Pożyczka dla studenta na studia w Wielkiej Brytanii


Czy wiesz na czym polega pożyczka na czesne tzw. Tuition Fee Loan?


 Kiedy zaczynam spłacać pożyczkę?
👉 Spłacać zaczynasz dopiero po skończeniu studiów.


Czy ma ona wpływ na moją zdolność kredytową?
👉 Absolutnie nie! To nie jest stałe zobowiązanie miesięczne. Przy wypisywaniu wniosku o pokrycie czesnego przez Student Finance England/Wales nie podajesz żadnych zobowiązań finansowych.


Czy na pewno dostanę pożyczkę na czesne?
👉 Tak jeśli po pierwsze nie masz skończonych 60 lat, jesteś obywatelem Unii Europejskiej, nie rozpoczynałeś/aś wcześniej drugiego roku studiów licencjackich/inżynierskich, nie masz tytułu naukowego (chodzi o chęć rozpoczęcia studiów licencjackich). Pewnie zastanawiasz się dlaczego piszemy tutaj o drugim roku, otóż każdy rozpoczęty rok studiów zmniejsza Twoją możliwość dostania pożyczki o rok, mianowicie jeśli masz za sobą 1 rok studiów, otrzymasz finansowanie na pełne 3 lata studiów w UK, jeśli zaś zaczynałeś/aś 2 rok studiów, dostaniesz pożyczkę na czesne na 2 i 3 rok studiów w UK a za 1 rok trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.


Co się stanie jeśli nastąpi Brexit?
👉 Rząd brytyjski potwierdził finansowanie na cały okres trwania kierunku studiów dla wszystkich osób rozpoczynających studia w roku 2020. No worries! 👨🏻‍🎓 Masz kasę na 4 lata studiowania w UK! 👩🏼‍🎓


Co się stanie jeśli po 1 roku studiów z przyczyn losowych będę musiał/a przerwać studia? Czy spłacam całą pożyczkę na 3 lata studiów?
👉 Nigdy w życiu! Pożyczkę na czesne bierzesz na dany rok akademicki, mianowicie na 1 rok studiów wypełniasz wniosek dla New Students, po skończeniu 1 roku studiów przystępujesz do wypełnienia wniosku o finansowanie 2 roku studiów dla Continuing Students, następnie analogicznie po ukończeniu 2 roku studiów wypełniasz wniosek o pożyczkę na 3 rok studiów. Wszystko jest jasne i przejrzyste. Jeśli po 1 roku skończysz z przyczyn losowych studia spłacasz tylko pożyczkę za ten pierwszy rok na tych samych zasadach jak inni, tj. dopiero jak zaczniesz zarabiać i przekraczać próg zarobkowych.


 Czy biorąc kredyt studencki muszę potem pracować w UK?
👉 Nie! Organizacja Student Finance określa progi zarobkowe na dany kraj na świecie. Ciebie będzie dotyczyć próg zarobkowy tego kraju, w którym mieszkasz i rozliczasz podatki.


👉 Czy Tuition Fee Loan ma wpływ na moją zdolność finansową? Co jeśli chcę wziąć kredyt na mieszkanie/dom, czy ograniczy to moją zdolność?
Nie!


👉 Jak uniwersytet dostaje wpłaty czesnego jeśli mam załatwiony kredyt na czesne?
 Jeżeli chodzi o studia licencjackie uczelnia dostaje wpłaty w 3 ratach od organizacji Student Finance, pierwsza wpłata wpływa w momencie, gdy uczelnia potwierdzi, że jesteś już na uczelni i faktycznie zostałeś/aś studentem. Pierwsza rata wpływa w w okolicach listopada, druga w okolicach styczeń/luty, trzecia w okolicach kwiecień/maj. Jeżeli chodzi o studia magisterskie sytuacja wygląda inaczej. Student Finance przelewa pieniądze na Twoje konto bankowe a Ty robisz przelew do uczelni. Jeśli zdecydujesz się zacząć studia w Anglii możesz dostać maksymalnie do £10,906 a jeśli zaczynasz studia w Walii kwota maksymalna jaką możesz uzyskać to £17,000.


👉 Co się dzieje z resztą pieniędzy jeśli mój roczny kierunek magisterski kosztuje £7,000? Czy muszę przelać z powrotem do Student Finance resztę pieniędzy?
 Nie! Reszta pieniędzy jest na Twoje wydatki, to od Ciebie zależy czy przeznaczysz je na koszty życia, podróże, imprezy, zachcianki. 💃🏼🥂🌏🍔


👉 Kiedy pojawią się wnioski o pożyczkę na rok akademicki rozpoczynający się we wrześniu 2020?
Wnioski pojawiają się co roku w okolicach marca/kwietnia. Następnie nasz Team tworzy cały tutorial step by step i podsyłam Ci wszystko na maila.


👉  Co się stanie jeśli wypełnię wniosek o pożyczkę, zostanie mi ona przyznana a ja z przyczyn losowych nie rozpocznę studiów?
Podsyłamy Ci wniosek do wypełnienia, dzięki któremu pożyczka nie zostanie uruchomiona.


👉  Czy pożyczka jest umarzana?

Tak! Jest ona oficjalnie umarzana po 30 latach od ukończenia przez Ciebie studiów! Niezależnie od tego jaką część z niej spłacisz. Uwaga! To nie jest tak jak w USA, że zaczynasz życie z kredytem i kończysz go spłacać na starość. Po 30 latach kredyt całkowicie znika! 👨🏻‍🎓


👉  Jak wygląda spłata?

