A
Accommodation (Zakwaterowanie) – miejsce, w którym będziesz mieszkać jako student – np. akademiki lub domy studenckie poza kampusem.
Adjustment – jedna z usług, z której możesz skorzystać w celu znalezienia alternatywnych kierunków na studiach pierwszego stopnia (undergraduate). Możesz z niej skorzystać, jeśli spełnisz i przekroczysz wymogi na kierunku, który wybrałeś/-aś na początku i chciałbyś/-abyś zobaczyć, czy możesz dostać się na kurs z wyższymi wymaganiami – wszystko to wciąż zatrzymując Twoje potwierdzone miejsce.
Adviser (Doradca) – osoba, która udziela Ci informacji, rad oraz pomaga w złożeniu aplikacji na studia. Może być to nauczyciel, korepetytor, doradca lub odpowiednia organizacja.
Agent (Agent/Organizacja) – znany również jako konsultant lub doradca edukacyjny; agenci działają w różnych państwach na całym świecie i reprezentują brytyjskie uczelnie, szkoły wyższe, centra językowe lub prywatne szkoły z internatem. Zazwyczaj agenci lub organizacje mają podpisane umowy z jedną lub wieloma placówkami oświatowymi, które zapewniają im prowizję od każdego studenta/ucznia, który dostanie się na dany kierunek/kurs.
Apply – jest to nazwa internetowego serwisu aplikacyjnego, z którego korzystasz (w przypadku studiów drugiego stopnia (postgraduate) system aplikacyjny (Apply) jest połączony z systemem śledzenia aplikacji (Track).
A level – dosłownie świadectwo ukończenia edukacji na zaawansowanym poziomie (The General Certificate of Education Advanced Level – GCE A level lub częściej spotykany pod nazwą A level), jest świadectwem wykształcenia średniego zdobytego w Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej.
AS level – pierwsza część kwalifikacji A level.
B
Bachelor’s degree – stopień naukowy otrzymany po ukończeniu studiów pierwszego stopnia – są to trzy- lub czteroletnie studia, które można podjąć po ukończeniu szkoły średniej – określane również jako first degree lub undergraduate degree. Większość kierunków to Bachelor of Arts (nauki humanistyczne lub teoretyczne) lub Bachelor of Science (nauki ścisłe).
BA – skrót od Bachelor of Arts.
C
Centre – szkoła, uczelnia lub organizacja, która pomaga uczniom oraz studentom aplikować na studia.
CertHE (a Certificate of Higher Education) – świadectwo przyznawane w Wielkiej Brytanii zazwyczaj po ukończeniu jednego roku studiów w trybie full-time (w trybie dziennym) lub dwóch lat w trybie part-time (w trybie zaocznym, co w Wielkiej Brytanii oznacza rozłożenie studiów na więcej lat, a nie studiowanie w weekendy lub wieczorowo).
Changed course offer – w swojej aplikacji możesz znaleźć taką opcję, jeśli nie spełniasz warunków lub jeśli uczelnia wprowadziła zmiany w kierunkach. Może to dotyczyć innej daty rozpoczęcia studiów, zmiany roku, od którego chcesz rozpocząć studia lub kierunku jako całości.
Clearing – w aplikacji na studia pierwszego stopnia (undergraduate) Clearing to kolejna usługa, dzięki której możesz znaleźć alternatywne kierunki. Jeśli nie dostałeś miejsca na wybranej uczelni lub nie otrzymałeś oferty/odrzuciłeś oferty/nie uzyskałeś wymaganych ocen – Clearing pozwala Ci aplikować na kierunki, na których wciąż są wolne miejsca.
Choice – wybór; jest to kierunek, na który aplikujesz. Wielu uczniów wybiera wiele kierunków, aby zwiększyć szanse otrzymania miejsca na uczelni.
College – placówka oświatowa, w której zdobywa się wykształcenie wyższe.
Conditional offer – jest to oferta miejsca na wybranym przez Ciebie kierunku, która podlega warunkom. Aby zostać przyjętym na studia, musisz spełnić dane warunki – zazwyczaj są one związane z wynikami egzaminu. Jest to często spotykany rodzaj oferty dla uczniów aplikujących jeszcze w trakcie edukacji, przed ukończeniem szkoły średniej.
Confirmation – jest to wynik zaakceptowanie przez Ciebie oferty w aplikacji. Jeśli spełnisz warunki, Twoja oferta zmieni się na bezwarunkową (unconditional) (co oznacza, że dostajesz miejsce na uczelni) – jeśli nie, oferta zostanie odrzucona.
