autor: Dominika Kalinowska, absolwentka Psychology na University of Bedfordshire i studentka studiów magisterskich Consumer Psychology na Anglia Ruskin University
Hey! Nazywam się Dominika i dziś postaram się przedstawić Ci wszystko o University of Bedfordshire i mieście Luton, w którym znajduje się główny kampus uniwersytetu. Byłam studentką Psychologii, a teraz studiuję Consumer Psychology Master. Zapraszam!
O uniwersytecie
University of Bedfordshire znajduje się 40min of Londynu i 8 min drogi na London Luton Airport (lotnisko). Rzut beretem do Polski – tylko 2 godziny lotu i w domu!
Uczelnia bardzo przyjazna, otwarta i chętna do pomocy. Serio, studiowałam tam 3 lata i nic złego o staffie lub nauczycielach powiedzieć nie mogę.
Dlaczego wybrałam Psychologie?
Ponieważ dzięki temu poznajesz siebie, poznajesz innych i rzeczywistość dookoła Ciebie. Dzięki temu widzisz rzeczy, których wcześniej nie dostrzegałeś, chcesz pomagać innym, uważasz organizm człowieka za coś niesamowitego, wiesz, że psychologia jest bazą do wszystkich przedmiotów naukowych (biznesu, rekrutacji, sztuki, turystyki, dziennikarstwa, medycyny, marketingu…). To są główne powody dlaczego wybrałam właśnie tą uczelnię.
Dlaczego University of Bedfordshire?
Wykładowcy, którzy zawsze pomogą i zmotywują. Laboratoria zaopatrzone w nowoczesne sprzęty naukowe. Dostęp do biblioteki 24/7 jak i do laboratoriów, które możesz zabookować tylko dla siebie. Szkoła posiada eye-tracking technology, EEG equipment, virtual reality equipment i wiele innych sprzętów, których uczysz się używać w trakcie studiów.
Akademik/Zakwaterowanie
Akademiki możecie zabookować sobie już zaraz po wyborze uczelni i jej akceptacji Waszego wyboru (czyli wszystko przez internet – łatwo, szybko i sprawnie). W Luton macie 2 akademiki należące do Uni i kilka prywatnych (cena podobna). Średni koszt akademika to 99 funty na tydzien/396 funtow na miesiac (Lee Halls) lub 135pw/540f (Fitzroy and Wenlock Court). Ceny zmieniają się co rok niestety, więc przed aplikacją dobrze jest wejść na stronę akademika i zobaczyć aktualne ceny. Link do strony na Bedsie znajdziesz tutaj>
W koszt akademików wliczony jest Tax, Internet, śmieci, prąd, gaz, woda i wszystkie inne koszty poboczne, więc nie macie na głowie płaceniu rachunków! Akademiki posiadają communal space dla studentów, cinema room, pralnie i niektóre nawet siłownie, więc zaoszczędzicie na kartach na GYM.
Zakwaterowanie możecie zapewnić sobie jednak w inny sposób – wynajmując prywatnie mieszkanie (rent od prywatnego landlorda). Ceny za pokój lub kawalerkę różnią się i mogą wahać się od 350-600f w zależności od stanu, lokalizacji i ilości współlokatorów. W tym wypadku musicie doliczyć sobie do ceny rentu rachunki, typu prąd, woda, gaz, internet… Plusem jest to, że jako studenci nie musicie płacic Counsil tax, dzięki czemu oszczędzicie trochę pieniędzy.
Zobacz moją opinię na temat mieszkania w akademiku:
Jak dojechać do Luton?
W linku poniżej zobaczycie filmik, który łatwo tłumaczy jak dojechać do Uniwerka w Luton, zerknijcie!
Jak dojechac? Wcale nie trudno. Kupujesz bilet do London Luton airport online. Odprawa jest zwykle 24h przed przez internet. Drukujesz bilet i czekasz na datę. Jedziesz na lotnisko, znajdujesz numer lotu, przechodzisz przez odprawę, i idziesz do wyznaczonej strefy. Każdy lot ma numer i podążasz za numerami pokazanymi na ekranach dookoła lotniska. Nie zgubisz się, ochrona jest wszędzie i chętnie Cie poprowadzi we właściwe miejsce. Na miejscu, po wylądowaniu bierzesz busa A prosto z pod lotniska, zaraz za wyjściem. Nie trudno będzie Ci nie zauważyć linii busow. Za 3GBP i jedziesz do Luton centre. Wysiadasz na stacji autobusowej i idziesz prosto do centrum. Kieruj się strzałkami! Przejdź przez mall. Dochodzisz do Uni! Podążasz z lotniska do centrum trwa normalnie 8 min, w korkach do 15min.
