możecie spokojnie użyć go do pierwszej wypłaty a następnie założyć konto np. w HSBC, któremu wystarczy pismo od pracodawcy potwierdzające Wasz adres.
WISE to również narzędzie, które pozwoli zaoszczędzić Wam masę pieniędzy. Przelewając pieniądze np. z PKO na konto brytyjskie oba banki potrącą Wam prowizję od tej kwoty. Kartę z WISE dostaniesz w ciągu tygodnia-koszt jednorazowy 41zł. Jak chcesz szybciej za wydanie karty w 2 dni zapłacisz 86zł.
Jeżeli chodzi o procedurę założenia konta w banku:
Aby ustalić datę spotkania w banku w celu założenia konta niezbędne są takie dokumenty jak „proof of identity” (lepiej paszport niż dowód) oraz „proof of address” (najlepsza opcja to list od uczelni, który generujesz przez stronę internetową CUmoodle w sekcji NOVA wydrukowany koniecznie na kolorowo; inne przydatne dowody zamieszkania to TAX letter, umowa wynajmu mieszkanie zazwyczaj nie jest akceptowana, potwierdzeniem zamieszkania mogą być też rachunki za gaz, prąd, ale niestety nie za telefon czy internet).