Conservatoire (konserwatorium) – szkoła, w której można studiować kierunki związane z muzyką, tańcem oraz teatrem; nastawiona na działalność twórczą i artystyczną.
Course (Kierunek) – jest wiele kierunków na różnych poziomach, w różnych dziedzinach oraz miejscach – od kursów przygotowawczych po studia doktoranckie.
Course provider – uniwersytet, college lub konserwatorium, gdzie można studiować oferowane przez daną placówkę kierunki.
CUKAS – Conservatoires UK Admissions Service – nazwa internetowego systemu aplikacyjnego, przez który składa się podanie na kierunki artystyczne.
D
Deferral – opcja w Twojej aplikacji, z której możesz skorzystać, jeśli chcesz przełożyć rozpoczęcie studiów na kolejny rok akademicki bez utraty miejsca na danym kierunku.
DipHE (a Diploma in Higher Education) – dyplom poświadczający wykształcenie wyższe, wydawany w Wielkiej Brytanii zazwyczaj po ukończeniu dwóch lat studiów w trybie full – time.
E
Entry profiles – profil kierunku; są to informacje o wymogach oraz o samym kierunku, które można znaleźć na liście kursów sporządzonej przez uczelnię.
Entry requirements – wymogi wstępne; to, co musisz zrobić, by dostać się na studia – od kwalifikacji oraz konkretnych przedmiotów lub ocen, po rozmowy wstępne, testy rekrutacyjne i badania medyczne. Miejsce nie jest z góry zagwarantowane przez uczelnię, nawet jeśli już spełniasz dane wymogi.
Extra – w aplikacji na studia pierwszego stopnia (undergraduate) Extra jest opcją, dzięki której możesz ubiegać się o dodatkowe miejsce na uczelni, pod warunkiem, że nie masz jeszcze zaakceptowanej żadnej oferty spośród swoich pierwszych pięciu wyborów.
F
Firm choice – oferta, którą akceptujesz i traktujesz jako swój pierwszy, główny wybór.
First class honours – większość brytyjskich uczelni korzysta z systemu klasyfikacji kierunków studiów. First class honours lub po prostu first oznacza najwyższy w systemie klasyfikacji stopnień, który otrzymuje się po ukończeniu studiów.
First year (pierwszy rok)/second year (drugi rok)/third year (trzeci rok)/fourth year (czwarty rok)/final year (ostatni rok) – są to terminy używane w odniesieniu do studentów lub etapów edukacji w systemie szkolnictwa wyższego w Wielkiej Brytanii.
Fresher – potoczny termin, którym określa się studentów pierwszego roku.
Further education (FE) – odnosi się do dodatkowej, nieobowiązkowej edukacji po ukończeniu szkoły średniej lub przygotowującej do studiów w Wielkiej Brytanii. Przedmioty skupiają się głównie na podstawowych lub praktycznych umiejętnościach.
G
Gap year – rok wolny od nauki, brany zazwyczaj po ukończeniu szkoły średniej a przed rozpoczęciem studiów. W czasie tego roku studenci często podróżują, biorą udział w wolontariatach lub zdobywają doświadczenie zawodowe.
GCSE (General Certificate of Secondary Education) –świadectwo przyznawane uczniom w wieku od 14-16 lat po ukończeniu danej szkoły w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej.
Graduate (Absolwent) – student, który ukończył studia pierwszego stopnia i jest upoważniony do aplikacji na studia magisterskie (studia drugiego stopnia).
GTTR – The Graduate Teacher Training Registry – nazwa internetowego serwisu aplikacyjnego na szkolenia dla nauczycieli. GTTR w 2013 został zastąpiony przez nowy system aplikacyjny – UCAS Teacher Training.
H
HEI (higher education institutions) – uniwersytety, college oraz konserwatoria są czasami opisywane jako HEI, czyli instytucje szkolnictwa wyższego.
Higher education (HE) (Szkolnictwo wyższe) – edukacja wyższa (zazwyczaj studia), na którą pomaga aplikować UCAS – od kierunków studiów pierwszego stopnia (undergraduate courses), na które można aplikować po ukończeniu szkoły średniej, po kierunki studiów drugiego stopnia (postgraduate courses), na które można aplikować po u kończeniu studiów pierwszego stopnia.
Higher National Certificate (HNC) – kwalifikacje skupione na praktyce zawodowej, zdobyte w Wielkiej Brytanii, zazwyczaj po rocznym kursie; odpowiednik ukończenia jednego roku studiów na uniwersytecie.
