Zarobki i wydatki studenta w UK

Decydując się na wyjazd na studia za granicą jednym z pierwszych aspektów, który pewnie bierzesz pod uwagę jest ich koszt. Na naszej stronie finanse przedstawiamy najważniejsze informacje na temat finansowania studiów w Wielkiej Brytanii.

W poniższym artykule znajdziesz przykładowe budżety studentów, którzy zdecydowali się na wyjazd na studia w Wielkiej Brytanii z naszą pomocą.

Hubert

Moje miesięczne koszty mniej więcej wychodzą £1350/1400, ale można żyć o wiele taniej, ja mieszkam w 1 strefie Londynu, więc jest trochę drożej i mniejsza zachęta żeby gotować w domu.

Pracując 24h w tygodniu zarabiam £1315 po podatku. Pracuję w biurze i zarobki mam wyższe niż przeciętna. Jak pracowałem w sklepie to zarabiałem około £750 na miesiąc za te same godziny pracy.

Aleksandra

Wydaję £350-£500 na czynsz na miesiąc (mówię tutaj o wynajmie pokoju, dużo zależy czy się wynajmuje pokój z kimś czy samemu. To są ceny dla osoby oszczędzającej w 3 strefie Londynu) 
£110 – karta na przejazdy metrem i autobusami
ok. £100 – £150 – Zakupy spożywcze
£50 -100 – pieniądze na „drobne” wydatki, czyli wyjścia do restauracji, wyjścia w miejsca publiczne itd. Oczywiście kwota zależy od osoby jak będzie zarządzała swoimi pieniędzmi.

Wiktoria

Moje zestawienie miesięcznych kosztów to:
£500 czynsz
£178 karta na przejazdy metrem i autobusami w 1-6 strefie Londynu (drogo! Oj boli! 🙂
£120 artykuły spożywcze
Pracując 16h tygodniowo zarabiam ok. £1000 miesięcznie.

Mikołaj

Około £350 płacę za czynsz (wynajmujemy dom z dwoma kolegami 5 minut od uniwersytetu, cały czynsz wynosi 800 plus rachunki dzielone na 3 osoby)
£100-150 wyżywienie zależy jak się chce gotować
£100-200 pozostałe wydatki np. odzież, wyjścia na imprezy studenckie etc.”

Julia

Aktualnie na czynsz z wliczonymi rachunkami wydaję £445, travel pass na cały rok na wszystkie środki transportu (autobusy, pociąg, tramwaj) kosztował £360, jest ważny do końca lipca, na zakupy spożywcze wydaje ok. £100-120 i na wyjścia lub jakiekolwiek inne sprawy typu przybory, książki, drukowanie, leki, telefon £50-100, generalnie na miesiąc średnio wychodzi £650, czasem już w tym wliczone jakieś loty do domu/ wyjazdy. W przyszłym roku będę miała znacznie niższy czynsz (z rachunkami) – £370 Pracuje na uczelni jako Student Caller w ramach fundraising campaign i to jest od 7 do 20 godzin tygodniowo do początku kwietnia, £8.21 za godzinę, ja mam zmiany głównie na 12h (można wyciągnąć do £800, ale wolę się też skupić na nauce i typowo prawnym doświadczeniu zawodowym).

Cynthia

Ja płacę całkiem sporo jak za pokój tutaj, bo £425 za miesiąc, ale mam 7 pokojowy dom dla siebie. Co do wydatków spożywczych jako, że jest to głównie vege i w większości gotuje sama, to tak w £150 miesięcznie się zamknie na spokojnie. 
Co do pracy to zależy od godzin, ja mam £8,5 za godzinę w jednej pracy, gdzie dopiero zaczęłam i 8-10h/tygodniowo, a £9,5 w drugiej (tutaj mam zero hour contract, wiec pracuje może z 10-12 godzin miesięcznie), wiec tak mniej więcej to 350-440 powiedzmy. Co do jakichś wydatków typu wyjścia na miasto itd. to ciężko mi powiedzieć, bo można za £30, ale można i za £100, zależy od osoby.

Dominika

Dostaję w pracy £10/h, bo pracuje na swojej uczelni (Anglia Ruskin University) w Cambridge gdzie jest minimalna płaca £10. Pracuje 20h na tydzień i mam £800 miesięcznie. Wystarcza mi taki budżet i jeszcze z nawiązką. Płacę £430 na miesiąc za pokój. Za jedzenie średnio £150 do £200. Jeżdżę rowerem więc nie płacę za komunikację. Rower kupiłam za £35 więc taniej niż autobusy na miesiąc. Na wyjścia wydaje średnio £10-15. Dzięki tej pracy kupiłam sobie kamerę i program do edytowania plus oszczędzam na samochód więc da się opłacić koszty i zaoszczędzić.

Jak wynika z powyższych wypowiedzi studentów, którym (bezpłatnie, tak jak Tobie!) pomogliśmy dostać się na studia w UK (zobacz na czym polega proces rekrutacji), można utrzymać się samodzielnie będąc studentem w Wielkiej Brytanii!

Chcesz rozpocząć przygodę ze studiami w Wielkiej Brytanii? Napisz do nas na pomoc@studiawanglii.pl

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023