Radca Prawny PL vs. UK


Prawo to jeden z najbardziej obleganych kierunków w Polsce. Droga, którą musisz przejść by zostać adwokatem lub radcą prawnym w Polsce jest bardzo długa i kosztowna.


Do niedawna w Polsce istniał widoczny podział pomiędzy adwokatem a radcą prawnym, ten pierwszy mógł bronić w sprawach karnych, a ten drugi nie miał takiej możliwości. W momencie, gdy kompetencje tych osób zostały zrównane, zawód adwokata diametralnie stracił na prestiżu.


W UK obowiązuje system prawa Common Law, gdzie w Polsce mamy do czynienia z trójpodziałem władzy. Jak widać na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z dwoma różnymi systemami prawa, dlatego też kończąc studia prawnicze w UK nie można być od razu prawnikiem w PL. Wymaga to dodatkowych dyplomów, studiów i praktyk. Co ważne podkreślenia system Common Law jest charakterystyczny dla krajów anglosaskich takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia gdzie można pracować jako prawnik po skończonych studiach w UK.


W UK radca prawny prowadzi sprawy od momentu pierwszego kontaktu z klienten, sporządzania dokumentacji, prowadzenia negocjacji itd. Jest to głównie praca przy biurku bądź w podróży, gdy trzeba dojechać do klienta. Następnie sprawa zostaje przekazana do sądu, gdzie klient trafia już pod skrzydła adwokata, którego zadaniem jest zaznajomienie się z dokumentacją przygotowaną przez radcę prawnego, rozpatrzenie dowodów i przygotowanie mowy, którą wygłosi przed sądem.


W jaki sposób zostać radcą prawnym lub adwokatem w Polsce?– 5 lat jednolitych studiów magisterskich

– Zdany egzamin wstępny na aplikację, koszt egzaminu 1000zł.

– 3 lata aplikacji, koszt roczny to ok. 5.850 zł x3lata

– Zdany egzamin adwokacki, koszt egzaminu 2.408zł (zmienia się co roku -to 80% minimalnego wynagrodzenia)


W jaki sposób zostać radcą prawnym (solicitor) lub adwokatem (barrister) w UK?


Jeśli chodzi o studia prawniczej w UK wygląda to następująco:

– 3 lata studiów -jeżeli masz status pre-settled w UK czesne za studia finansujesz pożyczką, która może być umorzona.UWAGA! Pożyczkę zaczynasz spłacać dopiero po studiach, w momencie, gdy osiągniesz określony próg zarobkowy (tzw. Threshold) w kraju, w którym rozliczasz podatki. Jeśli nie masz pracy, nie zarabiasz powyżej określonego odgórnie progu, jesteś na macierzyńskim etc. to nie spłacasz pożyczki, jest ona zawieszana. Po 30 latach pożyczka jest umarzana. Nigdzie indziej nie dostaniesz pożyczki na czesne na tak korzystnych warunkach! Wymóg konieczny: masz status pre-settled w UK!


– 1 rok (full-time) lub 2 lata (part-time) Legal Practice Course – radca prawny / Bar Professional Training Course – adwokat. Koszt LPC szacuje się w granicach £8,000 – £16,000, z tym, że LPC można zrobić w ramach Postgraduate Loan w maksymalnej wysokości £10,609.


– 2 lata Training Contract – radca prawny lub 1 rok Pupillage – adwokat. Następnie dostajesz się do Legal Society i na tym kończy się Twoja edukacja.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023