Krok 3

Kolejnym krokiem jest:

  1. Napisanie listu motywacyjnego, Personal Statement
  2. Uzyskanie referencji.
    INFORMACJE O REFERENCJACH ZNAJDZIESZ PONIŻEJ W POŁOWIE TEKSTU

PERSONAL STATEMENT


UWAGA! Napisany Personal Statement podeślij na maila w edytowalnym formacie (doc, docx, txt; np. w Microsoft Word itp) swojemu konsultantowi (informację kto jest Twoim osobistym doradcą edukacyjnym znajdziesz w swoim profilu na naszej stronie).
Poprawimy go i odeślemy mailed do Ciebie, a następnie Ty skopiujesz go i wkleisz do swojej aplikacji w UCAS. Pamiętaj by nie używać polskich znaków i zmieścić się w przedziale od 3 tysięcy do 4 tysięcy znaków ze spacjami.


Co to jest Personal Statement?

Personal Statement na studia w Anglii to list motywacyjny z elementami życiorysu, który wysyłasz do uczelni wraz z aplikacją. Dobrze napisany PS to taki, który prezentuje Twoje osiągnięcia, pasje i przekonuje uniwersytet, że wybrany przez Ciebie kierunek studiów jest tym właściwym. Personal Statement w dużej mierze decyduje o Twoim przyjęciu na studia w Anglii. W aplikacji na studia w UK, oprócz dobrze zdanej matury, liczy się to kim jesteś i jaka jest Twoja pasja i motywacja do studiowania wybranego kierunku. Opisując swoje doświadczenia wytłumacz rekruterowi ich znaczenie – jak wpłynęły one na Twój rozwój i czego Cię nauczyły. Pisać możesz absolutnie o wszystkim – sytuacji rodzinnej, przebytej edukacji, wygranych konkursach czy podjętych wolontariatach. Wszystkie te elementy mają mieć jednak jeden punkt wspólny – wybrany przez Ciebie kierunek. Wszystko o czym piszesz musi zatem przekonać rekrutera, że kierunek, który wybierasz jest Twoją największą pasją, a Ty jesteś najlepszym kandydatem do podjęcia wybranych przez Ciebie studiów.



Jak długi powinien być Personal Statement?

Dobrze napisany Personal Statement na studia w Anglii musi mieć od 3000 do 4000 znaków ze spacjami. Jest to wymóg wszystkich uczelni w UK. W edytorze w UCAS jest licznik znaków i linii. Masz ich do wykorzystania 47. Ten edytor usuwa wszelkie formatowanie, więc akapity możesz uzyskać tylko przez wykorzystanie wolnej linii, co oczywiście policzy licznik znaków i linii 🙂 Dlatego przygotuj się na walkę o znaki i zostaw kilkadziesiąt znaków w zapasie. Np napisz na 3950 znaków ze spacjami 🙂


Jak napisać dobry Personal Statement?

Poczytaj jak piszą inni. Zainspiruj się tym co napisali, ale kopiuj innych! Ty napisz lepiej, bo piszesz o sobie a przecież jesteś unikalnym, niepowtarzalnym człowiekiem, prawda? Dlatego nigdy nie kopiuj pracy, czy nawet części pracy innych bo Twoja praca jest sprawdzan przez zaawansowany system antyplagiatowy, który sprawdza Twoją pracę ze wszystkimi innymi wysłanymi pracami. Znalezienie fragmentu skopiowanego, skradzionego innym tekstu dyskwalifikuje twoje podanie i jest ono usunięte w danym roku akademickim! Dlatego nie warto kopiować ale wart się inspirować! Poniżej czeka na ciebie link do lektury 2 tysięcy przykładowych listów motywacyjnych na różne kierunki studiów. Enjoy! 🙂

