autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University
Wielu z Was zastanawia się czy rzeczywiście warto jest wyjechać, czy może lepiej pozostać w Polsce. Jakie są różnice między studiami w Polsce i za granicą? Co jest innego? Jakie są plusy oraz minusy?
Studia za granicą – trudności
Będę tu pisać ze swojej perspektywy, a także z perspektywy moich przyjaciół – zarówno w Polsce jak i za granicą. Znam osoby, które zmieniły polskie studia na zagraniczne po pierwszym roku lub później, nie znam jednak osób, które zrobiłyby odwrotnie. Zapewne gdzieś znalazłyby się takie przypadki, jednak ja osobiście nie miałam z tym styczności.
Gdyby ktoś mnie zapytał czy na studiach za granicą bywa ciężko, odpowiedziałabym „tak”. Nie wynika to jednak z typowych problemów, których można by było się spodziewać. Osobiście nie miałam bariery językowej, ale znam osoby, które po przyjeździe miały z tym duży problem. Zazwyczaj jednak działa to tak, że najlepszą możliwością na nauczenie się języka jest pobyt w kraju, gdzie dany język obowiązuje – kiedy jesteśmy „zmuszeni” się nim posługiwać, uczymy się o wiele szybciej i łatwiej, nawet podczas codziennych sytuacji.
Powiedziałabym, że ciężej jest przez ogrom nowych rzeczy. Większość z nich jest pozytywna, więc problem nie tkwi dokładnie w tym. Bardziej przejmująca jest ich ilość – poznawanie wielu nowych rzeczy w bardzo krótkim, intensywnym czasie. Z czasem nie jest to problemem, a staje się codziennością. Jednak na samym początku musimy do tego przywyknąć, przyzwyczaić się do nowych sytuacji, otworzyć na nowe możliwości, co może być wymagające. Siłą rzeczy wyrastamy w pewnej kulturze i jesteśmy nauczeni niektórych rzeczy, więc każde zetknięcie z nowościami wymaga od nas pewnej otwartości.
Na szczęście, w razie jakichkolwiek problemów czy trudności, zawsze czeka grupa ludzi mających czas i chęci nam pomóc, niezależnie od powodów.
Studia za granicą – zalety
– Nowe znajomości
Podkreślam to wielokrotnie, ponieważ uważam, że jest to jedna z rzeczy, która uczy nas bardzo wiele. Z nowymi relacjami wiążą się inne poglądy, podejście do życia i wiele ciekawych rozmów, które zdecydowanie poszerzają nasze perspektywy. Jest to inne i bardzo cenne – daje dużo więcej niż tylko wymiana zdań wyłącznie z osobami, które mają podobne do naszych doświadczenia. Mamy możliwość dowiedzieć się więcej o kulturze nie tylko w UK, ale również innych krajów. Żaden podręcznik ani przewodnik nie jest w stanie dostarczyć nam tylu informacji oraz tak ciekawych historii, możecie mi wierzyć
– Nauka inna niż książki
Praktycznie wszystkie większe uniwersytety w UK są unowocześnione i prezentują rozwiązania, które jeszcze nie zostały wprowadzone w żadnej z polskich szkół wyższych. Mogłabym rozpisywać się na ten temat w nieskończoność, jednak bardzo cenny jest jeszcze inny rodzaj nauki, którą ja tutaj poznałam. A jest to nauka samych siebie. Zetknięcie się z nowymi sytuacjami pozwala nam sprawdzić siebie samych. A to daje nam więcej niż jakikolwiek podręcznik.
– Perspektywy
Ten temat dokładnie omówiony był w moim osobnym artykule, jednak muszę o tym wspomnieć, ponieważ również jest to jeden z większych plusów, który daje nam studiowanie za granicą.
Perspektywy są znacznie szersze po studiach zagranicznych z bardzo prostego powodu – po studiach w języku angielskim możemy bez obaw szukać pracy w dowolnym zakątku świata, który wpadnie nam do głowy. Niezależnie czy to w UK, czy gdzieś znacznie, znacznie dalej. A co do powrotu do kraju – nie muszę chyba wspominać, że z dokumentem ukończenia szkoły za granicą, praktycznie nie ma drzwi, które nie stałyby otworem…
Również sam uniwersytet jest bardzo wspierający w stosunku do studentów poszukujących pracy, ponieważ dla szkoły też jest ważne, aby utrzymać wysoki wskaźnik zatrudnienia po ukończeniu uniwersytetu.
Podsumowanie
Wyjazd z kraju i odnajdowanie siebie na nowo może okazać się niełatwym zadaniem. Jednak zdecydowanie jest to tego warte i nie znam osoby, która by takiej decyzji żałowała. Jest to wspaniała przygoda, która niesie ze sobą wiele innych możliwości 😉
Chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje? Odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl