autor: Dominika Kalinowska, absolwentka Psychology na University of Bedfordshire i studentka studiów magisterskich Consumer Psychology na Anglia Ruskin University
Hey! Nazywam się Dominika i dziś postaram się przedstawić Ci wszystko o Anglia Ruskin University i mieście Cambridge, w którym znajduje się główny kampus uniwersytetu. Byłam studentką Psychologii na University of Bedfordshire, a teraz studiuję Consumer Psychology Master na ARU. Zapraszam!
O uniwersytecie
Anglia Ruskin University to uniwersytet we Wschodniej Anglii. Znajduje się na liście 350 najlepszych uniwersytetów na świecie, i zajmuje 41 miejsce w Wielkiej Brytanii według rankingu Times Higher Education World University Rankings 2020. Jego doskonałość w zakresie przedsiębiorczości została doceniona w całym kraju, gdy zdobyła nagrodę Duke of York Award w 2016 roku.
Kampus Cambridge jest domem dla jednej z zaledwie 9 szkół optometrii w Wielkiej Brytanii, posiadających własną klinikę optometrii (darmową dla studentów!)
Doskonałość akademicka Uniwersytetu Anglia Ruskin została doceniona przez brytyjskie instytucje finansujące szkolnictwo wyższe, a 12 obszarów uznano za generujące „wiodące na świecie” badania. Wyniki ram doskonałości badawczej (REF) 2014 opublikowanych 18 grudnia pokazują, że Anglia Ruskin ma znaczący wpływ na gospodarki, społeczeństwa, środowisko i kulturę we wszystkich zakątkach świata.
12 obszarów tematycznych w Anglii Ruskin sklasyfikowanych przez REF 2014 jako prowadzących światowe badania to: zawody związane z opieką zdrowotną, stomatologia, pielęgniarstwo i farmacja; Architektura, środowisko zbudowane i planowanie; Sztuka i projektowanie: historia, praktyka i teoria; Studia biznesowe i zarządzanie; Komunikacja, kulturoznawstwo i medioznawstwo, zarządzanie biblioteką i informacjami; Język angielski i literatura; Geografia, badania środowiska i archeologia; Historia; Prawo; Muzyka, dramat, taniec i sztuki sceniczne; Psychologia, psychiatria i neuronauka oraz praca socjalna i polityka społeczna.
Zobacz krótki filmik pokazujący Uniwerytet i jego zalety!
Dlaczego wybrałam Consumer Psychology?
Ponieważ dzięki temu poznajesz siebie, poznajesz innych i rzeczywistość dookoła Ciebie. Dzięki temu widzisz rzeczy, których wcześniej nie dostrzegałeś, chcesz pomagać innym, uważasz organizm człowieka za coś niesamowitego, wiesz, że psychologia jest bazą do wszystkich przedmiotów naukowych (biznesu, rekrutacji, sztuki, turystyki, dziennikarstwa, medycyny, marketingu…). To są główne powody dlaczego wybrałam właśnie tą uczelnię. Consumer Psychology daje możliwość pracy w marketingu, HR, Public Relations, Rekrutacji i wielu innych!
Akademik/Zakwaterowanie
Jeśli uczysz się u nas w Cambridge, będziesz mógł mieszkać w halls (akademikach) lub domach wspólnych (shared house). Niektóre z akademików znajdują się na terenie kampusu, a nasze domy znajdują się w odległości krótkiego spaceru. Każdy akademik lub dom jest inny, podobnie jak możliwości społeczne i otoczenie.
Cena akademika w Cambridge waha się od 130GBP na tydzień do 180GBP na tydzień. Cena domu, dzielonego z 5 studentami to koszt niższy, od ok 104GBP na tydzień do 130GBP na tydzień. Ja wynajmuje dom prywatny należący do Uniwersytetu za 108GBP na tydzień, gdzie mam duży pokój, 5 współlokatorów, 2 łazienki, dużą kuchnię, ogród i salon. Jest lepiej niż w akademiku! I o wiele ciszej … Wybór mieszkania będzie zależał od Waszego budżetu i preferencji. Akademiki są znacznie głośniejsze, niż mieszkania.
Praca/Ceny
Pracy w Cambridge jest o wiele więcej niż w Luton, gdzie wcześniej studiowałam na University of Bedfordshire. Cambridge jest przecudowne! Ilość kafejek, restauracji jest niepoliczona. Na każdym kroku kogoś potrzebują do pracy. Stawki w Cambridge nie różnią się wiele od tych w Luton. Za to ceny w sklepach są delikatnie wyższe niż te w Luton.
Jeśli chodzi o płace, cena waha się pomiędzy 7.60GBP/h a 9GBP za godzinę. W firmach takich jak Amazon możesz nawet zarobić 15GBP za godzine na nocki, a 12GBP na dzień. W kafejkach płacą National Minimum Wage, czyli 8.21fGBP na godzine. Jednakże… jeśli uda Ci się znaleźć prace w University of Cambridge, będziesz zarabiać minimum 10 funtów na godzine! Tak Uniwersytet przyjął stawkę minimalną. Mi się udało taką prace znaleźć. Dostałam się na rozmowę o pracę i teraz pracuje part-time w University Cambridge Press jako Conference Assistant.