POCZYTAJ JAK INNI NAPISALI SWÓJ PERSONAL STATEMENT >>>


  • Trzymaj się faktów – nie zmyślaj swoich osiągnięć!
  • Zachowaj równowagę – częstym błędem jest skupianie się na banałach przy jednoczesnym pominięciu istotnych kwestii (np. czasem nie warto rozwodzić się nad dzieciństwem kosztem opisu osiągnięć ze szkoły średniej.
  • Jeśli nie posługujesz się biegle językiem angielskim, staraj się pisać prostymi, krótkimi zdaniami. Nie musisz się martwić – my poprawimy Twój PS pod względem gramatycznym.Ty natomiast musisz się skupić na treści.
  • Unikaj lania wody – pisz zwięźle i na temat!
  • Pisz pozytywnie! Zamiast pisać, że nie podoba Ci się polski system edukacji napisz, że podoba Ci się angielski system kształcenia. Ta sama myśl, ale brzmi zupełnie inaczej! Ta sama zasada dotyczy Twoich doświadczeń życiowych. Jeśli masz dramatyczną przeszłość, nie pisz o niej tak, żeby wzbudzić litość. Postaraj się pokazać w jaki sposób trudne doświadczenia Cię wzmocniły i czego Cię nauczyły.
  • Unikaj banałów i klisz.W niemal każdej aplikacji pojawiają się sformułowania typu od zawsze interesuję się kulturą brytyjską. Jeśli tak, to napisz co to konkretnie dla Ciebie oznacza (np. lubię angielską modę, fascynują mnie szkockie góry, uwielbiam brytyjskie programy kulinarne itd.). W przeciwnym razie nie warto o tym pisać.
  • Nie zapomnij o samokrytyce.
  • Uważaj na styl: zarówno patetyczny, przesadnie wzniosły styl jak i nadmierny luz robią złe wrażenie.
  • Jeśli aplikujesz na dwa kierunki, które są od siebie dość różne (np. medycyna i projektowanie wnętrz) musisz napisać dwa osobne paragrafy poświęcone każdemu z nich. Postaraj się skupić na tych doświadczeniach, osiągnięciach i cechach charakteru, które są istotne dla obu wybranych dziedzin.
  • Trzymaj się struktury listu motywacyjnego – pisz przejrzyście, używaj akapitów.
  • Praca skopiowana z Internetu jest zawsze gorsza niż nawet najsłabsza praca napisana samodzielnie i pamiętaj, że przez taką kradzież praw autorskich Twoj podanie może zostać zdyskwalifikowane na rok! Pisz samodzielnie! Napiszesz lepiej! 🙂


Zanim przystąpisz do pisania, poświęć chwilę na planowanie!

Zastanów się w jaki sposób przedstawić swoją osobę , tj, osiągnięcia, zainteresowania, hobby i sposób spędzania wolnego czasu. Musisz pokazać, że jesteś idealnym kandydatem na wybrany kierunek studiów. Zanim zaczniesz pisać, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Czy w Twoim życiorysie jest coś wyjątkowego, niezwykłego, interesującego?
  • Jak długo interesujesz się zagadnieniami związanymi z wybranym kierunkiem studiów? Co rozbudziło w Tobie te zainteresowania? Dlaczego chcesz studiować na wybranym kierunku?
  • Czy masz jakieś osiągnięcia (naukowe, artystyczne, zawodowe, wolontarciackie itd.)? Jeśli tak, czego te doświadczenia Cię nauczyły?
  • Czy posiadasz cechy charakteru, które są przydatne na wybranym przez Ciebie kierunku studiów?
  • Dlaczego to właśnie Ciebiekomisja powinna wybrać?
  • Zanotuj swoje odpowiedzi na te pytania i trzymaj się faktów! Im lepiej udokumentowane osiągnięcia, tym lepiej dla Twojej aplikacji!

Jak napisać Personal Statement? Struktura, struktura i jeszcze raz struktura!