Higher National Diploma (HND) – kwalifikacje skupione na praktyce zawodowej, zdobyte w Wielkiej Brytanii. Zdobycie HND jest uważane za pewnego rodzaju odpowiednik ukończenia drugiego roku studiów i może służyć za podstawę w rekrutacji na studia.
Honours – np. honours degree, można wolno tłumaczyć jako ”z wyróżnieniem”. Większość kierunków pierwszego stopnia występuje z honours w nazwie. Samo w sobie nie jest to stopniem naukowym – oznacza jedynie możliwość zdobycia stopnia naukowego z honours, co dodaje pewnego rodzaju jakości zdobytym kwalifikacjom. Do zdobycia wyróżnienia do kwalifikacji mogą być potrzebne odpowiednio wysokie oceny lub wyróżniająca się praca dyplomowa.
I
Insurance choice – oferta, którą akceptujesz jako swój drugi wybór – na wypadek gdybyś nie spełniał warunków swojej pierwszej, głównej oferty (firm offer).
Institution (Instytucja) – termin używany w odniesieniu do uniwersytetu lub college’u.
Invitation – możesz otrzymać od uczelni zaproszenie na rozmowę wstępną, przesłuchanie lub zostać poproszony o dostarczenie portfolio, eseju czy innej pracy.
L
League tables – ranking uczelni i szkół wyższych – mogą to być ranking ogólne lub posortowane wg reputacji, kierunków czy wydziałów na danych uczelniach.
Lecturer (wykładowca/ osoba prowadząca zajęcia na uczelni) – pracownik akademicki na uniwersytecie lub w college’u, który prowadzi zajęcia, wykłady i/lub badania naukowe.
M
MA (Master of Arts) – może oznaczać dwie różne rzeczy. Często odnosi się do Master of Arts, czyli magistra kierunku humanistycznego bądź teoretycznego. Może jednak też występować przy kierunkach pierwszego stopnia na najstarszych i najbardziej renomowanych uniwersytetach w Wielkiej Brytanii, takich jak St. Andrews, Oxford czy Cambridge.
Mark (Ocena) – określane również jako grade lub result; może odnosić się do wyników kolokwium, egzaminu, całego modułu, przedmiotu lub nauki na kierunku.
Module (Moduł) – zazwyczaj część zajęć, kierunku lub przedmiotu; może być jednak też niezależnym od kierunku studiów modułem kończącym się zdobyciem osobnej kwalifikacji.
O
Ordinary degree – stopień zdobyty bez wyróżnienia. Czasami uczelnie oferują kierunki z ordinary degree przyznawanym na ich własnych zasadach. Ordinary degree może być również przyznany studentom, którzy ukończyli kierunek z honours w nazwie, ale nie spełnili warunków do otrzymania wyróżnienia.
P
Personal ID – 10-cyfrowy numer, który zostanie Ci nadany, gdy zarejestrujesz się w serwisie aplikacyjnym – zapisywany w formacie 123-456-7890 pojawia się w każdej korespondencji, którą otrzymasz. (Zostaniesz o niego poproszony/-a, za każdym razem, gdy będziesz się kontaktować z centrum obsługi klienta).
Personal statement – rodzaj listu motywacyjnego; tekst napisany przez aplikanta, który ma pokazać, dlaczego dana osoba składa podanie i dlaczego byłaby dobrym studentem na wybranej uczelni.
Point of entry – rok studiów, na który aplikujesz – na przykład „2” oznacza, że zaczynasz od drugiego roku studiów na danym kierunku.
Postgraduate – studia drugiego stopnia dla osób, które ukończyły kierunek na studiach pierwszego stopnia, czyli undergraduate course.
Postgraduate research (PGR) – kierunek skupiony na badaniach naukowych, przeznaczony dla osób, które już ukończyły studia pierwszego stopnia, czyli undergraduate course.
Postgraduate taught (PGT) – kierunek przeznaczony dla osób, które już ukończyły studia pierwszego stopnia, czyli undergraduate course – często obejmujący różne prace zaliczeniowe, wykłady, seminaria, itd. oraz prace pisemne, projekty czy prace dyplomowe.
Predicted grades (Przewidywane oceny) – przewidywane oceny na koniec szkoły średniej, które są przedstawione przez nauczyciela, wychowawcę lub innego doradcę uprawnionego do wypowiedzenia się na temat predyspozycji ucznia.