Jak dostałam tą pracę? Podzielę się z wami kilkoma Interview tips, ktróre użyłam.
- Confidence – czyli odwaga i pewność siebie. Bądź pewny siebie ale tez nie przesadzaj. Staraj się być sobą.
- Sell yourself – przedstaw siebie w najlepszej wersji, ale bądź sobą. Nie udawaj nikogo. Lepiej na tym wyjdziesz. Ja na swoich rozmowach podeszłam do tego na luźno i za każdym razem jak szłam na spotkanie face to face dostawałam prace. Czasem nawet staram się pogadać z rekruterem jak ze zwykłym człowiekiem, pożartować, a nawet czasem się zdarza ze sam rekruter opowiada mi o sobie. Dlatego dobrze jest podejść do tego na spokojnie i optymistycznie. Według mnie lepiej jest iść na rozmowę lub dać CV do reki managera niż wysyłać miliony aplikacji, które rzadko przynoszą upragniony rezultat.
- Miej wiedzę – wiedzę o pozycji, biznesie i firmie dla której chcesz pracować. Nie ma nic gorszego niż pytanie od szefa: co wiesz o naszej firmie, i ta niezręczna cisza, ponieważ nawet nie wiesz gdzie jesteś i dla kogo będziesz pracować. Wejdź na stronę internetową firmy i poczytaj o niej, o jej filozofii i opinii innych na google.
- Body language – czyli mowa ciała. Twoja postawa powinna być pewna siebie, otwarta i zrelaksowana. Rozluźnij ręce i nie krzyżuj ich w trakcie rozmowy. Poćwicz medytacje przez wejściem lub zrób kilka głębszych oddechów. Nie panikuj. Rekruter to też człowiek i rozumie stress. Lepiej wyjdziesz na rozmowie jeśli będziesz zrelaksowanym sobą. Uśmiechaj się dużo i bądz optymistyczny. Ludzie nie lubią pracować z negatywnymi i ponurymi pracownikami.
- Bądź zorganizowany i nie spóźnij się! Lepiej przyjść 30min przed niż 5 min po czasie. Przynieś na spotkanie wydrukowane CV i cover letter jeśli będzie wymagany. Przygotuj się do pytań o to kim jesteś, dlaczego chcesz dla nas pracować, jakie jest twoje hobby i dlaczego ty? Dobrze jest przygotować sobie tak zwane elevator speech gdzie w 30-40 sekund opowiadasz o sobie i o swoich mocnych stronach i doświadczeniu. Taki krotki czas nie znudzi rekrutera ale da mu pogląd na całego ciebie.
- Eye-contact: kontakt wzrokowy – po krótce, bądź sobą i dostosuj swój ubiór, mowę i CV do danej pracy i branży. Nie idź w garniturze na rozmowę o pracę na siłownię, ale tez nie idź w dzinsach na rozmowę do bycia sekretarką. Bądź jak kameleon – naucz się dostosowywać do sytuacji, ale również wyróżnij się od swoich konkurentow doświadczeniem, wolontariatami i osobowością.
Ciągle masz obawy? Dlaczego warto studiować za granicą?
Najważniejszym benefitem wyjazdu jest to, że przywieziesz ze sobą do Polski 3 lata później papierek, który będzie Ci zazdrościć każdy w okolicy. Firmy będą na Ciebie lepiej patrzeć, wyróżnisz się z tłumu, znajomi będą Ci patrzeć z podziwem, a rodzice z dumą opowiedzą sąsiadom jak to ich potomstwo zgarnęło prestiżowy papierek z Uniwersytetu w Anglii. Czy to nie jest wystarczający argument?
Indywidualny system edukacyjny pomoże Ci w przyswajaniu materiału o wiele szybciej. Praktyczne podejscie do kierunku da Ci narzędzia, dzięki którym będziesz wiedział co robić. Zapamiętywanie teorii i definicji to przeszłość! Studia dają Ci PRAKTYCZNE wykształcenie, a nie tylko „papierek” skończenia. Z nimi na prawdę możesz czegoś się nauczyć!
Na studiach w Anglii nie ma przepychanki o miejsca w rekrutacji tak jak w Polsce. Masz dobry personal statement, referencje plus maturę – to jedziesz bez gadania.
Ja wyjechałam 3 lata temu. Nie wyobrażam sobie studiowania w Polsce. Studiowanie w Anglii było najlepszą decyzją mojego życia! Mam nadzieję, że zadecydujesz dobrze i nie zaprzepaścisz tej szansy. Trzymam za Ciebie kciuki.
Nie ma nic, czego nie mógłbyś osiągnąć. Z psychologią będzie Ci łatwiej. Chcesz mieć przewagę? Znajdź mnie na facebooku lub Instagramie (madame_dominika). Pogadamy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mojej uczelni lub kierunku bądź umówić się ze mną na konsultacje odezwij się do teamu Studia w Anglii na pomoc@studiawnalgii.pl Skontaktują Cię ze mną. Powodzenia.