Dobrze napisany Personal Statement ma taką samą strukturę jak każdy inny dobrze napisany tekst: wstęp, rozwinięcie i zakończenie



WSTĘP DO PERSONAL STATEMENT

Pierwsze wrażenie jest kluczowe, więc warto dobrze się zastanowić jak chcesz otworzyć swój Personal Statement. Kandydaci najczęściej zaczynają na poniższe sposoby:

  • Opisują jak długo interesują się wybraną tematyką studiów i jakie mają osiągnięcia z tej dziedziny;
  • Zaczynają od ogólnego przedstawienia własnej osoby, ze szczególnym uwzględnieniem charakteru, wpływu rodziny, nauczycieli i znajomych.
  • Jeśli masz dobry pomysł, warto zacząć inaczej: może jakieś konkretne wydarzenie, anegdota, scena z życia? Czasami można wyrazić tę samą myśl dużo barwniej. Porównaj te dwa zdania: Od dziecka interesuję się medycyną, ponieważ lubię pomagać każdemu, kto jest w potrzebie. Podczas gdy inne dziewczynki bawiły się w dom, ja w dzieciństwie byłam ordynatorką szpitala dla zabawek, w którym każdy miś z urwaną łapką mógł liczyć na czułą opiekę.

Co warto umieścić we wstępie?

  • Ogólne przyczyny, dla których wybierasz dany kierunek,
  • ogólny opis swojej osoby (osobowości) pod kątem wybranego kierunku studiów,
  • wstęp powinien być krótki (ok. 20% całej pracy) i powinien być interesującym zarysem tego, co czytający znajdzie później.

ROZWINIĘCIE PERSONAL STATEMENT

Tu jest miejsce na podanie konkretów. Kandydaci najczęściej dzielą rozwinięcie na krótsze akapity. Standardowo w tej części umieszcza się:

  • Wyjaśnienie, skąd wzięło się pragnienie studiowania na wybranym kierunku (wraz z konkretnymi przykładami podjętych działań, aby ten cel zrealizować;
  • Opis dokonań naukowych, artystycznych itd.;
  • Twoje cechy charakteru, hobby, czas wolny etc.;
  • Co bardzo istotne, wszystko co pojawia się w rozwinięciu powinno się odnosić do wybranego kierunku studiów.

Przykład:
Kandydat X zdaje na medycynę. Ukończył szkołę muzyczną, udziela się w miejscowym hospicjum, lubi gry komputerowe. W swoim Personal Statement mógłby rozpisać poniższe punkty:

  • szkoła muzyczna nauczyła mnie precyzji, cierpliwości i przyjmowania krytyki;
  • wolontariat w hospicjum otworzył mi oczy na cierpienie drugiego człowieka i rolę wsparcia psychologicznego w opiece paliatywnej;
  • gry komputerowe rozwinęły moje umiejętności logicznego myślenia i planowania;
  • głęboko wierzę, że wszystkie te umiejętności są przydatne w zawodzie lekarza.

Rozwinięcie to główna cześć Twojej pracy – powinno stanowić ok. 70% jej objętości.

ZAKOŃCZENIE PERSONAL STATEMENT

Jest to krótkie podsumowanie całego Personal Statement. Podsumuj najważniejsze informacje o sobie, swoich predyspozycjach, cechach osobowości i motywacji w wyborze danego kierunku. Powinny to być 2-3 zdania wyjaśniające Twój wybór. Zakończ wszystko pozytywnie, nie powtarzaj swoich myśli, tylko je podsumuj. Zobacz teraz krok po kroku nasz tutorial.

Enjoy!

 



REFERENCJE NAUCZYCIELA/WYKŁADOWCY
dla osoby składającej podanie na studia w Anglii UK


Proszę przekaż ten link nauczycielowi do wpisania gotowych referencji do tego FORMULARZA  >>>

Referecje są dokumentem wspierającym Twoje podanie na studia w Anglii. Muszą być napisane w języku angielskim. Prześlij  swojemu nauczycielowi poniższe wskazówki -będzie łatwiej napisać dobre referencje dla Ciebie. Uwzględnij wszystkie aktywności w jakich brałaś/łeś udział w szkole. Przypomnij sobie nawet drobne akcje, pomoc innym, wolontariat w szkole i poza szkołą, treningi sportowe i wszystko inne co robiłaś poza standardowym przebywanie na lekcjach.


