Co może utrudnić odnalezienie się na studiach?


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Studia są czasem niezapomnianych wspomnień, nowych znajomości i poznawania samego siebie. Dlaczego więc jednak niektórzy, niezależnie od kraju, nie umieją się na nich odnaleźć?


• Wybór

Studia mogą okazać się cięższe niż powinny, jeżeli wybierzemy je z niewłaściwych powodów albo pozwolimy komuś decydować o naszych wyborach. Bardzo często kierujemy się również opinią naszych bliskich, którzy doradzali nam przez tyle lat. Oczywiście należy brać ich opinię pod uwagę, jednak nie zapominajmy, że to powinna być wyłącznie nasza decyzja, aby w razie jakichkolwiek potencjalnych błędów mieć pretensje tylko do siebie i wyciągnąć z tego lekcję, niż mieć żal do innych.


• Kierunek

Wielokrotnie przeprowadzano analizy, ilu maturzystów wie dokładnie, co chce robić. Jak możemy się domyślać, grupa tych całkowicie zdecydowanych i pewnych swoich decyzji nie jest zbyt liczna.

Ciężko jest dokonywać ważnych życiowych wyborów równocześnie przygotowując się do matur i kończąc szkołę. Zdecydowanie jednak wybór czegoś związanego z naszymi zainteresowaniami ułatwi sprawę. Nikt przecież nie lubi i nie chce uczyć się czegoś, co leży zupełnie z dala od naszego kręgu zainteresowań, prawda? W ten sposób jesteśmy bardziej zmotywowani i nie sprawia nam to tyle trudności.

A studia powinny w większym stopniu być przyjemnością, niż obowiązkiem; momentem, kiedy już wkroczyliśmy w dorosłość, ale jeszcze nie całkowicie, ponieważ poza obowiązkami jest też miejsce na przyjemności – przyjaźnie, podróże i szalone pomysły, z którymi nie warto czekać, ponieważ lepszy moment może się nie pojawić.


• Charakter i umiejętności

Wielu naukowców, zarówno w dalszej przeszłości jak i w ostatnich latach, było zainteresowanych relacją pomiędzy charakterem a pewnymi schematami myślenia oraz reakcjami. Udowodniono, że niektóre predyspozycje charakteru mogą być powiązane z różnymi poważniejszymi zaburzeniami jak np. depresją. Warto więc zwrócić uwagę, że wszyscy jesteśmy różni i wszyscy reagujemy inaczej na te same doświadczenia. Czasem znosimy je gorzej, czasem lepiej. Dlatego warto zastanowić się w czym jesteśmy dobrzy, a z czym mamy problem. Ułatwi nam to zadanie i będziemy w stanie pracować nad rzeczami, które sprawiają nam trudności.

Jeżeli źle sobie radzimy ze stresem, może to być problem nie tylko na uczelni, ponieważ będziemy na niego narażeni wszędzie – niezależnie czy jest to uniwersytet, praca czy kolejka w sklepie. Oczywiście nie w tym samym stopniu i nie na ten sam rodzaj, jednak nie zniknie on z naszego życia. Warto nad tym popracować. Podobnie, jeżeli mamy problem z organizacją czasu.

Jeżeli trudności sprawia nam robienie notatek lub zmieszczenie się w czasie na egzaminie, nie wpływa to bezpośrednio na inne dziedziny naszego życia. Często warto jest jednak, dla samego siebie, pokonać kilka przeciwności, które stoją nam na drodze do celu. Na tym polega nauka, a studia w mojej opinii to nie tylko teoria, to również bardzo wiele praktycznych umiejętności, których moglibyśmy nigdy nie nauczyć się będąc gdzieś indziej – a z pewnością nie w ten sposób.


• Nowe doświadczenia

Studia ogólnie mówiąc, a zwłaszcza w zupełnie nowym środowisku, to dużo nowych wyzwań. Wyzwania mają to do siebie, że często wyciągają nas z naszej strefy komfortu. Nie zawsze też jest to przyjemne. Zanim oswoimy się z pewnymi rzeczami, przywykniemy do innych, może to trochę potrwać. Nie jest to jednak powód, żeby się poddawać.

Nauka pewnych rzeczy, zwłaszcza tych ważnych, nie jest łatwa, jednak jakże przydatna w późniejszych latach, na każdym etapie życia. Jedynym utrudnieniem może być fakt, że często możemy dostrzec to dopiero z odpowiedniej perspektywy czasu… 🙂


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno Cię ze mną skontaktują.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023