Co roku wysyłasz do Student Finance druczek czy to skan umowy czy kwitki z wypłat (SF odezwa się do Ciebie) i odpisuja Ci listownie czy łapiesz się na spłatę czy nie. Jeśli nie to nie spłacasz pożyczki w danym roku a lata do jej umorzenia leca!


Studia w UK możesz sfinansować pożyczką na czesne od organizacji Student Finance England (SFE).


Jest to organizacja, która dzięki brytyjskiemu rządowi zapewnia pożyczki na czesne studentom z Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej. Są różne rodzaje pomocy finansowej: stypendia i granty (których nie trzeba spłacać) oraz pożyczki (które trzeba spłacić). Możesz również uzyskać dodatkową pomoc finansową w sytuacjach, jeśli: wychowujesz dzieci lub masz osoby dorosłe na swoim utrzymaniu, masz stwierdzoną niepełnosprawność, cierpisz na różnego rodzaju schorzenia, masz dysleksję lub duże trudności w nauce. Każda pomoc finansowa zależy od różnego rodzaju okoliczności, kierunku studiów, uniwersytetu. Większość studentów nie musi spłacać czesnego ani uiszczać żadnych opłat z góry.


Więcej o zasadach spłaty znajdziesz w artykule o rządowej fundacji, która zajmuje się zarządzaniem spłatami. To Student Loan Company (SLC).


Student Loan Company logo


UWAGA!

 • Pomimo rozpoczętego lub ukończonego 1 roku studiów w Polsce nadal przysługuje Ci pożyczka na 3 lata dzięki tzw. GIFT YEAR.
 • Brexit niczego nie zmienia dla maturzystów 2020 i wcześniejszych roczników. Rząd brytyjski potwierdził finansowanie na cały okres studiów dla osób, które rozpoczęły studia do dnia dzisiejszego a także dla tych, którzy zaczną studia od września 2020.

W jaki sposób aplikować o pożyczkę?


Obywatele Wielkiej Brytanii składają wniosek poprzez formularz internetowy. Osoby pochodzące z krajów Unii Europejskiej składają wniosek listownie, czyli z wykorzystaniem tradycyjnej poczty, po wypełnieniu odpowiedniego formularza (znajdziesz je na oficjalnej stronie Student Finance>). Jeśli nie wiesz, jaki formularz wybrać lub masz problem z wypełnieniem wniosku, napisz do nas>


Kto kwalifikuje się do otrzymania pomocy finansowej?


Są trzy główne czynniki, które mają wpływ na przyznanie pozostałych rodzajów pomocy finansowej (grantów, stypendiów, pożyczki na utrzymanie):

 • miejsce zamieszkania;
 • sytuacja osobista i indywidualne okoliczności;
 • kierunek studiów;
 • uniwersytet.

Miejsca zamieszkania dotyczą następujące warunki:

 • należy mieszkać i mieć prawo do stałego pobytu w Anglii (Uwaga! Pamiętaj o zaaplikowaniu o Pre-settled status>);
 • należy mieszkać i mieć prawo do stałego pobytu na terenie Wielkiej Brytanii na trzy lata przed rozpoczęciem studiów;
 • należy mieć status osoby osiedlonej (Settled Status>)

Jeśli nie spełniasz powyższych warunków, to poniższe okoliczności również mogą być brane pod uwagę:

 • Ty lub członek Twojej najbliższej rodziny jesteście obywatelami Unii Europejskiej i mieszkaliście na jej terenie przez ostatnie trzy lata przed rozpoczęciem studiów;
 • Ty, Twój małżonek, rodzic, opiekun prawny lub Twoje dziecko macie status European Economic Area (EEA) lub Swiss migrant worker i mieszkaliście na terenie EOG lub Szwajcarii przez ostatnie trzy lata przed rozpoczęciem studiów;
 • jesteś obywatelem UE, rozpocząłeś studia przed 1 sierpnia 2016 i legalnie mieszkałeś w Wielkiej Brytanii przez ostatnie trzy lata przed rozpoczęciem studiów. Obywatele UE, którzy rozpoczęli studia 1 sierpnia 2016 lub później, muszą mieszkać i mieć prawo do stałego pobytu na terenie Wielkiej Brytanii na pięć lat przed rozpoczęciem studiów;
 • jesteś dzieckiem obywatela Szwajcarii, który pracuje w Wielkiej Brytanii oraz zgodnie z prawem jesteś mieszkańcem EOG lub Szwajcarii przez ostatnie trzy lata przed rozpoczęciem studiów, a Twój rodzic korzysta z prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii od pierwszego dnia Twoich studiów lub wcześniej;
 • jesteś dzieckiem obywatela Turcji, który pracuje w Wielkiej Brytanii oraz zgodnie z prawem jesteś mieszkańcem EOG, Szwajcarii lub Turcji przez ostatnie trzy lata przed rozpoczęciem studiów;
 • masz mniej niż 18 lat i mieszkasz na terenie Wielkiej Brytanii przynajmniej siedem lat przed rozpoczęciem studiów;
 • masz 18 lat lub więcej i mieszkasz na terenie Wielkiej Brytanii przez połowę swojego życia lub przynajmniej od dwudziestu lat;
 • jeśli Twoje studia zaczęły się 1 sierpnia 2018 lub później, a mieszkasz na terenie Wielkiej Brytanii od trzech lat przed rozpoczęciem studiów, możesz ubiegać się o pomoc finansową mimo braku statusu osoby osiedlonej (stateless person).

 

 

 

100% maturzystów, którym bezpłatnie pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2020