autor: Aleksandra Olszewska, absolwentka Architektury na London Metropolitan University, w trakcie kursu RIBA, przyszła studentka studiów magisterskich z Architektury
Sports Science Therapy to świetny początek kariery w branży sportowej. Można uzyskać cenne umiejętności biznesowe i organizacyjne, które można wykorzystać w wielu zawodach po studiach i w życiu codziennym, ale nie tylko! Poznajcie historie studentów, którzy nadali temu kierunkowi nowy wymiar!
Dwóch absolwentów Sports Science Therapy (Will Coghlan, Francesco Recchia) wraz z jedną obecną polską studentką Sports Therapy i Dance (Angelika) na London Metropolitan University uruchomili akcję, która miała na celu uzyskać fundusze, które pomogą im osiągnąć obrany cel, jakim jest wzięcie udziału w wolontariacie. Ich celem była pomoc uchodźcom z greckiej wyspy Lesbos.
Trójka dobroczyńców udała się na Lesbos w czerwcu tego roku, aby zgłosić się na ochotników do Medical Volunteers International, którzy współpracują z ośrodkiem kultury „One Happy Family” w celu opieki nad lokalną społecznością uchodźców.
Organizacja charytatywno-humanitarna Medical Volunteers International po raz pierwszy włączyła do udziału w misjach terapeutów sportowych. Ich pomoc polegała na udzielaniu wsparcia terapeutycznego lokalnym uchodźcom z obozów Morii i Kara Tepe. Może to nie brzmieć zachęcająco dla przeciętnego Europejczyka bowiem taka misja może nieść ze sobą jakiegoś rodzaju niebezpieczeństwo. Jednakże wolontariusze obrali w życiu inne priorytety, za prym określili sobie pomoc ludzkości niezależnie od rasy, kultury i religii – jesteśmy bowiem po prostu ludźmi.
Misja studentów z London Metropolitan University była finansowana z ich własnych oszczędności i obejmowała głównie koszta związane z podróżą, zakwaterowaniem i wyżywieniem. Aby początkowo zebrać te fundusze trójka wolontariuszy polegała głównie na zewnętrznym wsparciu finansowym. Bardzo chcieli zapewnić niezbędne leczenie i rozwinąć tę długoterminową pomoc charytatywną. Celem projektu było zapewnienie regularnej opieki medycznej tam, gdzie zwykle nie jest ona dostępna. Organizacja charytatywna leczy około 600 pacjentów miesięcznie na greckiej wyspie Lesbos. Większość pacjentów to rodowici mieszkańcy Afryki i Afganistanu. Terapeuci mieli do czynienia z wieloma wyzwaniami, poczynając od ostrej terapii urazowej wynikającej z operacji, do przewlekłego bólu nóg i pleców wynikającego z warunków podróży i życia, a także wielu problemów kulturowych, które mogą mieć wpływ na terapię. Trójka dzielnych studentów uruchomiła trzy strony zbierania funduszy, jedną dla Angeliki, drugą dla Francesco, a ostatnią dla Will.
Jak widać, wszystko przebiegło zgodnie z planem. Studenci byli głównymi dowodzącymi własnej misji i pomogli ludziom, którzy niestety z powodu sytuacji panującej w ich krajach nie mogli sobie na nią wcześniej pozwolić.
Dla wielu osób wolontariat zagraniczny zapewnia niezapomniane wrażenia. Cokolwiek zrobiłeś wcześniej, szansa na podróż i pracę w zupełnie innym środowisku może zmienić życie.
London Metropolitan University wspiera swoich studentów dając możliwość przełożenia daty realizacji programu kierunku studiów po to by chętni wolontariusze mogli nieść dobro, pomagając ludziom, którzy nie mogą sobie na to sami pozwolić. Pasja to jedno, a inspiracja to drugie pojecie. Studia w Anglii jak widzicie przekładają się na ludzkie, realne historie, których bohaterowie stają się autorytetami. Czyniąc dobro, budujemy pokój na Ziemi i łamiemy wszelkiego rodzaju stereotypy.
London Metropolitan University wspiera wolontariaty oraz zachęca studentów do możliwości udzielania pomocy potrzebującym za granicą. Wolontariaty dotyczą także pracy w domu dziecka, domu starości, ochrony środowiska, szczerzenia kultury i sztuk wśród osób, które nie mają do niej dostępu.
Uniwersytet zapewni Ci możliwość działalności w ramach wolontariatu, co otworzy Ci drzwi nie tylko do szerzenia szeroko rozumianej pomocy ale również da Ci możliwość podróży i poznawania interesujących ludzi.