Pierwszy rok – próba naszych wyborów?


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Bardzo często studenci pierwszego roku zmieniają wydziały, kierunki czy nawet miejsce studiów. Z czego to wynika? Czy to zmiany na lepsze?


• Studia – pierwszy rok

Zdarzają się przypadki, i to wcale nie tak rzadko, że po rozpoczęciu studiów w Polsce zapada decyzja o wyjeździe za granicę. Wielu z moich znajomych po rozpoczęciu pierwszego roku studiów podjęło decyzję o zmianie i przyjechało do UK. Lecz nie tyczy się to tylko zmiany na zagraniczne uczelnie. Pierwszy rok studiów to czas próby i najlepszy czas na zmiany, jeżeli zdamy sobie sprawę, że coś nie jest dla nas. Na zmiany na lepsze nigdy nie jest za późno 🙂


• Z czego wynika tak wysoki odsetek?

Często podczas podejmowania decyzji sami nie jesteśmy pewni swoich wyborów – musimy jej dokonać w bardzo stresującym okresie naszego życia. Wpływ mają często też opinie i porady naszych bliskich, których zdecydowanie powinniśmy wysłuchać, jednak nie pozwolić, aby ich opinia stała się naszą własną – zwłaszcza, jeśli są one zupełnie sprzeczne.

Brak pewności, sprzeczne komunikaty i niepewność – można określić tak czas podejmowania decyzji, a także możliwe przyczyny, które mają wpływ na naszą edukację.


• Pierwszy rok studiów – czas próby, testowania oraz … błędów!

Nie zawsze pierwsza decyzja jest zła. Jeżeli słuchamy samych siebie i pozwalamy sobie próbować, zazwyczaj jest to ta słuszna. Niestety bardzo często za dużo myślimy nad pewnymi rzeczami – racjonalizujemy je, przeliczamy w zbyt analityczny sposób. Zastanawiamy się nad opinią innych, ryzykiem.

Często też potrzebujemy coś przetestować, aby dowiedzieć się, że coś nie było dla nas. Aby zrozumieć i wytłumaczyć – sobie i innym.

Warto popełniać błędy, ponieważ paradoksalnie to właśnie one uczą nas więcej. Warto sobie na to pozwolić. A początek studiów jest na to idealnym czasem. Zmieniamy decyzje, zaczynamy dostrzegać rzeczy, których nie widzieliśmy wcześniej. To czas pomyłek, ale czy jest w tym coś złego? Absolutnie nie. I nie ma znaczenia ich ilość, lecz ile jesteśmy w stanie z nich zrozumieć.


Mój przykład

Dodam jeszcze, iż ja nie zmieniałam i nie zamierzam raczej zmienić (tak mi się wydaje!) swojego kierunku. Jestem bardzo zadowolona z tego co studiuję i jak to u mnie wygląda. U mnie jednak problem polegał na tym, aby nie pozwolić sobie wybić tego pomysłu z głowy – i to już kilka lat temu. Znam jednak bardzo wiele osób, które nie były tego tak pewne i wiem, co się z tym wiąże.


Moja porada, zwłaszcza dla maturzystów: pozwólcie sobie zaryzykować. Jeżeli czujecie, że coś jest dla Was, jeżeli myślicie, że coś może być dobre w Waszym życiu, jeżeli coś Was interesuje – zróbcie to.


Tak jak napisałam, czas na zmiany zawsze jest dobry – zwłaszcza na zmiany na lepsze. Jedna decyzja nie zamyka drzwi do kolejnych, ale może za to całkowicie nas zmienić i uświadomić kilka ważnych rzeczy, które zadecydują o naszej przyszłości. Również błędy są ważne – to przecież one, w większości przypadkowe, decydują o tym, kim jesteśmy. Pozwólmy sobie więc je popełniać. Wtedy nie będziemy mogli mówić o błędach, a jedynie o lekcjach oraz ważnych, życiowych doświadczeniach.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje, odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawanglii.pl – na pewno Cię ze mną skontaktują.

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023