Język akademicki – jak wygląda i jak się do niego przygotować?


autor: Dominika Kalinowska, absolwentka Psychology na University of Bedfordshire i studentka studiów magisterskich Consumer Psychology na Anglia Ruskin University


Język akademicki w teorii:

– ma zwykle formalny ton i bezosobowy styl,
– nie zawiera skróconych form czasowników, takich jak do not (don’t) albo doesn’t (does not),
– unika używania słowa łączącego, takiego jak „i” lub „ale” na początku zdania,
– unika zaimków osobowych takich jak ja, ty, twój,
– może używać pasywnej formy czasowników,
– unika czasowników składających się z wielu słów, takich jak „poddaj się”, „pogódź się z”,
– ma tendencję do ostrożnego wyjaśniania wyników, używając wyrażeń takich jak „może”, „możliwe jest, że …”, „mógłby”,
– może korzystać ze specjalistycznego słownictwa.


W praktyce jest to bardzo elegancki styl mowy angielskiej (posh), ale nie jest trudny do przyzwyczajenia się.
Tu możecie posłuchać o języku akademickim: https://www.youtube.com/watch?v=MyTLosz6aHA

Jeśli chcecie posłuchać ładnego angielskiego, prawie akademickiego, ta dziewczyna wie o czym mówi: https://www.youtube.com/watch?v=lg7ORXKOl-Q
Bardzo przyjemny do słuchania i łatwy do przyswojenia akcent. Takiego warto się uczyć! Szczególnie od Native Speakerów.


Język formalny jest trudny tylko na początku. Ja też miałam z nim trudności, ale po paru miesiącach przyzwyczaiłam się do jego brzmienia i trudnych słów, więc na spokojnie przyjdzie czas, że się go nauczycie. Ważne jest, żeby otaczać się językiem gdziekolwiek możecie, gdyż trudno jest nauczyć się angielskiego, jeśli macie tylko polskich znajomych –wtedy opóźniacie proces nauki (wiem z własnego doświadczenia).


Na początku będzie to normalne, że na zajęciach będziecie tłumaczyć sobie słówka w translatorze pod ławką (tak, ja tak robiłam na moim 1. roku) i tak, było to normalne. Nauczyciele widzieli to, ale nikt nic nie powiedział, wręcz wkładali większą pracę w tłumaczenie i wymawianie słów w czysty sposób. Nigdy nie spotkałam się z nauczycielem czy kimkolwiek kto by się śmiał, że tłumaczę słówka. O to nie powinieneś się martwić! We are only humans.


Jeśli chodzi o język angielski i jego naukę, to mam dla was parę rad:

– Nie bój się popełniać błędów. Bądź pewny siebie.
– Inni są w stanie poprawić Twoje błędy tylko wtedy, gdy słyszą jak je popełniasz. Otaczaj się środowiskiem anglojęzycznym, w którym możesz uczyć się pasywnie. Najlepszym sposobem na naukę jest mówienie.
– Ćwicz 4 podstawowe umiejętności: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Wszystkie muszą zostać przećwiczone, abyś mógł je ulepszyć.
– Nie bój się prosić o pomoc! Jeśli czegoś nie rozumiesz, musisz kogoś zapytać. Zapytaj nauczyciela, kolegów z klasy lub przyjaciół.
– Nie jest dobrym pomysłem uczyć się samemu przez więcej niż 30 minut na raz. Rób regularne przerwy, zaczerpnij świeżego powietrza i rozciągnij nogi.
– Nie spiesz się, aby przejść na wyższy poziom. Dopracuj etap, na którym jesteś teraz.
– Książki dla dzieci mają łatwiejsze słowa i stanowią dobrą alternatywę dla innej literatury. Gazety są dobrym miejscem do znalezienia ciekawych konstrukcji.
– Czytaj wiele artykułów – zacznij od zrozumienia ogólnego znaczenia, dopiero potem wróć do tekstu i poszukaj nowych słów.


Języka akademickiego nie nauczysz się z seriali typu „Friends”. Z nich dostaniesz codzienne słownictwo i struktury gramatyczne, ale nie profesjonalne uczelniane słownictwo. Dlatego dobrze jest robić mix tego czego słuchasz – jednego dnia telenowele po angielsku, ale następnego posłuchaj jednego odcinka brytyjskiego TEDx Talks. Dzięki temu wzbogacisz słownictwo z dwóch stron.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno Cię ze mną skontaktują.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023