Najstarsze uniwersytety w Anglii i ich historia

Uniwersytety w Oxfordzie i w Cambridge to najstarsze uczelnie w Wielkiej Brytanii. W ujęciu globalnym, zajmują one odpowiednio drugie i trzecie miejsce, gdyż starszy od nich jest jedynie Uniwersytet Boloński we Włoszech. Na przestrzeni wieków, placówki te zyskały zasłużony prestiż, dlatego też rekrutacja na studia w Anglii w Oxfordzie czy Cambridge nie jest łatwa i stawia przed kandydatami wysokie wymagania. Warto jednak wiedzieć, że studia w Anglii dostępne są jednak nie tylko dla najbardziej utalentowanych. Wymogi i terminy rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii różnią się w zależności od wybranej placówki, zaś możliwość uzyskania pożyczki na studia w Anglii pozwala na zdobycie upragnionej edukacji niemal każdemu.

Uniwersytet Oksfordzki

Uniwersytet w Oxfordzie jest najstarszą uczelnią w Wielkiej Brytanii, którego założenie datuje się przed rokiem 1167, choć istnieją dane, wskazujące na działalność placówki już w 1096 roku. Dynamiczny rozwój uniwersytetu nastąpił po wydanym przez króla Henryka II zakazie studiowania Anglikom na Uniwersytecie Paryskim. Historia uczelni obfituje w sytuacje konfliktowe akademików z lokalną społecznością, trwające przez kilka wieków. Dwudniowe zamieszki z 1355 roku, w których zginęło ponad 90 osób, zaowocowały nadaniem specjalnych przywilejów dla uczelni.

uniwersytety w Anglii

Uniwersytet Oksfordzki odegrał również ważną rolę w teologii anglikańskiej, a także przyczynił się do rozwoju filozofii (idealizm brytyjski i późniejsza oksfordzka szkoła realistów). W XIX w. placówka została rozbudowana o nowe wydziały, powstały laboratoria i pracownie uniwersyteckie. Z końcem wieku uczelnia umożliwiła studiowanie kobietom. XX wiek przyniósł znaczące zmiany w programie studiów (m.in. system wielostopniowy oraz studia podyplomowe). Absolwenci uniwersytetu to m.in. Margaret Thatcher, Bill Clinton czy Indira Gandhi.

Uniwersytet Cambridge

Uniwersytet w Cambridge z kolei, wywodzi się z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jego początki sięgają 1209 roku, w którym to w wyniku sporu pomiędzy akademikami a mieszkańcami Oxfordu, część uczonych opuściło tamtejszą uczelnię i założyło Uniwersytet Cambridge. Początkowo placówka rozwijała się w cieniu uczelni oksfordzkiej i dopiero w 1318 roku została oficjalnie uznana jako samodzielne studium generale przez papieża Jana XXII. Podobnie, jak w Oxfordzie, z końcem XIX w. umożliwiono edukację kobietom. W drugiej połowie XIX placówka stała się uniwersytetem liberalnym. Uczelnia może poszczycić się wieloma wybitnymi absolwentami, takimi jak Isaac Newton, Charles Darwin czy John Milton.

terminy rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii

Co warto wiedzieć o  studiach w Wielkiej Brytanii?

Renoma angielskich szkół wyższych nie ogranicza się jedynie do najstarszych uniwersytetów. Brytyjskie uczelnie co roku przyciągają licznych kandydatów na studia, przybywających niemal z całego świata. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również Polacy zdecydowali się na studia w UK, gdyż w odróżnieniu od rodzimych szkół wyższych, uniwersytety w Anglii oferują swoim kandydatom bardzo bogaty wybór kierunków studiów. Z powodzeniem można tam znaleźć wyszukane specjalizacje, takie jak np. biologia morska czy psychologia sportu. Co więcej, tamtejszy system finasowania studiów również jest bardziej przyjazny studentom, którzy nie są w stanie samodzielnie pokryć kosztów edukacji. Możliwość łatwego pozyskania pożyczki na studia w Wielkiej Brytanii oraz odroczenia jej spłaty aż do momentu, kiedy roczne dochody pożyczkobiorcy przekroczą 21 tys. funtów, jest bardzo kusząca dla kandydatów.

studia w Wielkiej Brytanii

Decydując się na wzięcie udziału w rekrutacji na studia w UK, należy przede wszystkim zorientować się w terminach rekrutacji na studia w Anglii. Warto wiedzieć, że terminy rekrutacji na studia w UK, mogą się różnić ze względu na uczelnię, jak i obrany kierunek studiów. Przykładowo, zarówno na Oxfordzie oraz w Cambridge aplikacje należy składać do 15 października (przy czym warto pamiętać, że nie można starać się o przyjęcie na oba te uniwersytety jednocześnie). Ten sam termin rekrutacji obowiązuje również na innych uczelniach w przypadku takich kierunków jak medycyna, stomatologia czy weterynaria.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023