Studia i życie


STUDIA I ŻYCIE


Większość studentów przed wyjazdem za granicę obawia się tego, czy da radę połączyć studia z pracą i życiem prywatnym. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!


W Anglii ilość zajęć na uczelni to około 12-18h tygodniowo, czyli 3-4 dni w tygodniu. Większość studentów równocześnie studiuje i pracuje, więc normą w UK jest, że pracodawca pozwala dostosować grafik do planu zajęć.


Znalezienie pracy też nie jest problemem. Można poszukać ogłoszeń w Internecie, ale najlepiej jest przygotować dobre CV i osobiście zanieść je do kilku miejsc w swojej okolicy. W większych miastach odzew jest natychmiastowy, jednego dnia roznosisz CV, następnego masz 5 telefonów z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.


Nie musisz mieć żadnego doświadczenia, żeby pracować na stanowisku, które pozwoli Ci się utrzymać. Praca w kawiarni, restauracji, sklepie czy w magazynie bez problemu zapewni Ci wystarczające zarobki na pokrycie rachunków i wydatków na jedzenie. Nie będzie to oczywiście życie w luksusie, ale jeśli będziesz rozsądnie wydawać pieniądze, to spokojnie starczy Ci jeszcze na rozrywkę.


Przykładowe koszty życia w UK (zależą od miasta, od tego, czy mieszkasz w centrum czy na obrzeżach i od standardów):

  1. AKADEMIK: £100-180 na tydzień. Każda uczelnia oferuje akademiki lub pośredniczy w wynajmie pokoju u osoby prywatnej. Opłaty rozkłada się na 3 raty, w tym pierwsza najczęściej jest najwyższa. Zawsze trzeba też się liczyć z obowiązkowym wpłaceniem kaucji.
  2. MIESZKANIE: opłata za pokój w mieszkaniu lub domu to £70-150 za tydzień. Tu również trzeba się liczyć z kaucją i czasem z kupieniem dodatkowych rzeczy, których nie ma w stałym wyposażeniu. ZAWSZE SPRAWDŹ WSZYSTKO 5 RAZY, ZANIM PODPISZESZ UMOWĘ. UPEWNIJ SIĘ, ŻE WYNAJMUJESZ POKÓJ U SPRAWDZONEGO I UCZCIWEGO WŁAŚCICIELA 
  3. WYŻYWIENIE: £200-300.
  4. TRANSPORT: zależy od miasta i od tego, jak daleko masz z mieszkania do pracy i uczelni. Przy wyborze pokoju warto pamiętać o tym, że im dalej, tym większe opłaty za dojazd.
  5. KSIĄŻKI I MATERIAŁY NAUKOWE: zazwyczaj wszystko zapewnia uczelnia i biblioteka. Na pewno czasem łatwiej jest po prostu kupić jedną książkę, która będzie się przydawać przez całe studia, ale nie ma tak, że każdy przedmiot to osobne podręczniki i spore wydatki.

Jeśli zastanawiasz się, czy lepszy jest pokój w akademiku, czy w mieszkaniu lub szukasz współlokatorów, to zajrzyj na naszą grupę na Facebooku. Tu zawsze znajdziesz osoby z różnych miejscowości w Anglii, którzy są lub byli w podobnej sytuacji i z doświadczenia wiedzą, co najlepiej zrobić.


Poza studiami, pracą i kosztami liczy się też czas wolny. Tu wszystko zależy od Ciebie i masz na to duży wpływ. W UK nie ma tylu egzaminów co w Polsce. Wręcz przeciwnie, nie ma ich prawie wcale. Najczęściej zaliczenia polegają na przygotowaniu projektu, napisaniu wypracowania, referatu, rozmowy online z wykładowcą i jeśli dobrze zagospodarujesz czasem, to im szybciej oddasz pracę zaliczeniową, tym więcej będziesz mieć czasu wolnego. 

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023