Egzaminy na studiach w UK


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Wielu przed podjęciem decyzji o studiach zastanawia się jak przebiega proces związany z kolokwiami i egzaminami. Czy jest trudniej? Co wygląda inaczej?


Na samym początku warto wspomnieć, że różne kierunki mają odmienne ilości egzaminów – zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego semestru.

Na psychologii mieliśmy dwa egzaminy semestralne z Abnormal and Individual Psychology i Cognition: Basic Processes, którą w dużym skrócie można tłumaczyć jako biologię. Oczywiście nie oznacza to, że są to jedyne zaliczenia z tych przedmiotów. Egzaminy to 70% końcowej oceny, natomiast pozostałe 30% stanowi suma wyników 5 internetowych egzaminów z danego przedmiotu lub esej (1500/3 000 słów).

Pozostaje jeszcze kwestia przedmiotów, z których nie jesteśmy egzaminowani w standardowy sposób jak np. statystyki – ocenie podlega za to np. tzw. „Practical report”, na którego przygotowanie mamy prawie cały semestr czy grupowe prezentacje z innych przedmiotów.


• Przed egzaminami

Przed egzaminami dostajemy próbny arkusz z każdego przedmiotu, z którego mamy możliwość przygotować się we własnym zakresie. Jest to bardziej przygotowanie pod kątem organizacji czasu, niż samej wiedzy, ponieważ często próbne arkusze różnią się od przerobionego materiału i mają na celu jedynie zasygnalizować nam, czego możemy się spodziewać.


• Proces

Ponieważ studenci psychologii na moim roku to ponad 250 osób, powstały trzy grupy pod kątem egzaminów. Każda z grup pisała egzamin w innym miejscu – jedni w tzw. Sports Hall, inni natomiast w specjalnej sali, która jest wynajmowana na różne okazje – w tym również śluby.

Egzaminy odbywały się o 9:30 lub o godzinie 14. Podobnie jak podczas polskiej matury, należy pojawić się z około 30 minut przed czasem, ponieważ na salę wchodzi się wcześniej. Należy również zabrać ze sobą kartę studencką, ponieważ ona pomaga nas „odhaczyć” przed wejściem na egzamin.


• Egzamin

Na egzamin mamy dokładnie dwie godziny. W tym czasie powinniśmy odpowiedzieć na 60 pytań wielokrotnego wyboru (A-D) oraz dwa krótkie pytania w stylu eseju oraz wypełnić arkusz z naszymi ostatecznymi odpowiedziami. Czasu rzeczywiście nie jest na to zbyt wiele, więc należy bardzo go pilnować, aby go nam nie zabrakło – co może okazać się ciężkie zarówno dla studentów pierwszego roku, jak i studentów wymiany z programu Erasmus, zwłaszcza na początku – one zawsze są najtrudniejsze. Jednak z czasem i praktyką, wszystko staje się odrobinę łatwiejsze.

Co do części pisemnej – zawsze mamy cztery pytania, z których należy odpowiedzieć na dwa przez nas wybrane. Może to być jedno bardziej ogólne (Abnormal Psychology) albo takie, które składa się z kilku bardziej dokładnych (Cognition).


• Koniec egzaminów

Po zakończeniu egzaminów mamy czas na odpoczynek przed nowym semestrem i kolejnymi wykładami. Długość przerwy jest oczywiście uzależniona od dni, kiedy odbywały się egzaminy (ponieważ są one rozłożone w różnych terminach od 7 do 23 stycznia). Tak więc pisząc egzamin wcześniej – np. na początku stycznia – możemy mieć odrobinę mniej czasu na naukę, jednak później możemy dłużej odpocząć 🙂 Chociaż, jak wiadomo, nie jest to zależne tylko i wyłącznie od nas.

Podsumowując, czasu na przygotowanie się do egzaminów jest naprawdę sporo, zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego semestru, ponieważ oba poprzedzone są ponad miesięcznymi przerwami świątecznymi (Boże Narodzenie oraz Wielkanoc). I z dobrą organizacją czasu powinno spokojnie starczyć go na wszystko… 😉


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno Cię ze mną skontaktują.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym bezpłatnie pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2020