autor: Dominika Kalinowska, absolwentka Psychology na University of Bedfordshire i studentka studiów magisterskich Consumer Psychology na Anglia Ruskin University
Język akademicki w teorii:
– ma zwykle formalny ton i bezosobowy styl,
– nie zawiera skróconych form czasowników, takich jak do not (don’t) albo doesn’t (does not),
– unika używania słowa łączącego, takiego jak „i” lub „ale” na początku zdania,
– unika zaimków osobowych takich jak ja, ty, twój,
– może używać pasywnej formy czasowników,
– unika czasowników składających się z wielu słów, takich jak „poddaj się”, „pogódź się z”,
– ma tendencję do ostrożnego wyjaśniania wyników, używając wyrażeń takich jak „może”, „możliwe jest, że …”, „mógłby”,
– może korzystać ze specjalistycznego słownictwa.
W praktyce jest to bardzo elegancki styl mowy angielskiej (posh), ale nie jest trudny do przyzwyczajenia się.
Tu możecie posłuchać o języku akademickim: https://www.youtube.com/watch?v=MyTLosz6aHA
Jeśli chcecie posłuchać ładnego angielskiego, prawie akademickiego, ta dziewczyna wie o czym mówi: https://www.youtube.com/watch?v=lg7ORXKOl-Q
Bardzo przyjemny do słuchania i łatwy do przyswojenia akcent. Takiego warto się uczyć! Szczególnie od Native Speakerów.
Język formalny jest trudny tylko na początku. Ja też miałam z nim trudności, ale po paru miesiącach przyzwyczaiłam się do jego brzmienia i trudnych słów, więc na spokojnie przyjdzie czas, że się go nauczycie. Ważne jest, żeby otaczać się językiem gdziekolwiek możecie, gdyż trudno jest nauczyć się angielskiego, jeśli macie tylko polskich znajomych –wtedy opóźniacie proces nauki (wiem z własnego doświadczenia).
Na początku będzie to normalne, że na zajęciach będziecie tłumaczyć sobie słówka w translatorze pod ławką (tak, ja tak robiłam na moim 1. roku) i tak, było to normalne. Nauczyciele widzieli to, ale nikt nic nie powiedział, wręcz wkładali większą pracę w tłumaczenie i wymawianie słów w czysty sposób. Nigdy nie spotkałam się z nauczycielem czy kimkolwiek kto by się śmiał, że tłumaczę słówka. O to nie powinieneś się martwić! We are only humans.
Jeśli chodzi o język angielski i jego naukę, to mam dla was parę rad:
– Nie bój się popełniać błędów. Bądź pewny siebie.
– Inni są w stanie poprawić Twoje błędy tylko wtedy, gdy słyszą jak je popełniasz. Otaczaj się środowiskiem anglojęzycznym, w którym możesz uczyć się pasywnie. Najlepszym sposobem na naukę jest mówienie.
– Ćwicz 4 podstawowe umiejętności: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Wszystkie muszą zostać przećwiczone, abyś mógł je ulepszyć.
– Nie bój się prosić o pomoc! Jeśli czegoś nie rozumiesz, musisz kogoś zapytać. Zapytaj nauczyciela, kolegów z klasy lub przyjaciół.
– Nie jest dobrym pomysłem uczyć się samemu przez więcej niż 30 minut na raz. Rób regularne przerwy, zaczerpnij świeżego powietrza i rozciągnij nogi.
– Nie spiesz się, aby przejść na wyższy poziom. Dopracuj etap, na którym jesteś teraz.
– Książki dla dzieci mają łatwiejsze słowa i stanowią dobrą alternatywę dla innej literatury. Gazety są dobrym miejscem do znalezienia ciekawych konstrukcji.
– Czytaj wiele artykułów – zacznij od zrozumienia ogólnego znaczenia, dopiero potem wróć do tekstu i poszukaj nowych słów.
Języka akademickiego nie nauczysz się z seriali typu „Friends”. Z nich dostaniesz codzienne słownictwo i struktury gramatyczne, ale nie profesjonalne uczelniane słownictwo. Dlatego dobrze jest robić mix tego czego słuchasz – jednego dnia telenowele po angielsku, ale następnego posłuchaj jednego odcinka brytyjskiego TEDx Talks. Dzięki temu wzbogacisz słownictwo z dwóch stron.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno Cię ze mną skontaktują.