Walka o deltę Nigru: niezwykłe życie absolwenta DMU Oronto Douglasa


Naukowiec zajmujący się środowiskiem – Nick Ashton-Jones został zaproszony do De Montfort University Leicester (DMU), aby opowiedział niezwykłą historię o działaczu na rzecz klimatu, prawnika ds. Praw człowieka i absolwenta DMU Oronto Douglasa.


Oronto, urodzony w Nigerii w 1966 r., Stał się kluczowym działaczem przeciwko niszczeniu środowiska i zanieczyszczającym skutkom produkcji ropy w Delcie Nigru – gęsto zaludnionym, bogatym w ropę regionie w Nigerii.
Dorastając, Oronto zobaczył na własne oczy działalność firm naftowych i niszczycielski wpływ na swój lokalny region, w którym wycieki ropy zanieczyszczają wodę pitną, ziemię, potoki i ekosystemy. Wpływ na społeczność lokalną mieszkańców Ogoni zmotywował go do zostania jedną z wiodących postaci kampanii przeciwko Shell.


Spotkanie z Oronto w 1994 r. Było dla Nicka „zmieniającym życie” doświadczeniem, gdy młody aktywista nalegał na towarzyszenie mu podczas ekologicznej ankiety w regionie.„Podczas pierwszej wizyty spędziliśmy trzy miesiące razem w Delcie Nigru, doświadczając warunków, które stanowią wyzwanie dla jego mieszkańców każdego dnia ich życia. Byliśmy świadkami destrukcji ekologicznej, dezintegracji społecznej i terroryzmu, zainicjowanych przez przemysł naftowy. To był dla mnie kluczowy punkt i jestem winien osobisty dług wdzięczności wobec Oronto za to, czego mnie nauczył”.


Zostali oni poddani agresji ze strony władz i zatrzymani podczas wizyty, ale Oronto pozostał zaangażowany w niestosowanie przemocy i całkowicie oddany sprawie.„Był człowiekiem na misji” – powiedział Nick. „Nic nie mogło go odciągnąć od misji, którą była sprawiedliwość. Nigdy nie widziałem, żeby stracił spokój, nie był zły na nikogo lub źle o nim mówił. Ale widział świat wyraźnie i nie miał wątpliwości, co jest nie tak. ”


Decydując, że dalsza edukacja w Wielkiej Brytanii byłaby pomocna w jego pracy, Oronto spojrzał na wiele uniwersytetów. Oronto wybrał DMU na tytuł magistra prawa ochrony środowiska w 1995 roku.„Dyskutowaliśmy o tym bardzo długo, a kurs w DMU był właściwy” – powiedział Nick. „Niektóre brytyjskie uniwersytety miały duży problem z zinstytucjonalizowanym rasizmem, ale DMU wydawało się bardzo integracyjne i dalekowzroczne. Myśleliśmy, że będzie idealnie i było – był bardzo szczęśliwy w DMU. ”


Podczas swojego pobytu w Leicester Oronto pozostał aktywnym działaczem przeciwko przemysłowi naftowemu. Przykłady wycinków prasowych i plakatów pokazujących jego protesty na stacjach benzynowych Shell są teraz przechowywane wraz z jego dokumentami w Specjalnych Zbiorach DMU.


Kolekcja obejmuje również zeszyty terenowe rejestrujące życie, okoliczności i rozmowy mieszkańców wioski z badania delty Nigru, eseje pochodzące ze studiów Douglasa podczas jego magistra. Po studiach Oronto wrócił do Nigerii pomimo potencjalnego niebezpieczeństwa i kontynuował walkę o sprawiedliwość dla ludu Ogoni, przedstawiając walkę Delty Nigru prezydentowi USA Billowi Clintonowi i stając się specjalnym doradcą prezydenta Nigerii Goodlucka Jonathana.


U Oronto zdiagnozowano raka i zmarł w kwietniu 2015 roku. „Każdy, kto spotkał Oronto, jest wdzięczny za to, że go poznał” – powiedział Nick. „Miał szczególną charyzmę, wszyscy mu ufali.


„Ludzie zdjęliby buty i podążyliby za nim boso. Z przyjemnością pojechałem z nim do miejsc, o których nigdy wcześniej nie marzyłem. ”

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023