Jak się świętuje w Swansea?


autor: Cynthia Wojtczak, studentka 1 roku Psychology na Swansea University


Listopad w Swansea był zdecydowanie miesiącem wydarzeń. Poza Guy Fawkes Night celebrowanym 5 listopada, w tym roku było połączone to z 50-leciem miasta. A świętowanie dwóch okazji na raz nie może przejść bez atrakcji i fajerwerków …


Kilka słów o historii …


Pewnie niektórzy z Was uczyli się o tym podczas lekcji angielskiego, gdzie wyjaśniona była historia święta, celebrowanego na cześć nieudanego zamachu, zwanego też spiskiem prochowym, którego próbował dokonać katolik i angielski wojskowy – Guy Fawkes (czy również Guido Fawkes) w 1605 r.


Znana jest data tylko jego chrztu. Był drugim z czwórki dzieci. Po śmierci ojca – prokuratora i adwokata sądowego, matka ponownie wyszła za mąż za katolika – Dionisa Baynbrigge’a, który miał prawdopodobnie duży wpływ na przekonania chłopca, który jako mężczyzna chciał wysadzić Izbę Lordów. Do czego nie doszło, ponieważ znaleziono go, gdy opuszczał piwnicę, i aresztowano. Tej samej nocy odkryto w niej również beczki z prochem, schowane pod stosami węgla i drewna na opał.


Ilustracja stworzona przez George’a Cruikshanka do powieści Williama Harrisona Ainswortha z 1840 roku.
Po pojmaniu, podczas pierwszego przesłuchania, Fawkes zachowywał się prowokacyjnie i twierdził, że nazywa się John Johnson. Zapytany przez lordów z Tajnej Rady króla, dlaczego posiadał tak dużą ilość prochu, odpowiedział im, że planował „wystrzelić Wasze szkockie żebracze grzbiety w Wasze szkockie góry”.


Fawkes przyznał się do swoich planów i wyraził żal jedynie za to, że mu się to nie udało. Jego nieugiętość zjednała nawet przychylność króla, jako człowieka „o wielkiej stanowczości”, co jednak nie powstrzymało go przed wydaniem nakazu torturowania. Został on najpierw poddany torturom lekkim – jak podwieszenie za nadgarstki, a następnie prawdopodobnie przesłuchiwany na łożu madejowym (jeżeli jesteście ciekawi, możecie zobaczyć jego zdjęcia w Internecie) i ostatecznie przyznał się 7 listopada.


Jego prochy rozesłano po „czterech krańcach królestwa” w celu ostrzeżenia przyszłych śmiałków, którzy mogliby planować dokonania zdrady. W dawnych czasach palono kukły z podobizną Guya Fawksa, czego obecnie zaprzestano.


Historia ta stała się inspiracją dla filmu „V jak Vendetta”, a członkowie grupy Anonymus (którzy działają również na YouTube) do tej pory zakładają maski, aby nie zostać rozpoznani.Ognisko


4 listopada jedno z societies zorganizowało ognisko na plaży. Poza przyjemną atmosferą, wyjątkowym brakiem deszczu i towarzystwem znajomych, nie mogło obejść się bez gorącej czekolady, ciastek i ciepłych pianek prosto z ogniska …5 listopada


W tym roku święto to było wyjątkowe, ponieważ zostało połączone z celebrowaniem 50-lecia miasta. Niektóre drogi zostały zamknięte, ponieważ impreza została zorganizowana na plaży, a jarmark rozstawił na obu kampusach – zarówno Singleton Campus jak i Bay Campus.Nie brakowało słodkich jak i słonych przekąsek, akrobatów w świecących kostiumach, żonglerów ogniem jak i samych fajerwerk, do których wystrzelenia odliczał komentator. (A także późniejszych korków, ponieważ na świętowanie również zjechali się mieszkańcy z okolic).Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje odezwij się do Teamu Studia w Anglii pomoc@studiawanglii.pl, na pewno Cię ze mną skontaktują!

Powiązane wpisy

100% maturzystów, którym pomagamy rozpoczyna studia w UK.
Dasz radę z naszą pomocą! Zostań studentem w Wielkiej Brytanii. Naprawdę warto!

Polecam ekipę z Studia w Anglii! Właśnie wróciłam z wycieczki z Anglii gdzie oprócz zwiedzania atrakcji Londynu, zwiedzaliśmy różne uczelnie takie jak Coventry University i Bucks New University. Wycieczka była wspaniała, uczelnie piękne. Jest całkowicie inaczej jak się je widzi na żywo i rozmawia się pracownikami uczelni niż tylko czytanie o nich na internecie. Dziękuje Daria, Ania i Martina za udzielenie odpowiedzi na wszystkie moje pytania!

Wiktoria | Szczecin

5

Serdecznie polecam każdemu kto myśli o studiach w Anglii. Dla tych zdecydowanych i tych wahających się w podjęciu decyzji. Pytajcie a wasze wątpliwości zostaną rozwiane. Cały zespół ciężko pracuje aby każdemu z nas ułatwić pierwszy krok w drodzę ku wybranej karierze. Chciałabym bardzo podziękować Martynie i Darii za oddanie sprawie. Dziewczyny uwielbiam was, jesteście super!

