Gdzie robić zakupy w Wielkiej Brytanii?

W Anglii jest duży wybór sklepów spożywczych, w których możemy robić zakupy jednak najpopularniejsze z nich to:

  • Tesco
  • Sainsbury’s
  • Asda
  • Morrison’s
  • Waitrose
  • M&S Foodhall

Być może zauważyliście, że pominąłem takie sklepy jak Lidl czy Aldi. Powodem tego jest, że te sklepy tutaj nie są aż tak popularne jak w Polsce czy w Niemczech. Panuje dość powszechna opinia, że oba te sklepy nie oferują produktów tak dobrej jakości jak lokalne Tesco czy Sainsbury’s. Nic bardziej mylnego! Moim zdaniem Lidl, tak samo jak i w Polsce, oferuje w UK najlepszy stosunek ceny do jakości o czym napiszę trochę więcej w następnych akapitach.


Ceny żywności w UK kształtują się mniej więcej podobnie jak w Polsce. Ja oczywiście piszę z perspektywy życia w londyńskiej pierwszej strefie więc ceny, które podam, na pewno będą trochę zawyżone w stosunku do cen, które można spotkać w innych częściach kraju.


Dla przykładu kilka produktów z mojego lokalnego Tesco Express:

  • Chleb tostowy duży – £1 (ok. 4,70 zł)
  • Mleko 568 ml – 50p (ok. 2,35 zł)
  • Sok wyciskany z pomarańczy lub jabłek 1 litr – £1,40 (ok. 6,50 zł)

Ceny, jak widać nie odstają specjalnie od cen polskich. Ja nie robię akurat takich dużych zakupów co tydzień a raczej jadam na mieście i kupuję w sklepie to co potrzebuję tak z dnia na dzień. Kupując jednak głównie jedzenie w sklepie spożywczym, te £20/£30 na tydzień spokojnie wystarczy, żeby kupić sobie składniki na obiady i śniadania.


Wracając do sklepów, które możecie napotkać, najlepiej finansowo sytuacja wygląda robiąc zakupy właśnie w Lidlu. Kiedy mam okazję wejść po kilka rzeczy zawsze jestem zaskoczony jak bardzo niskie są ceny w Lidlu porównując nawet do Tesco, Waitrose czy M&S już nie wspominając.


Przykładowa tabelka z cenami w Waitrose, Tesco i Lidlu:

Produkt/Sklep Waitrose Tesco Lidl
Makaron 500g £1,70 80p 30p
Croissant £1,20 85p 40p
Czekolada £2 £1,30 90p

Skąd takie różnice w cenie?


Waitrose czy M&S to sklepy, które w języku polskim można porównać do delikatesów. Są to sklepy, które oferują pod pewnymi względami produkty wyższego standardu a sam proces robienia zakupów ma być milszy od takich zakupów w Tesco czy Sainsbury’s, stąd też i wyższa cena produktów. Tesco czy Sainsbury’s to taka lokalna średniawka. Każdy robi tam zakupy, bo Tesco Express jak i Sainbury’s Local jest wciśnięte dosłownie w każdy zakątek kraju. Lidl natomiast próbuje walczyć z powszechną opinią, że jest w jakiś sposób gorszej jakości. Robi to oferując właśnie o wiele niższe ceny oraz w korzystając w większości z produktów swoich własnych marek. Zupełnie tak jak w Polsce.

Podczas gdy Brytyjczycy przekonują się do niemieckiego konkurenta my natomiast możemy korzystać z niższych cen, ponieważ Lidl w Polsce przyzwyczaił nas do dobrego stosunku jakości do ceny i dokładnie tak samo jest tutaj. Warto podkreślić jest również, że i Tesco oferuje różne ceny w różnych częściach Anglii a i także samego Londynu. Ten sam produkt w moim Tesco Express jest trochę droższy niż gdybym go kupił w Tesco Extra 10 minut od mojego domu. Najtaniej jest więc robić zakupy w hipermarkecie, a jeszcze taniej poza centrum Londynu.


autor: Hubert – student 2 roku Computer Systems Engineering na Middlesex University

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomogliśmy rozpoczyna studia w UK. Ty też możesz! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Dzięki temu zespołowi dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Doradcy ogarną wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja).

Mikołaj | Coventry University

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2020