Jak wybrać co dokładnie chcemy studiować?


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Wielu z Was zastanawia się nad wyborem studiów, przyszłym miejscem do życia, porównuje kierunki i możliwości w kraju oraz poza nim. To nie są łatwe decyzje, więc warto znać opcje, które możecie wybrać.


Kierunek – skąd mogę wiedzieć, że to właśnie to?


„Na to pytanie nie mogę Wam odpowiedzieć bez uogólniania. Ja wiedziałam od początku. Cóż, może nie od samego początku, ale od bardzo wczesnego momentu w moim życiu, ponieważ miałam 11 lat. Większość z nas zapewne słyszała hasła typu „jeszcze Ci się zmieni”, „przejdzie Ci”. Zazwyczaj tak, ale nie w każdym przypadku. Nie w moim. I z pewnością nie w każdym innym. Jeżeli masz przeczucie, coś interesuje Cię od dłuższego czasu, możesz być w 99% spokojny/a. Lecz co jeśli nie jesteś pewien/pewna nawet w 10%? W takim przypadku, postaram się Wam pomóc.”


Opinia innych – pomoc czy utrudnienie?


„To też zdecydowanie zależy od rodziny i relacji, jaką macie. Ale jednej rzeczy z pewnością nie powinniście robić. Nie polecam podejmować decyzji ze względu na kogokolwiek – rodzinę, najlepszą przyjaciółkę, chłopaka, znajomych czy jeszcze kogoś innego”


„Dorosłość to wybory, zazwyczaj właśnie te cięższe. Jeżeli podejmiemy złą decyzję, ale będzie ona naszą własną, z pewnością zniesiemy to lepiej niż czyjąś pomyłkę. Nikt nie wyjedzie za nas z kraju. Dlatego warto kierować się tylko własnym rozumem i własnym sercem. Relacje z ludźmi mają to do siebie, że się zmieniają, jest to nieuniknione. Dlatego ciężko wyobrazić sobie sytuację, że wyjeżdżacie dla kogoś, a później niestety relacja się zmienia –niekoniecznie na lepsze – albo całkowicie znika. To przykład używany do przesady, ale sama na własnym doświadczeniu mogę Wam potwierdzić, że wyjazd dużo zmienia, zawsze. Zmiany są nieuniknione. Więc warto pamiętać, że to my jesteśmy jedyną osobą, z którą będziemy przez cały czas 24h/dobę. A przecież nikt nie chce przebywać z kimś nieszczęśliwym – a zwłaszcza ze sobą samym.”


„Oczywiście porady innych są bardzo potrzebne i niezwykle przydatne, jeżeli pochodzą od osób, które nas dobrze znają. W przedwyjazdowym chaosie wszystko zaczyna się mieszać, a wątpliwości są ogromne ( i na szczęście… całkowicie normalne!). Ja sama pierwszy raz w ciągu 8 lat zaczęłam wątpić czy psychologia jest rzeczywiście dla mnie. Oczywiście niedorzeczność tych wątpliwości jest obecnie nie do opisania, ponieważ nie umiem sobie wyobrazić siebie na żadnym innym kierunku, ale tak właśnie działa na nas stres i presja. A wyjazd z kraju i rozłąka tylko to wszystko potęguje, więc jest to jeden z tych momentów, kiedy potrzebujemy maximum wsparcia od innych, żeby przetrwać te chwile. Później wszystko samo się układa i porządkuje.”


„W moim przypadku to właśnie bliskie mi osoby upewniały mnie, że w krótkich chwilach wątpliwości nie powinnam zmieniać postanowień, które nie zmieniały się u mnie od lat.”


„Pamiętajcie, że inni powinni nas przede wszystkim wspierać w naszych decyzjach. Ich propozycje są cenne, ale nie mogą być podjęte za nas samych. Niezależnie, kto je wypowiada. A w większości naszych decyzji kierujemy się intuicją, więc zwykle warto zaryzykować ;)”


Co, jeżeli nie wiem, co chcę studiować?


„Powołując się na artykuł Gazety Wyborczej z maja 2012 roku 49% maturzystów, którzy odwiedzili XVII Salon Edukacyjny „Perspektywy” nie wiedziało, co chce studiować jeszcze 2 miesiące przed maturą.
Pocieszające, prawda? Więc jeżeli nadal nie wiecie, jaki wybrać kierunek, przede wszystkim – nie panikujcie. Nie tylko Wy.”


„Z praktycznych porad: warto zastanowić się, w czym jesteście dobrzy, co was interesuje (albo, czego nauka was po prostu nie męczy), może nawet rozważyć dawne pasje, które porzuciliście.”


„Jest mnóstwo kursów i zajęć tematycznych, które mogą Was nakierować. Warto wybrać się też na targi studenckie w Waszym mieście. Studia w Anglii również organizują swoje dodatkowe eventy. Wszystko po to, żeby właśnie pomóc Wam podjąć decyzję. Wystarczy rozejrzeć się, jakie macie możliwości!”


Jeśli potrzebujesz porady, chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje odezwij się do Teamu Studia w Anglii pomoc@studiawanglii.pl, na pewno Cię ze mną skontaktują!

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023