Przed wyjazdem…
W Luton jest duże centrum handlowe gdzie znajdziesz wszystko to, co potrzebujesz. Ja przywiozłam ze sobą 3 kartony które zostały dowiezione przez firmę kurierską 4 dni po przyjeździe. Wrzuciłam tam ubrania, pościele, przybory szkolne itp… Szczerze? Za tą samą cenę mogłabym je kupić na miejscu i zaoszczędziłabym 100zł na każdej paczce którą nadałam. Ale to tylko zależy od Ciebie co chcesz ze sobą zabrać.
Ceny w Luton są nieco niższe niż te w Londynie. Przykładowo:
- Chleb w Tesco możecie kupić już od 60p=2.88 zl
- Masło – 1 funt
- Papier toaletowy – 1.50 funta
- Chipsy – 1.20 funta
- Kilo ziemniaków – 1.50 funta
Zobaczcie na linka, którego wrzucę tutaj:
Pokazałam w nim co kupuje, gdzie kupuje i co normalnie jem w trakcie studiów w Luton. Zobaczycie jak wygląda centrum handlowe i kawałek uczelni.
Praca/Doświadczenie/Staże
University of Bedfordshire posiada ogromne zaplecze stażów, work experience i firm które rekrutują studentów z UOB. Zobacz mój filmik (po angielsku) w którym mówię o swoim stażu, który zrobiłam z Uniwerytetem:
Była to najlepsza decyzja w moim życiu. Nie dość, że zdobyłam doświadczenie, dostałam zapłatę, to jeszcze przez kolejny rok pomagałam jako Mentor wolontariusz i zdobyłam tytuł Mentora (za darmo!).
Jeśli chodzi o płace w Luton, cena waha się pomiędzy 7.60f/h a 9GBP za godzinę. W firmach takich jak Amazon możesz nawet zarobić 15GBP za godzine na nocki, a 12GBP na dzień. W kafejkach płacą National Minimum Wage, czyli 8.21GBP na godzinę.
Ciągle masz obawy? Dlaczego warto studiować za granicą?
Najważniejszym benefitem wyjazdu jest to, że przywieziesz ze sobą do Polski 3 lata później papierek, który będzie Ci zazdrościć każdy w okolicy. Firmy będą na Ciebie lepiej patrzeć, wyróżnisz się z tłumu, znajomi będą Ci patrzeć z podziwem, a rodzice z dumą opowiedzą sąsiadom jak to ich potomstwo zgarnęło prestiżowy papierek z Uniwersytetu w Anglii. Czy to nie jest wystarczający argument?
Indywidualny system edukacyjny pomoże Ci w przyswajaniu materiału o wiele szybciej. Praktyczne podejscie do kierunku da Ci narzędzia, dzięki którym będziesz wiedział co robić. Zapamiętywanie teorii i definicji to przeszłość! Studia dają Ci PRAKTYCZNE wykształcenie, a nie tylko „papierek” skończenia. Z nimi na prawdę możesz czegoś się nauczyć!
Na studiach w Anglii nie ma przepychanki o miejsca w rekrutacji tak jak w Polsce. Masz dobry personal statement, referencje plus maturę – to jedziesz bez gadania.
Ja wyjechałam 3 lata temu. Nie wyobrażam sobie studiowania w Polsce. Studiowanie w Anglii było najlepszą decyzją mojego życia! Mam nadzieję, że zadecydujesz dobrze i nie zaprzepaścisz tej szansy. Trzymam za Ciebie kciuki.
Nie ma nic, czego nie mógłbyś osiągnąć. Z psychologią będzie Ci łatwiej. Chcesz mieć przewagę? Znajdź mnie na facebooku lub Instagramie (madame_dominika). Pogadamy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawnalgii.pl Skontaktują Cię ze mną. Powodzenia.