Egzaminy na studiach w UK


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Wielu przed podjęciem decyzji o studiach zastanawia się jak przebiega proces związany z kolokwiami i egzaminami. Czy jest trudniej? Co wygląda inaczej?


Na samym początku warto wspomnieć, że różne kierunki mają odmienne ilości egzaminów – zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego semestru.

Na psychologii mieliśmy dwa egzaminy semestralne z Abnormal and Individual Psychology i Cognition: Basic Processes, którą w dużym skrócie można tłumaczyć jako biologię. Oczywiście nie oznacza to, że są to jedyne zaliczenia z tych przedmiotów. Egzaminy to 70% końcowej oceny, natomiast pozostałe 30% stanowi suma wyników 5 internetowych egzaminów z danego przedmiotu lub esej (1500/3 000 słów).

Pozostaje jeszcze kwestia przedmiotów, z których nie jesteśmy egzaminowani w standardowy sposób jak np. statystyki – ocenie podlega za to np. tzw. „Practical report”, na którego przygotowanie mamy prawie cały semestr czy grupowe prezentacje z innych przedmiotów.


Przed egzaminami

Przed egzaminami dostajemy próbny arkusz z każdego przedmiotu, z którego mamy możliwość przygotować się we własnym zakresie. Jest to bardziej przygotowanie pod kątem organizacji czasu, niż samej wiedzy, ponieważ często próbne arkusze różnią się od przerobionego materiału i mają na celu jedynie zasygnalizować nam, czego możemy się spodziewać.


Proces

Ponieważ studenci psychologii na moim roku to ponad 250 osób, powstały trzy grupy pod kątem egzaminów. Każda z grup pisała egzamin w innym miejscu – jedni w tzw. Sports Hall, inni natomiast w specjalnej sali, która jest wynajmowana na różne okazje – w tym również śluby.

Egzaminy odbywały się o 9:30 lub o godzinie 14. Podobnie jak podczas polskiej matury, należy pojawić się z około 30 minut przed czasem, ponieważ na salę wchodzi się wcześniej. Należy również zabrać ze sobą kartę studencką, ponieważ ona pomaga nas „odhaczyć” przed wejściem na egzamin.


Egzamin

Na egzamin mamy dokładnie dwie godziny. W tym czasie powinniśmy odpowiedzieć na 60 pytań wielokrotnego wyboru (A-D) oraz dwa krótkie pytania w stylu eseju oraz wypełnić arkusz z naszymi ostatecznymi odpowiedziami. Czasu rzeczywiście nie jest na to zbyt wiele, więc należy bardzo go pilnować, aby go nam nie zabrakło – co może okazać się ciężkie zarówno dla studentów pierwszego roku, jak i studentów wymiany z programu Erasmus, zwłaszcza na początku – one zawsze są najtrudniejsze. Jednak z czasem i praktyką, wszystko staje się odrobinę łatwiejsze.

Co do części pisemnej – zawsze mamy cztery pytania, z których należy odpowiedzieć na dwa przez nas wybrane. Może to być jedno bardziej ogólne (Abnormal Psychology) albo takie, które składa się z kilku bardziej dokładnych (Cognition).


Koniec egzaminów

Po zakończeniu egzaminów mamy czas na odpoczynek przed nowym semestrem i kolejnymi wykładami. Długość przerwy jest oczywiście uzależniona od dni, kiedy odbywały się egzaminy (ponieważ są one rozłożone w różnych terminach od 7 do 23 stycznia). Tak więc pisząc egzamin wcześniej – np. na początku stycznia – możemy mieć odrobinę mniej czasu na naukę, jednak później możemy dłużej odpocząć 🙂 Chociaż, jak wiadomo, nie jest to zależne tylko i wyłącznie od nas.

Podsumowując, czasu na przygotowanie się do egzaminów jest naprawdę sporo, zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego semestru, ponieważ oba poprzedzone są ponad miesięcznymi przerwami świątecznymi (Boże Narodzenie oraz Wielkanoc). I z dobrą organizacją czasu powinno spokojnie starczyć go na wszystko… 😉


Chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje? Odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023