Przy aplikacji na studia w Anglii możesz spotkać się z wieloma skrótami. Postanowiliśmy przybliżyć Ci znaczenie tych najczęściej spotykanych. System edukacji w Wielkiej Brytanii jest bardzo zróżnicowany i różni się od tego jaki znasz z Polski. Masz do wyboru różne drogi jakie zaprowadzą Ciebie do Twojej wymarzonej kariery. Proces Boloński stara się ujednolicić systemy edukacji w Europie, jednak najstarszy system edukacji akademickiej to system brytyjski i tutaj znajdziesz wiele niespodzianek. Np. doktorat możesz zacząć po… licencjacie!
- Undergraduate – studia licencjackie. Uwaga! Ważne! W Wielkiej Brytanii poziom undergraduate study to studia wyższe. Nie „wyższe niepełne ” jak nazywa się w Polsce licencjat! W UK to studia wyższe (pełne!). Możesz po nich zaczynać przewód doktorski. Nie potrzebujesz studiować „magisterki” aby zacząć doktorat. Dlatego edukacja akademicka w UK przebiega znacznie szybciej.
- Postgraduate – studia magisterskie ( w rzeczywistości, jak nazwa wskazuje podyplomowe, bo dyplom studiów wyższych już masz! To BSc, BA, BEng, LLB, itd)
- Full Time – studia w trybie dziennym. Uwaga! To studia w systemie Independent Project Based Study. (Autonomiczne studia metodą projektu). Organizacja takich zajęć akademickich to zwykle 12-18h zajęć tygodniowo. W praktyce 3 dni zajęć) umożliwia to bezproblemowe łączenie studiów z pracą. To wyjaśnienie zagadki dlaczego na studia w UK stać każdego studenta, który nie boi się pracy. To także wspaniała okazja do zdobywania bezcennych umiejętności cenionych na globalnym rynku pracy. Praktyka: „Studiujesz-pracujesz-umiejętności kolekcjonujesz” ustawia Twoją karierę na zupenie inne tory.
- Part Time – studia w trybie zaocznym-zwykle trwają 2x dłużej niż full time. Pomocny dla osób, które pracują już zawodowo na pełnym etacie i uzupełniają edukcację
- Foundation – studia 2-letnie (gdzie dostaje się „certyfikat”, nie dyplom i zdobywa się profesjonalne doświadczenie gwarantujące pracę od zaraz w wymarzonej pracy. Jeżeli kariera tego wymaga można po nich kontynuować studia podnosząc poziom swojego wykształcenia o studia dyplomowe Top Up. Uzyskujemy wówczas jeden z dyplomów studiów wyższych
- Sandwich Study/Work placement – 4-letnie studia licencjackie, gdzie (zazwyczaj po 2-gim roku roku) odbywa się roczną praktykę zawodową. Uniwersytety oferują płatne praktyki w firmach światowych co daje doskonałe przygotowanie do dalszej kariery.
- FDA lub Foundation of Arts – wspomniane wyżej studia praktyczne, przygotowujące w 2 lata profesjonalnie do zawodu w wybranej ścieżce kariery. Po 80% absolwentów Dalsze ścieżka akademicka do licencjatu z kierunków humanistycznych postaje w pełni otwarta.
- FDSc lub Foundation of Science – wspomniane wyżej studia praktyczne, przygotowujące w 2 lata profesjonalnie do zawodu. Dalsze ścieżka akademicka do licencjatu z kierunków niehumanistycznych postaje w pełni otwarta.
Jaki dyplomy można uzyskać studiując w Wielkiej Brytanii?
- BA lub Bachelor of Arts – licencjat z kierunków humanistycznych
- BSc lub Bachelor of Science – licencjat z kierunków ścisłych
- MA lub Master of Arts – magister z kierunków humanistycznych
- MSc lub Master of Science – magister z kierunków ścisłych
- BEng Bachelor of Engineering – licencjat z kierunków Inżynieryjnych
- LLB lub Bachelor of Law – licencjat z kierunków prawniczych
- LLM Master of Law -magister prawa
- LPC lub Legal Practice Course – roczny kierunek kwalifikujący na magisterkę z prawa lub aby zdawać egzaminy notarialne
- MBChB lub Bachelor of Medicine – licencjat z Medycyny lub Chirurgii
- Teraz po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit od 31.12.2020) zmieniają się zasady korzystania z dostępu do finansowania i tutaj dwa ważne skróty
- SLC – Student Loan Company >>
- SFE – Student Finance England >>