Dwie prace, studia, nauka i czas wolny – jak to wszystko funkcjonuje?


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Rzecz, z którą najczęściej mamy problem jest organizacja czasu. Jak się to ma do pracy (a nawet dwóch!), nauki i czasu wolnego?

Na początku może to brzmieć zaskakująco, ale wielu moich znajomych ma podobną sytuację. Co więcej – był też moment, kiedy sama miałam aż 3 umowy w tym samym czasie.


Jak to się stało?

Po pierwsze i chyba najważniejsze, ja nie znam słowa „limit”. Uważam, że jeżeli chcemy coś zrobić, przeszkodą jest wyłącznie tylko nasza organizacja. Reszta to kwestia podejścia.
Jeżeli miałabym wyjaśnić jak do tego doszło, odpowiedziałabym, że mam za dużo zainteresowań i zbyt wiele rzeczy mi odpowiada. Kocham pisać. Kocham podróżować. Lubię dzieci. Więc w momencie, kiedy pomagałam organizować wycieczki z jednej pracy, pisałam artykuły i podpisywałam kolejną umowę (zero hour contract, na całe szczęcie! Poniżej wyjaśnię, co to takiego i jak to działa) na prowadzenie zajęć o studiach i ich zaletach oraz przy okazji – oprowadzanie dzieci po kampusie – nie myślałam „nie dasz rady”, tylko „okay, jak zamierzam to zrobić?”.


Jak to zrobiłam?

Muszę tutaj powiedzieć, że przede wszystkim powiedziałam na początku jak wygląda sytuacja, jakie mam ograniczenia czasowe i dopiero wtedy decydowałam razem z pracodawcą czy nam obojgu odpowiada ten układ.
Artykuły są na tyle przyjemnym dla mnie zajęciem, że nie miałam z tym żadnego problemu. Kolejna kwestia, że mogę robić to w przerwie między nauką, w domu na kanapie czy gdzie mi się podoba. Ja decyduję i to jest naprawdę wygodne. Jeżeli mam przeładowany zajęciami dzień, mogę napisać coś innego dnia.
Obecnie skończył mi się już kontrakt, który miałam podpisany z biurem turystycznym i pracuję tylko na dwóch umowach. I nie zamierzam go raczej przedłużać w tym roku, może dopiero na przyszły rok akademicki, kiedy będzie się działo dużo ciekawych rzeczy, ponieważ w gruncie rzeczy i ja i osoba, dla której pracowałam, była zadowolona. Niemniej jednak we wrześniu miałam najwięcej organizacyjnych eventów. Musiałam to więc jakoś pogodzić ze wszystkim innym. Metoda na to była prosta: pracowałam wieczorami, po moich wykładach. I jakoś to dawało radę i nie sprawiało mi kłopotów (poza jedną sytuacją, kiedy pracowałam do 23:30 poprzedniej nocy, a następnego ranka jechałam z biurem na wycieczkę ze studentami, ale nazwijmy to wypadkiem przy pracy, bo to ja stwierdziłam, że dam sobie z tym radę  i dałam radę, a takie wypadki też się zdarzają! Tylko trzeba później odespać…).


Zero hour contact – co to jest?

Co do trzeciego kontraktu, to tak jak wspominałam na początku jest to zero hour contract. Daje on możliwość wyboru czy macie czas pracować w danym dniu/tygodniu. Możecie pracować, jeżeli macie czas i ochotę, ale nie musicie. To Wasza decyzja, kiedy i czy jesteście dyspozycyjni (przydaje się zwłaszcza w czasie egzaminów). Funkcjonuje on zazwyczaj właśnie przy dawaniu korepetycji i przy pracy z dziećmi.


Czy nie wolałam jednej, stabilnej pracy?

Odpowiedź jest prosta i krótka: nie. Znam siebie na tyle dobrze, że wiem, iż potrzebuję różnorodności i zmian. Inaczej mam wrażenie, że się nie realizuję. Myślałam oczywiście o takim rozwiązaniu, jednak nie miało ono prawa bytu przed wyjazdem do Polski na prawie 3 tygodnie oraz w czasie styczniowych egzaminów na studiach. Każdy swój czas planuje jak mu się podoba, a dla mnie łatwiej było „ogarnąć” nawet trzy różne zajęcia, w których mam większą kontrolę i mogę decydować ile i czy mam na to czas, niż jedno, pod które bardzo muszę się podporządkować i nie mam na organizację swojego tygodnia żadnego wpływu. Oczywiście, to są wszystko indywidualne decyzje, jednak u mnie się sprawdziło. Ważne, żebyśmy znali siebie na tyle by wiedzieć, co dla nas będzie działało najlepiej.


Podsumowanie

Pamiętajcie o bardzo mądrym powiedzeniu, że jeżeli będziesz robić to, co lubisz, nie przepracujesz ani jednego dnia. Bardzo się sprawdza (chyba jednak jest coś w tych starych porzekadłach naszych Babć). Dlatego warto wybrać drogę, która nam odpowiada, bo to my będziemy nią potem podążać.


Jeśli potrzebujesz porady, chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do Teamu Studia w Anglii pomoc@studiawanglii.pl, na pewno Cię ze mną skontaktują!

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023