ROZMOWA KWALIFIKACYJNA / INTERVIEW
Jak to działa?
Może to być rozmowa kwalifikacyjna, przesłuchanie, lub możesz zostać poproszony o przykłady potwierdzenia Twojej pracy – np. portfolio lub esej. Jeśli uczelnia wyśle Ci zaproszenie, mogą skontaktować się z Tobą bezpośrednio, ale zwykle jest to komunikat pojawiający się w UCAS TRACK – w tym miejscu akceptujesz, odrzucasz lub prosisz o zmianę daty lub godziny umówionego spotkania. Uniwersytety i college twierdzą, że może być ciężko zmienić godzinę i datę, więc jeśli to możliwe postaraj się przybyć na umówione spotkanie. Ale jeśli Ci się nie uda, po prostu wybierz opcję poproszenia o zmianę daty w UCAS TRACK i bądź w kontakcie z uniwersytetem/collegem – potem jeśli uzyskasz pozwolenie na ustalenie nowej daty, oni uaktualnią zaproszenie w TRACKU lub skontaktują się z Tobą i dadzą Ci znać.
Rady na rozmowę kwalifikacyjną
Zdajemy sobie sprawę, że rozmowa kwalifikacyjna nie jest ulubioną rzeczą przyszłych studentów, ale z odrobiną przygotowania można wypaść naprawdę dobrze. Dział rekrutacyjny szuka entuzjastycznych studentów z wieloma rzeczami do zaoferowania – kogoś kto umie pracować samodzielnie i będzie wprowadzać nowe pomysły – kogoś kto będzie prosperował, będzie czerpać radość z różnorodności w życiu akademickim a także poza swoimi zainteresowaniami.
Plan
- Sprawdź gdzie i kiedy – wyszukaj wszystkie możliwe loty/środki transportu i zakwaterowanie, które będziesz potrzebować – sprawdź ich stronę internetową w poszukiwaniu map i kierunków.
- Bądź gotowy na pytania – trochę o Twojej aplikacji, jak również szczegóły wybranego przez Ciebie kierunku.
- Poznaj swoje grono – pokaż, że znasz najnowsze wiadomości ze swojej dziedziny, bądź świadom najnowszych dat i wiadomości – uczelnie mogą zapytać o Twój punkt widzenia w tych sprawach.
- Praktyka – miej próbne rozmowy kwalifikacyjne z nauczycielem lub konsultantem – zawrzyj w nich dlaczego wybierasz ten kierunek i co sprawia Ci największą przyjemność w dotychczasowej edukacji.
- Co więcej ? – Śpij dobrze!
Rozmowa kwalifikacyjna
- Ubierz się elegancko – nie potrzebujesz garnituru, ale eleganckich spodni i bluzki/koszuli, które pokażą, że bierzesz sprawę na poważnie.
- Przybądź tam wcześniej – miej ich numer w komórce, abyś mógł dać im znać, gdybyś się spóźnił.
- Dobry język ciała – nie garb się, nie ziewaj – pozostań spokojny i czujny, usiądź wyprostowany i utrzymuj kontakt wzrokowy
- Nie martw się jeśli nie rozumiesz – poproś ich o powtórzenie lub przetransformowanie pytania, spróbuj dobrze odgadnąć o co im chodzi, lub powiąż to z czymś o czym masz lepsze pojęcie.
- Oczekuj nieoczekiwanego – uczelnia może zrobić Ci z zaskoczenia test, by zobaczyć jak reagujesz pod presją – zrób to najlepiej jak potrafisz.
- Ty także zadawaj im pytania – to pokazuje entuzjazm i da Ci szansę zdobycia odpowiedzi, których dotychczas nie otrzymałeś.
- Rób notatki – jeśli masz więcej nadchodzących rozmów kwalifikacyjnych, mogą być użyteczne do przygotowania odpowiedzi na pytania.
- Zastanów się jak to zrobić – decyduj co idzie Ci najlepiej i zastanów się nad nowymi odpowiedziami w dziedzinach, które chcesz udoskonalić.
- Zrelaksuj się i czekaj – usłyszysz od uniwersytetu/collegu „damy Panu/Pani znać w UCAS TRACKU jeśli damy Panu/ Pani miejsce na naszej uczelni”.