UWAGA! Jeśli nie jesteś w klasie IB – predicted grades Ciebie nie obowiązują. Naczyciel nie musi prognozować Twoich ocen maturalnych.


Kto powinien napisać referencje?

Referencje na studia w Wielkiej Brytanii mogą napisać nauczyciele, trenerzy, opiekunowie wolontariatu, pracodawcy itp. Prośba o wystawienie referencji jest oznaką zaufania ze strony kandydata, dlatego ważne jest, aby tego zaufania nie zawieść i napisać referencje w taki sposób, żeby ułatwić kandydatowi aplikację na studia. Jeśli uważa Pani/ Pan, że kandydat nie zasługuje na Pani/ Pana referencje, lepiej powiedzieć mu wprost aby poprosił kogoś innego o ich wystawienie.


Jak długie powinny być referencje?

Dobre referencje mają od 2 tysięcy do 3 tysięcy znaków ze spacjami. (powyżej 300 słów)


Jak napisać dobre referencje? Posłuchaj co na ten temat mówi brytyjski ekspert z UCAS

link do filmu UCAS

 


Bądźmy pozytywni: jeśli kandydat np. boryka się z językiem angielskim nie ma co tego ukrywać. Porównajmy: (…) Choć X jest komunikatywna i kreatywna w posługiwaniu się językiem angielskim, to popełnia mnóstwo błędów i czasami trudno ją zrozumieć (…) (…) X jest komunikatywna i kreatywna w posługiwaniu się językiem angielskim, choć popełnia sporo błędów. Myślę, że dzięki swojemu uporowi i ambicji szybko pokona te trudności w stymulującym środowisku anglojęzycznym (…).
Ważne, aby nawet słabości były pokazane w pozytywnym, optymistycznym świetle.


Co powinno się znaleźć w poszczególnych częściach referencji?

1. WSTĘP


  • Powinien być ogólny – nie wchodzimy tu w szczegóły.
  • Dobrze jest tu zaznaczyć, jaka relacja łączy nas z kandydatem, jak długo i w jakim stopniu go znamy.
  • Nie warto zamieszczać tu nazw szkół z patronami itp.
  • Powinien być krótki – ograniczmy przedstawienie sylwetki kandydata do niezbędnego minimum.

2. ROZWINIĘCIE


  • Warto podzielić je na krótsze akapity, aby zachować przejrzystość tekstu.
  • W tej części dobrze jest poświęcić jeden akapit na to, jak wykazał się kandydat w obszarze, w jakim go znamy (np. jeśli to nasz uczeń piszemy tu o jego postępach, zaangażowaniu, motywacji, pracy na zajęciach, itd.).
  • Kolejnym ważnym elementem są znane nam osiągnięcia kandydata, niekoniecznie związane z obszarem, w jakim go znamy (np. trener piłkarski może napisać tu o wygranej w konkursie biologicznym) i opis charakteru.
  • Co ważne, opis ten nie powinien być pustosłowiem; jeśli np. piszemy, że kandydat jest sumienny, wyjaśnijmy co konkretnie o tej sumienności świadczy.
  • Należy zadbać o to, aby opisywać kandydata i jego dokonania w taki sposób, aby było to istotne na wybranym kierunku studiów. Np. sucha informacja o tym, że: (…) kandydat od dziesięciu lat gra na flecie (…) nie wnosi nic przydatnego rekrutującemu – ale już podanie tej samej informacji w następujący sposób: (…) kandydat od dziesięciu lat gra na flecie i nauczył się dzięki temu wytrwałości, precyzji i organizacji czasu (…) mówi o wiele więcej.
  • Dobrze jest pokazać, że kandydat jest dojrzałą osobą, która potrafi podejmować świadome decyzje i organizować swój własny czas.

3. ZAKOŃCZENIE


Powinno być krótkim podsumowaniem referencji. Warto tu napisać dlaczego popiera się aplikację kandydata na wybrany kierunek.


100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK lub na pierwszej uczelni brytyjskiej w Polsce.
Studiujesz po angielsku i dostajesz brytyjski dyplom!
Dasz radę! Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje za odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2025