Private school – szkoła prywatna lub niezależna, czyli taka, w której trzeba płacić czesne za naukę i jest poza kontrolą wszelkich rządów.
Public school – termin ten odnosi się głównie do najlepszych szkół prywatnych w Wielkiej Brytanii. Zazwyczaj są one starsze, droższe i bardziej ekskluzywne niż pozostałe szkoły prywatne.
R
Referee – osoba, która wystawia aplikantowi referencje.
Reference – rekomendacja aplikanta, którą dołącza się do podania i jest wystawiana przez nauczyciela, doradcę lub inną osobę upoważnioną.
S
Sandwich course – rok w czasie studiów, w którym odbywa się praktykę zawodową zgodną ze studiowanym kierunkiem.
Scheme code – kod używany razem z Personal ID do identyfikacji Twojej aplikacji.
Second class honours – większość brytyjskich uczelni korzysta z systemu klasyfikacji kierunków studiów. Najwyższy poziom w tej klasyfikacji jest popularnie nazywany first z możliwą dalszą klasyfikacją podzieloną na dwa rodzaje wyróżnienia – upper division (lub 2:1) oraz lower division (2:2). 2:1 lub tzw. upper second class honours classification jest często wymagana w rekrutacji na wiele kierunków drugiego stopnia (postgraduate) w Wielkiej Brytanii.
T
Tariff – Undergraduate Tariff – to system przydzielania punktów do różnych kwalifikacji, które są przydatne w aplikacji na studia pierwszego stopnia (undergraduate higher education). Nie wszystkie kwalifikacje zostaną uwzględnione i wliczone do tej taryfy. Tariff jest przeznaczony wyłącznie do przyjęć na studia i nie można go przenieść na rynek pracy.
Third class honours – większość brytyjskich uczelni korzysta z systemu klasyfikacji kierunków studiów. Third class honours jest najniższym rodzajem wyróżnienia przyznawanego na brytyjskich uczelniach.
Track – nazwa internetowego systemu do śledzenia aplikacji, w którym możesz zobaczyć, na jakim etapie jest Twoja aplikacja. Tutaj możesz odpowiadać na oferty oraz wprowadzać korekty, takie jak zmiana adresu e-mail, itp. (w przypadku studiów drugiego stopnia (postgraduate) serwis aplikacyjny (Apply) jest połączony z systemem śledzenia aplikacji (Track).
Transcript – oficjalny lub nieoficjalny dokument akademicki opracowany przez szkołę, uczelnię, uniwersytet lub inną instytucję.
U
UCAS – Universities and Colleges Admissions Service – w Wielkiej Brytanii. Serwis aplikacyjny, który dotyczy samej aplikacji na studia pierwszego stopnia (undergraduate application), a także dzieli się na inne serwisy, np. CUKAS (sztuki sceniczne), UTT (serwis aplikacyjny na szkolenia dla nauczycieli) i UKPASS (studia drugiego stopnia). UCAS pomaga również uczniom od lat 13 z UCAS Progress.
UCAS Teacher Training (UTT) – nowy serwis aplikacyjny, w którym można składać podania na szkolenia dla nauczycieli; zastępuje poprzedni serwis – GTTR.
UKPASS – the UK Postgraduate Application and Statistical Service – nazwa serwisu aplikacyjnego, przez który można złożyć podanie na studia drugiego stopnia (postgraduate).
Unconditional offer – bezwarunkowa oferta miejsca na wybranym kierunku; nie trzeba spełniać żadnych wymogów – miejsce jest Twoje, jeśli tylko je zaakceptujesz.
Undergraduate – pierwszy stopień studiów. Jak ukończysz studia pierwszego stopnia (undergraduate degree) możesz aplikować na studia drugiego stopnia (postgraduate study).
Unistats – poręczna strona internetowa przeznaczona do wyszukiwania i porównywania przedmiotów, uniwersytetów i szkół wyższych – od oceny satysfakcji studentów po statystyki dotyczące znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem po ukończeniu studiów.
University – (lub w skrócie uni) – uniwersytet; instytucja, w której można zdobyć wykształcenie wyższe.
Unsuccessful – może pojawić się w aplikacji, jeśli nie dostałeś/-aś oferty z żadnej uczelni lub nie spełniłeś/-łaś wymagań oferty warunkowej (conditional offer).
W
Withdrawal – wycofanie; przed podjęciem decyzji o złożeniu oferty Ty lub uczelnia możecie wycofać wybrane kierunki z aplikacji.