Justyna | Łódź

5

Dzięki tej agencji dostałem się na wymarzone studia na kierunku Aerospace Systems Engineering. Agencja zrobi wszystko żeby pomóc swoim podopiecznym (nawet jak wpadną w tarapaty tak jak ja :D). Wszyscy są bardzo mili, uprzejmi, wyluzowani, ale i jednocześnie profesjonalni :) Pozostaje mi tylko polecić tą agencje z całego serduszka!

Mikołaj | Coventry University

5

Świetna ekipa, wszyscy niezwykle pomocni, widać, że naprawdę chcą pomóc, rozjaśnić całą sytuację. Odpowiadają na wszelkie, nawet najgłupsze pytania 😂, organizują spotkania, wycieczki, webinary. Wszystko, by każdy zainteresowany otrzymał całą niezbędną wiedzę. Polecam! ❤️

Zuzia | Szczecin

5

Jestem super wdzięczna za przejście cały etap rekrutacji na ostatnią chwilę bez stresu 😅 dzięki Wam udało się zrobić wszystko na czas i mogę być spokojna. Kontakt świetny, pomoc nieoceniona. Odpowiedzą na każde pytanie i pomogą we wszystkim co potrzebne! Polecam :)

Magda | Szczecin

5

Zdecydowanie polecam! Team studiawanglii.pl pomógł mi na każdym etapie, moja aplikacja została rzetelnie sprawdzona, uzyskałam informacje na temat uczelni i kursów! Proces był dla mnie o wiele mniej stresujący, wiedząc, ze ktoś moze mi doradzić i wytłumaczyć wszystko. Dziekuje!

Kasia | Birkbeck, University of London

5

Zdecydowanie polecam! Bez pomocy zespołu byłabym dużo bardziej zestresowana i nie wiedziałabym gdzie szukać informacji podczas aplikowania na studia w Anglii. Moje referencje i personal statement zostały rzetelnie sprawdzone, udzielono mi niezbędnych rad i bez problemu dostałam się na wymarzone studia.

Jagoda | London Metropolitan University

5

Dzięki Studia w Anglii proces rekrutacji nie wydawał się wcale taki straszny :) Otrzymałam ekspresowa pomoc o każdej porze i mogłam się zwrócić z każdym drobnym problemem. Duży plus!

Wiktoria | Jagiełła

5

Bardzo polecam! Pomoc od A do Z, wyczerpujące tłumaczenia, konsultanci dostępni 24/7. Zdecydowanie pomagają spełniać marzenia i dodatkowo robią to za darmo!

Rafał | Warszawa

5

Zdecydowanie polecam! Świetni, bardzo pomocni i otwarci ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc wszystkim w procesie aplikacji na studia.

Basia | London Metropolitan University

5

Polecam z całego serca ten fantastyczny team! Dzięki nim osiągnęłam to, o czym jeszcze rok temu nawet nie śniłam i w październiku zaczynam studia na kierunku Global Business Management w Londynie

Weronika | Coventry University

5

Jestem baaaardzo wdzięczna teamowi Studia w Anglii! Dzięki nim doświadczyłam cudownych rzeczy, poznałam ludzi z całego świata, dostałam możliwość studiowania na uniwersytecie i uzyskania prestiżowego certyfikatu na koniec. Czego chcieć więcej? :)

Dominika | University of Bedfordshire

5

Konsultanci są bardzo pomocni i rzetelni, zawsze szybko odpowiadają na jakiekolwiek pytania. Sprawnie prowadzą podopiecznych przez proces rekrutacji i nie zostawiają w potrzebie.

Julia | Nottingham Trent University

5

Pełen profesjonalizm od samego początku, zespół pomaga z najdrobniejszymi sprawami. Dzięki nim ofertę złożyła mi uczelnia mojego pierwszego wyboru! Ci ludzie naprawdę wykonują świetną robotę!

Hubert | Middlesex University

5

Bardzo polecam ! Pomocni i zaangażowani. Odpowiadali cierpliwie na każde pytanie, udzielali cennych rad i wskazówek. Pomagali w uzupełnieniu aplikacji, sprawdzeniu PS i referencji.

Ola | Dzierżoniów

5

Polecam serdcznie! Cierpliwosc osób tu pracujacych nie ma granic, ogromna pomoc od samego poczatku do końca aplikacji 24/7! :)

Kasia | Bydgoszcz

5

Nawet jeśli jedyne co łączy Cię na razie ze studiowaniem w Anglii to po prostu chęci, dzięki temu Teamowi w bardzo szybkim tempie zmienią się one w gotową aplikację i otworzą drzwi do Twoich studiów marzeń! Bardzo szybka pomoc, serdeczni doradcy.

Karolina | Bełchatów

5
Rozpocznij proces rekrutacji

Nasz buzzword: studyengland2023