Praca w Swansea


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Zastanawiacie się jak wygląda praca w UK? Większości często kojarzy się ze staniem nad stertą brudnych naczyń, co jest całkowitym mitem. Więc jak to naprawdę wygląda?


Czy Polacy mają gorzej, jeżeli chodzi o dostanie pracy?


Ja osobiście nie spotkałam się z tym ani razu. W Swansea jest ogromna różnorodność kulturowa, ponieważ przyjeżdżają tutaj studenci z całego świata podczas trwania corocznego programu Erasmus. Oni często również szukają pracy dorywczej, więc naprawdę nikogo nie dziwi fakt, że ktoś różni się od innych, ponieważ tak naprawdę różnią się od siebie wszyscy.


Czy trudno było znaleźć pracę?


Na to pytanie mam jedynie bardzo prostą odpowiedź: nie. Szkoła organizuje tzw. Student Jobs Fair zazwyczaj na przełomie września i października, więc praktycznie zaraz po przyjeździe (rok akademicki zaczyna się 20 września), można sobie coś znaleźć.  Podczas takich targów pracy, odbywających się na terenie biblioteki, wystawiają się reprezentanci bardzo różnych branży. Oto kilka z nich:


Rodzaj Płaca
Gastronomia 7-9 funtów/h (podstawa)
Wolontariat, np. w rezerwacie przyrody (później, po darmowym okresie próbnym na podstawie Twojej pracy, podpisują z Tobą umowę) 5-7 funtów/h
Opieka nad osobami starszymi Zazwyczaj 8,5-9,5 funtów/h
Praca w biurze turystycznym 8 funtów/h zazwyczaj 8,5-9,5 funtów/h
Opieka nad zwierzętami (mniej więcej, ponieważ płace są różne, w zależności od właścicieli) 7 funtów/h
25 funtów/noc kiedy właściciel wyjeżdża a nie ma go z kim zostawić pupila
I np. 140/tydzień
Zajęcia z dziećmi Od 9,5-26 funtów/h
Korepetycje Nawet 26 funtów/h

Powyżej przedstawiłam nieco bardziej nietypowe z nich (poza gastronomią, która jest dla porównania), ponieważ chciałam pokazać Wam również nieco mniej szablonowe możliwości.


Plan na przyszłość: Dodatkowo poza pracą podczas trwania Waszej nauki, macie możliwość znaleźć sobie również zajęcie po jej zakończeniu, ponieważ Swansea University organizuje również osobne targi pracy dla absolwentów, na które można się wybrać jeszcze przed ukończeniem Waszego kierunku.


Zero hour contract – co to jest?


Bardzo popularny jest tutaj zero hour contract, który daje Wam możliwość wyboru czy jesteście dyspozycyjni w danym dniu/tygodniu. Możecie pracować, jeżeli macie czas i ochotę, ale – nie musicie. To Wasza decyzja, kiedy i czy jesteście dyspozycyjni (przydaje się zwłaszcza w czasie egzaminów). Funkcjonuje on zazwyczaj przy dawaniu korepetycji i przy pracy z dziećmi.


Co i jak oraz kryteria?


Najlepsze opcje, jak możecie zobaczyć po zarobkach to właśnie zajęcia z dziećmi i dawanie korepetycji. Zaznaczę, że możecie tyle zarabiać, ale nie zawsze. Zazwyczaj ustosunkowane jest to też do różnych cennych umiejętności ( w Walii np. posługiwanie się lokalnym językiem, którego waga jest cały czas podkreślana i jest on ciągle nauczany w szkołach) czy np. bardzo dobrych ocen (tzw. A-levels).  Bez znajomości walijskiego i A-levels również można dostać pracę, ale musicie być świadomi, że nie koniecznie będzie to maksymalna stawka. Ale biorąc pod uwagę, że minimalna płaca tutaj to 7 funtów/h nawet 10 funtów/h to bardzo dobra oferta.


Prace takie jak opieka nad starszymi leży bardziej po Waszej stronie, chociaż w tym roku na uniwersytecie również były one prezentowane. Jeżeli jesteście zainteresowani opcją np. zajmowania się czyimś pupilem, zazwyczaj wystarczy dać ogłoszenie na stronie internetowej.


Podpowiedź: weźcie pod uwagę stabilność pracy – jeżeli pomagają Wam rodzice i potrzebujecie pieniędzy tylko na swoje wydatki jak zakupy czy wyjścia, nie powinno być problemu. Jeżeli jednak potrzebujecie czegoś stabilnego, musicie pamiętać, że praca zero hour contract czy dodatkowe jak zajmowanie się zwierzętami, często nie oferują takiego zakresu godzin, z których można by było się całkowicie utrzymać.


Na co uważać?


Możecie mieć pewność, że praca jest bezpieczna i pensja zostanie Wam wypłacona, jeżeli reprezentanci reklamowali się na targach w szkole. Ale na co uważać jeżeli znaleźliście ją sami?


Czytajcie opinie!


Bardzo często poprzedni pracownicy zamieszczają je w Internecie. Naprawdę warto je chociaż przejrzeć.


Spytajcie byłych/ obecnych pracowników!


Jeżeli macie kontakt/ znacie imię i nazwisko, czasem warto się przełamać i spytać jak układa się współpraca/ jaki był powód odejścia.


Odwiedźcie miejsce pracy przed podpisaniem umowy!


Tutaj nie mam zbyt wiele do dodania. Sami pewnie dobrze wiecie, że atmosfera wiele mówi sama za siebie…


CZYTAJCIE UMOWY OD POCZĄTKU DO KOŃCA!


Ja na szczęście nie miałam żadnych nieprzyjemności w związku z żadną z moich prac, ale warto pilnować tych kwestii, ponieważ wtedy macie pewność, że nie spotka was nieprzyjemne zaskoczenie. Jeżeli coś jest niejasne/czegoś nie rozumiecie, pytajcie. Takie jest Wasze prawo i macie możliwość z niego skorzystać, jeżeli tylko macie taką potrzebę. Więc kiedy tylko coś wydaje się Wam niezbyt jasne, macie wątpliwości i obawy, poproście o wyjaśnienie. Osoba, która nie ma w stosunku do Was złych intencji, na pewno nie będzie miała o to pretensji.


Jeżeli masz więcej pytań bądź chcesz dowiedzieć się o mojej uczelni lub kierunku albo umówić się ze mną na konsultacje odezwij się do Teamu Studia w Anglii pomoc@studiawanglii.pl, skontaktują Cię ze mną!


 

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023