Zarządzanie czasem na studiach


autor: Dominika Kalinowska, absolwentka Psychology na University of Bedfordshire i studentka studiów magisterskich Consumer Psychology na Anglia Ruskin University


Jak pogodzić dwie prace, wolontariat i studia?


Zacznijmy od początku.

Przez 3 lata studiowałam Psychologię na University of Bedfordshire w Luton. Tam zaczęłam swoja przygodę ze studiowaniem i nauką zarządzaniem czasem. Jak się pewnie spodziewacie, wyjazd za granicę będzie ciężki na początku, ale późniejsza nagroda jest nie do opisania.


Podczas mojego pierwszego roku studiów pracowałam 25 godzin tygodniowo i studiowałam jednocześnie. Było OK – do czasu kiedy zrozumiałam, że powinnam robić coś więcej niż tylko studia i zarabianie pieniędzy na przeżycie. W Anglii zupełnie inaczej patrzą na prace dodatkowe typu staż czy wolontariat. O wiele bardziej skupiają się na osobach, którzy zrobili coś więcej, niż tylko studia. Tacy ludzie wyróżniają się z tłumu i zwykle dostają lepsze prace.


Dlatego zaczęłam aplikować na ciekawe stanowiska w charity, w różnych organizacjach jako wolontariusz. Przez rok byłam mentorem w GreenHouse Mentoring, gdzie wspierałam 9-letnią dziewczynkę z problemami z agresją. Pod koniec roku podciągnęła się ona w nauce i zmniejszyła się jej stany lękowe. Było to cudowne uczucie, że mogłam zmienić życie jednej osoby na stałe! I to na lepsze!


Po tym wolontariacie dostałam się na staż w tej samej charity, gdzie uniwersytet zapłacił mi za czas tam spędzony (500 funtów za 70 godzin). Staż był bardzo przyjemny i pożyteczny dla mojej przyszłości. Polecam Wam zrobienie staży! Ile się da!


Podczas mojego drugiego i trzeciego roku robiłam nieco mniej, ale ciągle byłam wolontariuszem i pracowałem (no i studiowałam oczywiście). Zrobiłam parę kampanii dla uniwersytetu, ciągle byłam freelancerem dla Studia w Anglii. Generalnie, robiłam to co mogłam, ale czasem nie starczało mi czasu dla siebie, na tzw. social life.


Nie wiedziałam jak ogarnąć to wszystko, czułam, że mnie to przerasta. Po jakimś czasie kupiłam sobie kalendarz (nie, nie miałam kalendarza wcześniej, bo nie byłam przyzwyczajona do robienia notatek na kartce, wszystko było w telefonie). Kalendarz zmienił moje życie.


Zaczęłam planować wszystko z wyprzedzeniem, a już najpóźniej każdego ranka wiedziałam co będę robić danego dnia. Dzięki temu widziałam fizycznie na kartce, gdzie mam przerwy, o której mogę iść zjeść, spotkać się na kawę ze znajomymi albo wrócić do domu i coś ugotować. Bez tego nie wiedziałam co robić, gdyż czekałam z jednego spotkania na drugie, tracąc masę czasu.


Podsumowanie:

1. Miej plan dzień przed albo najpóźniej rano – koniecznie spisany na kartce.

2. Zainwestuj w kalendarz. Im ładniejszy, tym częściej będziesz do niego zaglądać.

3. Ustalaj priorytety. Musisz mieć jasno ustalony cel i wiedzieć co jest ważne, a co można pominąć. Oczywiście praca będzie numerem 1, potem studia (chyba że Twoje priorytety się różnią, co jest okey 😀 )

4. Stick to it, czyli nie leń się i staraj się trzymać planu. Wiem, że na początku może być to trudne. Zmiana starych przyzwyczajeń zawsze boli, ale po paru próbach zobaczysz, że nowe zasady szybko wejdą Ci w krew. Tylko się nie zniechęcaj!

5. Jeśli realizacja Twojego planu przychodzi Ci z wielkim trudem to znaczy, że nie jesteś wystarczająco zmotywowany. Być może nie potrzebujesz takiego reżimu? Może nie chcesz tego robić, bo to nie jest Twoja pasja? Twoje cele muszą być możliwe do zrealizowania i musisz lubić to, co robisz, bo inaczej nie będzie miało sensu.


W razie pytań, możesz znaleźć mnie na instagramie: madame_dominika albo na Facebooku: Dominika Kalinowska


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno skontaktują Cię ze mną.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023